Jak zmiany kursów walut ważą na wysokości rat kredytowych-Kredytometr Comperia.pl

2010-01-11 11:52:08

Comperia regularnie śledzi kredyty hipoteczne. Nasz cotygodniowy kredytometr pozwala na zapoznanie się z bieżącymi zmianami wysokości rat, a także stóp procentowych i kursów walutowych, które znacząco na nie wpływają. Zobacz, jak w perspektywie ostatniego miesiąca zmienił się Twój kredyt hipoteczny!

W przeciągu ostatniego miesiąca mieliśmy do czynienia z niewielkimi zmianami wysokości rat kredytów hipotecznych. Stabilność, to w głównej mierze zasługa praktycznie niezmiennych rynkowych stóp procentowych. W przypadku kredytów walutowych należy zwrócić uwagę na zmiany notowań kursów walutowych, które w przeciągu ostatnich tygodni decydowały o wysokości rat kredytów hipotecznych.
 
Kredyty w złotych nieznacznie droższe
 
Kredytobiorcy posiadający zadłużenie w rodzimej walucie mogą spodziewać się niewielkich wzrostów miesięcznych obciążeń związanych ze spłatą kredytu hipotecznego. W porównaniu do początku grudnia 2009 roku WIBOR – rynkowa stopa procentowa, wzrósł o 0,04 pkt. proc. W rezultacie rata modelowego kredytu o wartości 200 tys. zł, zaciągniętego na okres 30 lat, wynosi obecnie nieco powyżej 1 100 złotych.
 
Droższe franki i dolary
 
W przypadku kredytów denominowanych do franka szwajcarskiego, bądź dolara amerykańskiego za całkowita zmianę wysokości raty odpowiada kurs walutowy. LIBOR dla tych walut utrzymuje się na stabilnym poziomie. Wzrost notowań walut odpowiednio o 3 i 5 groszy spowodował zwiększenie miesięcznych rat kredytów hipotecznych o ok. 10 zł. Niemniej jednak, kredyty denominowana do franka i dolara są w dalszym ciągu znacznie tańsze, niż te zaciągnięte w złotówkach. Rata modelowego kredytu w dolarach to ok. 800 zł, a we frankach ok. 880 zł.
 
Tańsze kredyty w euro
 
W porównaniu do ubiegłego miesiąca jedynie kredyty denominowane do euro zanotowały spadek wysokości rat kredytowych. Z jednej strony mieliśmy do czynienia z niewielką obniżką EURIBOR-u (o 0,03 pkt. proc.), z drugiej zaś kurs euro w stosunku do złotówki spadł o 4 grosze. W rezultacie za spłatę miesięcznego zobowiązania zapłacimy ok. 10 zł mniej niż na początku grudnia -853,29 złotych.
 
Zmiana wysokości rat kredytów hipotecznych
 
kredyty hipoteczne i kursy walutowe 
Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl
 
 
Zmiana wysokości średniego oprocentowania kredytów hipotecznych
 
kredyty hipoteczne i kursy walutowe 
Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl
 

Zmiana wysokości średnich kursów spłaty kredytów hipotecznych

 
kredyty hipoteczne i kursy walutowe
Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl

 

Chcesz podyskutować o kredytach mieszkaniowych? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum!   

 

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl