03.10.2012, 10:57

Przelew wewnętrzny - czy realizacja nastąpi w czasie rzeczywistym?

Ocena: 1 gwiazdka Ocena: 2 gwiazdki Ocena: 3 gwiazdki Ocena: 4 gwiazdki Ocena: 5 gwiazdek Ocena: 6 gwiazdek Ocena: 7 gwiazdek Ocena: 8 gwiazdek Ocena: 9 gwiazdek Ocena: 10 gwiazdek

Ocena: 10     / 10 (oddano 1 głosów)

Potrzebujesz mieć natychmiast pieniądze na koncie? Wydaje się, że jedynym ratunkiem w tej sytuacji jest przelew od osoby, która ma rachunek w tym samym banku. Teoretycznie pieniądze powinny zostać rozliczone w czasie rzeczywistym, ale nie wszędzie…

Zdarzają się sytuacje, w których pieniądze są potrzebne od zaraz. Rozwiązaniem może być przelew wewnętrzny, a więc przekazanie środków między dwoma rachunkami w ramach jednego banku. Przykładem takiej operacji jest przelew środków z rachunku oszczędnościowego na rachunek osobisty w tym samym banku.

Sprawdź ile może potrwać standardowy przelew w banku

W przypadku przelewu wewnętrznego klient oczekuje, że transakcja zostanie zrealizowana natychmiastowo i pieniądze będzie można po chwili wypłacić z bankomatu lub uregulować nimi pilne zobowiązania.

Teoretycznie, dla banku to tylko drobna zmiana. Wydaje się, że to czy drobna kwota pieniędzy będzie na rachunku Nowaka czy Kowalskiego nie będzie miało wielkiego znaczenia i bank zrealizuje takie zlecenie w ciągu kilku chwil.

W praktyce okazuje się, że w niektórych sytuacjach systemy bankowe nie spełnią oczekiwań klientów. Zaledwie dwa na trzy banki realizują przelewy wewnętrzne w czasie rzeczywistym przez cały tydzień, także w weekendy i święta.

Godziny realizacji przelewów wewnętrznych w swoim banku możesz sprawdzić tutaj.

Co trzeci z blisko 30 badanych banków realizuje przelewy wewnętrzne tylko w dni robocze. Ale i tu trzeba uważać – niektóre z tych banków realizują przelewy w czasie rzeczywistym tylko w godzinach pracy banków, co oznacza godziny około 8-19. Po tych godzinach na przelew między rachunkami w tym samym banku klient może czekać do następnego dnia rano lub dłużej, jeśli zleca przelew w piątek po 20.

Warto także mieć na uwadze, że banki w nocy mogą przeprowadzać konserwację systemów i czas oczekiwania na przelew może się wydłużyć. Dlatego też dyspozycję przelewu z rachunku oszczędnościowego na rachunek oszczędnościowo – rozliczeniowy najlepiej złożyć w trakcie dnia roboczego. Wtedy można mieć pewność, że środki będą dostępne na drugim koncie już po chwili. Marcin Zienkiewicz
Comperia.pl

Wymienione w tekście informacje, liczby i oferty są aktualne w dniu powstania artykułu (03.10.2012).

Podziel się:

Wykop

Comperia.pl w Google+
Marcin Zienkiewicz
, ekspert Comperia.pl
226 artykułów -

zobacz inne artykuły tego autora

Masz kredyt na mieszkanie?
Obniż ratę kredytu nawet o 30%!
  • wybierz najkorzystniejszą ofertę obniżającą ratę
  • aplikuj online
Porównaj kredyty refinansowe
Potrzebujesz gotówki?
Pomożemy Ci wybrać kredyt z niską ratą!
  • porównaj online aktualne oferty 35 banków
  • aplikuj online
Porównaj kredyty gotówkowe
Ubezpieczenie OC i AC
Taniej nawet o 400 zł. Oblicz składkę!
  • porównaj nawet 55 ubezpieczeń
  • kup online lub przez telefon
Porównaj ubezpieczenia OC i AC