Jak szybko przelać środki na czyjeś konto?

2012-10-05 11:26:39

Pracodawca mówi, że złożył dyspozycję przelewu, na rachunku wciąż nie ma środków, a trzeba zapłacić rachunki choćby za mieszkanie? Comperia.pl pokazuje, kiedy pieniądze znajdą się na Twoim rachunku bankowym.

Nagła potrzeba zasilenia rachunku żeby móc dokonać okazyjnego zakupu lub zapłacić ratę za kredyt sprawia, że pieniądze na rachunku są potrzebne od zaraz.

Możliwości natychmiastowego zasilenia rachunki jest kilka, np. wykonanie przelewu wewnętrznego. Jest to przelew między dwoma rachunkami w tym samym banku. Z reguły są one rozliczane w czasie rzeczywistym. Jest jednak kilka rzeczy, na które trzeba uważać.

Więcej o przelewach wewnętrznych znajdziesz tutaj.

Do kolejnej opcji można zaliczyć przelew natychmiastowy lub przelew ekspresowy. Choć taka możliwość przyspieszy transfer gotówki między kontami, to nie jest dostępna w każdym banku. Co więcej, bank za taki przelew może pobrać wysoką opłatę sięgającą nawet kilkudziesięciu złotych.

Inna możliwością jest skorzystanie z oferty prywatnych firm, które zajmują się przeprowadzaniem ekspresowych przelewów. Jest to jakaś alternatywa wobec tego typu przelewów oferowanych przez banki. Jednak w tym przypadku także trzeba się liczyć z niemałą prowizją.

Jeśli potrzeba nie jest tak pilna, a środki można dostarczyć za kilka godzin, do całej operacji powinien wystarczyć standardowy przelew bankowy. Pod warunkiem, że klient będzie wiedział jak tego dokonać.

Sprawdź, ile czasu zajmie przelanie pieniędzy.

Ile można czekać na zwykły przelew?

W przeciwnym wypadku na przelew można długo poczekać. W 2013 roku na przelew można będzie poczekać nawet 96 godzin, a więc 4 dni. Taka sytuacja mogłaby wystąpić na przykład przy złożeniu dyspozycji przelewu z banku Credit Agricole po godzinie 12 w Wielki Piątek. Tego dnia przelew nie zostałby już wysłany. Odbiorca przelewu musiałby czekać piątkowe popołudnie, sobotę, niedzielę, poniedziałek i otrzymałby pieniądze we wtorek w okolicach południa.

Trzeba przyznać, że to dość długi czas oczekiwania na środki pieniężne. A wszystko za sprawą niefortunnej pory złożenia dyspozycji przelewu. Wystarczyłoby wysłać przelew w banku przed godziną 12 a do większości banków środki mogłyby dotrzeć jeszcze tego samego dnia, zamiast czterodniowej zwłoki. Marcin Zienkiewicz
Comperia.pl

Marcin Zienkiewicz

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam