Jak czytać notowania funduszy inwestycyjnych, czyli fundusze inwestycyjne od podszewki!

2010-01-27 07:53:18

Czy patrząc na notowania funduszy inwestycyjnych zastanawiasz się ile dokładnie zarobisz? Chcesz wiedzieć jakie opłaty za fundusze pobierają Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych? Comperia odpowiada na te pytania i doradza jak czytać notowania funduszy inwestycyjnych-tak byś dokładnie wiedział ile zarobiłeś lub straciłeś na funduszu!

Wybór funduszy
Czym się kierować przy wyborze funduszu? Można kierować się przeczuciem, ale lepiej jest spojrzeć na statystyki. Sprawdź, czy fundusz, który zamierzasz wybrać, przynosił zyski swoim klientom, tzn. czy notowania funduszy inwestycyjnych, któych jednostki chcesz kupić, mają dodatnią stopę zwrotu (najlepiej w różnych okresach). Skład inwestycyjny funduszy też jest różny. Najbardziej ryzykowne są inwestycje w akcje, bezpieczne są w obligacje.

 
Opłaty przy zakupie jednostek
Po wyborze funduszy nadchodzi czas kupna jego jednostek, a z tym wiążą się dwie opłaty. Patrząc na koszt jednostki funduszu widzisz jedynie jej cenę netto (nie uwzględnia ona opłat). Za co więc zapłacisz?
Opłata wstępna, opłata dystrybucyjna lub po prostu prowizja, to procent Twoich środków, który zostanie zabrany na starcie. Dla kwoty 500 zł prowizja taka wynosi od 3% do nawet 5,5%. W miarę zwiększania wpłacanej kwoty, prowizja maleje. W skrajnym przypadku wpłaty 1 mln zł, prowizja wynosi mniej niż 0,5%. Oczywiście nie jest to regułą. Niektóre TFI mają w swej ofercie zniżki i promocje, więc możesz nie płacić prowizji przy zakupie niektórych funduszy.
Drugą opłatą jest opłata za zarządzanie. Jest ona pobierana pod koniec roku i znajduje się w widełkach 1-4%.
 
Co lepsze: fundusz czy lokata?
Patrząc na notowania funduszy inwestycyjnych ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, która inwestycja przyniesie Ci większy zysk. Jeżeli dokonasz dobrego wyboru, to fundusz z pewnością przyniesie więcej korzyści. Notowania funduszy inwestycyjnych nie zawsze wychodzą jednak na plus.
Załóżmy, że stopa zwrotu funduszu za ostatnie 3 miesiące wynosi 8% (wpłaciliśmy 10 000 zł). Oznacza to, że wartość jednostek zakupionych przed 3 miesiącami wzrosła o 8%.
Drugą opcją jest lokata na przykład na 6 miesięcy w Open Finance o oprocentowaniu 7,07%. Porównajmy teraz zysk z tych dwóch inwestycji po 3 miesiącach.
 
Fundusz:
prowizja wstępna - 3%
opłata za zarządzanie - 3% ( w skali roku)
Po zapłaceniu prowizji zostaje 9 700 zł. Dodając 8% zysku, kwota zwiększa się do 10 476 zł. Odejmując opłatę za zarządzanie (jedną czwartą z racji 3 - miesięcznego okresu) zostaje nam 10 397 zł, a więc zysk wynosi 397 zł po 3 miesiącach.
 
Lokata:
Zysk po 3 miesiącach z 10 000 wynosiłby 143 zł. ( Od tej lokaty należy odliczyć podatek Belki, ponieważ stopa procentowa lokaty została ubruttowiona na potrzeby porównywarki Comperia.pl)
Widać więc, że przy takich danych fundusz inwestycyjny przyniósłby większy zysk. Można sobie myśleć, a gdyby notowania funduszy inwestycyjnych wyniosły 30%. Jest to możliwe pod warunkiem wybrania właściwego funduszu. Wtedy możesz cieszyć się jeszcze większym zyskiem.
Warto pamiętać, że w przypadku funduszu każda złotówka zarobiona np: pierwszego dnia będzie przynosiła zysk już w drugim dniu.
W przypadku lokaty masz z góry założone odsetki i one nie zarabiają w trakcie trwania lokaty.
 
Ryzyko
Istnieje jednak druga strona medalu. W powyższym przykładzie przyglądaliśmy się takim ofertom, u których notowania funduszy inwestycyjnych były dodatnie. Zdarza się jednak, że zakupione przez Ciebie jednostki stracą na wartości. W takim przypadku korzystniejsza będzie lokata, która przyniesie mniejszy ale pewny zysk, a nie stratę. Dlatego przed podjęciem decyzji o kupnie jednostek funduszu, warto sprawdzić jaka sytuacja panuje na giełdzie.
 
W jakim funduszu ulokowałbyś swoje oszczędności? Podziel się swoją opinią na naszym forum!
 
Comperia.pl
Ekspert Comperia.pl