Jak dobrze wybrać lokatę bankową-radzi Comperia.pl

2009-11-23 15:00:40

Lokaty bankowe to ciągle podstawowy produkt oszczędnościowy dla wielu klientów. Przewidywalność zysku z lokaty, bezpieczeństwo środków to główne cechy, które sprawiają, że depozyty cieszą się cały czas ogromnym zainteresowaniem. Dziś przedstawiamy kilka wskazówek jak wybrać dobrą lokatę bankową.

Wybrać dobrze okres
 Podstawowym warunkiem wyboru dobrej lokaty bankowej jest dokładny wybór czasu jej trwania. Jest to ważna kwestia z uwagi na to, iż wcześniejsze zerwanie praktycznie wszystkich lokat dostępnych na rynku (przed terminem ich zapadalności) wiąże się ze stratą odsetek. Kapitał oczywiście wróci na Twoje konto. Jeśli więc nie jesteś pewien czy możesz zamrozić pieniądze na 12 miesięcy załóż np. dwie lub więcej lokat, na różne okresy.

Pamiętaj jednak, że wielu przypadkach oprocentowanie lokaty zależy od kwoty, którą jesteś w stanie zdeponować-czym więcej ulokujesz w danym banku tym większe otrzymasz oprocentowanie. Zakładanie więc zbyt dużej ilości lokat może okazać się nieopłacalne.
 
 
Kapitalizacja też ma znaczenie
 Jeśli szukasz najlepszych lokat dla swoich oszczędności to porównując oprocentowanie lokat bierz pod uwagę również częstotliwość kapitalizacji odsetek. W skrócie-czym częstsza kapitalizacja lokaty tym realny zysk z takiej inwestycji jest większy. 6 proc. na lokacie rocznej z kapitalizacją na koniec okresu jej trwania to realnie mniej niż 6 proc. na lokacie rocznej z kapitalizacją miesięczną.
 
Szczególnie zwróć uwagę na coraz bardziej popularne lokaty jednodniowe, które oferują kapitalizację dzienną. Zakładając taką lokatę możesz nawet uniknąć płacenia podatku Belki jeśli Twój dzienny zysk na lokacie nie będzie wyższy niż 2,49 zł (podatek jak i podstawa jego naliczania jest zaokrąglana do pełnych złotych).
 
W tej chwili ciekawą ofertę lokat jednodniowych proponuje Meritum Bank.
 
 
100 % bezpieczeństwa do 50 tys. EUR
 Inwestycja w lokaty bankowy gwarantuje Ci bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa. Zgodnie z obowiązującymi przepisami depozyty do 50 tys. EUR są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do 100% ich wartości w przypadku upadku danego banku. Pamiętaj jednak, że do tej sumy wliczają się wszystkie pieniądze zdeponowane na lokatach, kontach oszczędnościowych, rachunkach osobistych w jednym banku. Jeśli chcesz mieć pełne bezpieczeństwo dla swoich oszczędności to nie możesz mieć więcej zgromadzonych pieniędzy w jednym banku niż 50 tys. EUR.
 
Wybierz rodzaj oprocentowania
 Wybór dobrej lokaty bankowej powinien również być poprzedzony odpowiedzią na pytanie jakie wybrać oprocentowanie lokaty: zmienne czy stałe? Generalna odpowiedź na ten dylemat jest następująca:
 
·         jeśli przewidywania są takie, że stopy procentowe będą rosły to wybierz  lokatę o zmiennym oprocentowaniu. W tej chwili na rynku mamy praktycznie taką sytuację. Jest wielce prawdopodobne, ze w 2010r. Rada Polityki Pieniężnej zacznie podnoście stopy procentowe-wcześniej rynkowe stopy procentowe powinny również zacząć rosnąć. W takich warunkach lepiej mieć lokatę o zmiennym oprocentowaniu lub jeszcze bardziej elastyczne rozwiązanie a mianowicie konto oszczędnościowe
 
·         jeśli stopy procentowe będą spadać to wybierz lokaty o stałym oprocentowaniu-w ten sposób zapewnisz sobie stały poziom zysku niezależnie od tego co się dzieje na rynku.
 
A może konto oszczędnościowe?
 Jeśli chcesz dobrze ulokować swoje oszczędności to szukając lokaty bankowej nie zapomnij sprawdzić oferty kont oszczędnościowych. Jest to alternatywa dla tradycyjnych lokat bankowych. Konto oszczędnościowe to konto bankowe oferujące atrakcyjne aczkolwiek zmienne oprocentowanie. Zaletą kont oszczędnościowych jest ich elastyczność-nie deklarujesz na jaki okres chcesz ulokować pieniądze. Możesz je wypłacać i wpłacać dowolnie bez utraty odsetek. Pamiętaj jednak, że większa liczba przelewów z konta oszczędnościowego to dodatkowe koszty-nawet kilku złotych za przelew.
 
Przez Internet może być lepiej
 Ostatnią wskazówką, która pomoże wybrać dobrą lokatę bankową jest zwrócenie uwagi na lokaty zakładane przez Internet-online. Coraz więcej banków oferuje taką możliwość , równie dla „nieswoich” klientów, czyli dla tych, którzy nie posiadają konta w tym banku. Siedząc przed monitorem komputera, bez wychodzenia z domu możesz więc błyskawiczne założyć taką lokatę i dodatkowo często otrzymasz wyższe oprocentowanie niż na lokacie zakładanej tradycyjnie, w oddziale banku.
 
Chcesz podyskutować o lokatach bankowych? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum!
 
Comperia.pl 

 

Ekspert Comperia.pl