Wszystko o kontach bankowych

2009-09-08 17:05:42

Konto bankowe to nieodłączny element życia wielu milionów Polaków. Jest to podstawowy produkt bankowy. Konto ułatwia zarządzanie finansami osobistymi. Na konto osobiste wpływa nasze wynagrodzenia, płacimy z niego rachunki, raty kredytów. Liczba kont bankowych w Polsce rośnie od kilku lat stając się nierozłącznym elementem życia każdej osoby.W Polsce jest ponad 10 milionów kont bankowych jednak nie oznacza to, że z konta korzysta aż tylu naszych rodaków. Aktywnie z kont osobistych korzysta kilka milionów Polaków. Po prostu wielu z nas posiada kilka kont w tym samym lub różnych bankach.

Konto bankowe to nieodłączny element życia wielu milionów Polaków. Jest to podstawowy produkt bankowy. Konto ułatwia zarządzanie finansami osobistymi. Na konto osobiste wpływa nasze wynagrodzenia, płacimy z niego rachunki, raty kredytów. Liczba kont bankowych w Polsce rośnie od kilku lat stając się nierozłącznym elementem życia każdej osoby.

W Polsce jest ponad 10 milionów kont bankowych jednak nie oznacza to, że z konta korzysta aż tylu naszych rodaków. Aktywnie z kont osobistych korzysta kilka milionów Polaków. Po prostu wielu z nas posiada kilka kont w tym samym lub różnych bankach.

 

Zacznijmy może od tego czym jest konto bankowe. Nie ma naukowej definicji tego produktu bankowego. Należy opierać się raczej na opisowej definicji czym jest konto bankowe. to bankowe to w skrócie produkt bankowy, który jest po prostu numerem. Ten numer pozwala zidentyfikować do kogo konto należy, w jakiej jest walucie. Na danym numer konto dokonujemy przelewów. Ale konto osobiste w dzisiejszym wydaniu to nie tylko sam „czysty” numer w systemie bankowym. To cała gama rozwiązań (karty bankomatowe, płatnicze, bankowość internetowa), konstrukcji, które pozwalają dokonywać bardzo wielu operacji finansowych. Od wpłaty gotówkowej, poprzez przelewy, wpływy pensji, stałe zlecenia, polecenia zapłaty, wypłaty z bankomatów itd. Jak widać więc konto bankowe to taki finansowy kombajn, który jest podstawowym elementem w świecie finansów.

 

Jak ważne staje się konto bankowe w naszym życiu dostrzegają to również banki poszerzając ciągle paletę dostępnych rozwiązań w tym zakresie. Jeszcze 10 lat temu oferta kont była bardzo uboga i tak naprawdę większość klientów zakładała je w największych bankach a więc w PKO BO oraz Pekao SA. Z czasem jednak, wraz z rozwojem gospodarczy, rozwojem świadomości finansowej klientów zaczęło przybywać ofert kont bankowych.

 

Dziś każdy praktycznie bank uniwersalny w naszym kraju posiada kilka rodzajów kont bankowych: od podstawowych kierowanych do po prostu „zwykłego Kowalskiego” po konta młodzieżowe, studenckie, kierowane do emerytów, VIP-wskie, internetowe, konta oszczędnościowe. Każda praktycznie grupa klientów może dobrać sobie takie konto osobiste, które będzie spełniało jej potrzeby.

 

Rodzaje kont bankowych Konto bankowe to ogólna kategoria określająca kategorię produktów bankowych pozwalających na trzymanie pieniędzy w bankach i dokonywanie różnorodnych operacji bankowych. Konta można jednak podzielić na kilka rodzajów. Główny podział dzieli je na konta osobiste oraz konta firmowe. Ta pierwsza grupa kont bankowych dedykowana jest dla klientów indywidualnych a druga dla przedsiębiorstw oraz osób prowadzących działalność gospodarczą.

 

Konta osobiste można z kolei podzielić na konta:

 

-Standardowe - konta dostępne dla klientów, którzy potrzebują uniwersalnych usług bankowych. Ich założenie nie wymaga spełnienia szczególnych warunków

 

-Studenckie - są to konta bankowe przeznaczone dla młodzieży studiującej, która potrzebuje dostępu do pieniędzy w miejscu, gdzie się uczy. Są to przeważnie konta bezpłatne, dzięki którym banki „inwestują” w nowych, potencjalnych klientów. Oczywiście cel jest jeden: po okresie studiów klient z konta studenckiego przejdzie na konto standardowe, które jest już droższe.

 

-Młodzieżowe – ta grupa kont bankowych kierowana jest do najmłodszych klientów banku czyli osób pomiędzy 13 i 18 rokiem życia. Korzystanie z tego konta wymaga współpracy z dorosłym klientem banku. Posiadanie w ofercie tego rodzaju kont jest również inwestycją ze strony banków jeśli chodzi o najmłodszych klientów. Do konta młodzieżowego może być dodana karta płatnicza, którą młody klient może wybierać pieniądze z bankomatu lub płacić w sklepach za zakupy.

 

-VIP-owskie – jest to oferta kont skierowanych do najzamożniejszych klientów. Pakiety kont VIP nie są bezpłatne (nie na tym ma polegać wyróżnik tego produktu), ale w ramach comiesięcznych opłat zawierają z reguły wiele usług bankowych oraz dodatkowo indywidualną opiekę doradcy banku. Banki chcą w ten sposób przyciągnąć do siebie jak najbardziej wymagających klientów

 

-Internetowe- wraz z pojawieniem się banków internetowych (mBank, Inteligo) pojawiła się również kategoria konta internetowego. Są to konta bankowe, których praktycznie cała obsługa odbywa się online-bez fizycznego dostępu w oddziale

 

-Oszczędnościowe – konto oszczędnościowe to odpowiedź banków na zapotrzebowanie na wysokooprocentowane ROR. Konta oszczędnościowe są konkurentem tradycyjnych lokat bankowych-łączą w sobie wszystkie funkcjonalnością konta osobistego (przelewy etc.) z wyższym oprocentowaniem . Dlaczego konto oszczędnościowe jest coraz bardziej popularne? Bo daje więcej swobody niż tradycyjna lokata bankowa. Pieniądze możemy wpłacać i wypłacać kiedy chcemy (co prawda z dodatkowymi opłatami, ale i tak jest to wygodne i opłacalne), kapitalizacja jest comiesięczna a czasami nawet codzienna a oprocentowanie jest równie atrakcyjna. To dlatego w każdym banku konto oszczędnościowe zajmuje obecnie ważne miejsce w ofercie produktowej. Jeszcze 2-3 lata temu tego typu konta były praktycznie w ogóle nie wykorzystywane.

 

Oczywiście z punktu widzenia waluty, w której prowadzonej jest konto konta bankowe dzielimy na złotowe oraz walutowe. Konta osobiste można założyć w takich walutach jak EUR, USD, CHF, GBP oraz w niektórych bankach NOK, SEK.

 

Mając więc na uwadze, że istnieje tyle rodzajów kont bankowych nie można dziwić się jeśli w danym banku będziemy mieli do wyboru kilka a czasami kilkanaście rodzajów kont. Ważne by wybrać te konto, które w najbardziej optymalny sposób spełnia nasze oczekiwania.

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam