Karta bez mojej zgody? Czy to możliwe?

2009-11-03 16:59:04

„Jakim cudem do skrzynki pocztowej trafiła karta bez mojej zgody?” – pyta jeden z użytkowników Comperii. Otóż albo mniej lub bardziej świadomie zgłosiłeś taką potrzebę, albo bank nagiął obowiązujące przepisy. O tym jak NIE zawrzeć umowy o kartę kredytową.

Branża bankowości należy do tych będących pod szczególnym nadzorem Państwa. Fakt nie dziwi, bo przecież chodzi o miliardy oszczędności milionów obywateli. Dlatego m.in. powołuje się instytucje typu Komisja Nadzoru Finansowego czy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Klient musi mieć zaufanie do banków, że te nie robią go w trąbę. Czasami jednak zasady są naginane.

 
Bez umowy się nie da
 
Każdy poziom relacji z bankiem musi być regulowany umową. Nie zdeponujesz pieniędzy bez umowy lokaty, nie wypłacisz pożyczki bez umowy kredytu, nie wykonasz telefonicznej dyspozycji na bankowej infolinii bez umowy o świadczenie usług tą drogą. To samo dotyczy karty kredytowej. Nie możesz stać się jej posiadaczem, bez wcześniejszego wystąpienia o plastikowy pieniądz i podpisania stosownej umowy. Potwierdzenie tego prawa znajdziesz w ustawie o elektronicznych instrumentach płatniczych oraz ustawie o ochronie niektórych praw konsumentów oraz odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny.
 
Niechcianą kartę lepiej zwrócić
 
Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy niezamówiona karta leży na Twoim biurku? Najlepiej nie pozostawić sprawy samej sobie. Mogłeś zapomnieć o tym, że w ferworze zakupów w jednym z centrów handlowych zgodziłeś się na jej otrzymanie. Możesz nie pamiętać, że należała Ci się w związku z zaciągnięciem kredytu hipotecznego. I pewnie dałoby się przytoczyć jeszcze wiele przyczyn uzasadniających zaistniałą sytuację. Koniecznie zadzwoń więc do banku i wyjaśnij sprawę. To ważne, żeby w przyszłości nie płacić za niezamówione usługi.
 
Sprawdź najlepsze karty kredytowe na rynku!
 
A może jednak warto?
 

Zrządzenie losu skutkujące pojawieniem się w portfelu plastikowego pieniądza może ostatecznie nie być takie złe. Sprawdź warunki nowo otrzymanej karty. Może nie warto z niej rezygnować? Pamiętaj, że oprócz możliwości zadłużania się dostajesz ofertę ubezpieczeń, zniżek w sklepach, a może nawet concierge? Porównaj z konkurencją i podejmij dobrą decyzję.

 

Chcesz podyskutować o kartach kredytowych? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum!
 
Comperia.pl

 

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam