Jak często zmienia się WIBOR w bankach? Sprawdź, kiedy mogą spaść raty Twojego kredytu!

2010-04-19 13:26:16

Dwa dni temu Comperia pisała o spadku rynkowej stawki WIBOR, która jest podstawą do wyznaczania oprocentowania kredytów. Pokazaliśmy jak spadek rynkowych stóp procentowych może przełożyć się na Twoje raty kredytu, jeśli zaciągnąłeś go w złotych. Dziś pokazujemy, kiedy realnie Twoje raty mogą spaść. Wszystko zależy od tego, w jakim banku wziąłeś kredyt hipoteczny i co jaki okres bank te aktualizuje oprocentowanie kredytu w odpowiedzi na zmieniający się WIBOR. Sprawdź z nami wpływ WIBOR na Twoje raty!

Głównym składnikiem oprocentowania kredytów hipotecznych w złotych w większości banków jest stopa WIBOR 3M. Część banków codziennie zmienia aktualnie obowiązujące stawki oprocentowania dla nowych kredytów, zgodnie z dziennymi wahaniami odpowiedniej stopy WIBOR na rynku międzybankowym. Oznacza to, że w momencie podpisania umowy kredytowej (bądź uruchomienia kredytu) w skład oprocentowania kredytu wejdzie bieżąca rynkowa wartość WIBOR-u. Inne banki z kolei nie śledzą codziennie rynkowego kosztu pieniądza, lecz co pewien okres (np. 1-3 mies.) dokonują aktualizacji stopy WIBOR dla nowo udzielanych kredytów. Dlatego pomimo tego, że stawka WIBOR na rynku międzybankowym maleje, oprocentowanie proponowane przez niektóre banki może przez kilka tygodni nie zmieniać się.
 

 
 
Podobnie jest w przypadku kredytów uruchomionych, które są spłacane przez klientów w comiesięcznych ratach. Wysokość rat kredytowych nie od razu reaguje na wahania WIBOR-u. Aktualizacja rat i ustalenie nowych harmonogramów spłat kredytów następuje przeważnie co 3 miesiące. Częstotliwość tych czynności jest analogiczne do okresowości przyjętej stopy WIBOR. Wyjątkami są oferty mBanku, MultiBanku i Pekao, gdzie raty mogą zmieniać się nawet co miesiąc. Nie oznacza to jednak, że nawet najdrobniejsze wahania rynkowego WIBOR-u wywołują zmiany wysokości rat. W banku Pekao aktualna stawka WIBOR obowiązuje niezmiennie od sierpnia ubiegłego roku, gdyż jej zmiana wymaga wzrostu/spadku rynkowego WIBOR-u minimalnie o 0,25 pkt. proc. Kiedy stopy procentowe spadają, w najbardziej niekorzystnej sytuacji są klienci Dombanku, ponieważ na obniżkę swoich rat kredytowych będą musieli poczekać nawet do 12 miesięcy.
 
 
WIBOR a raty kredytu
 
Przykład, jak często aktualizowany jest WIBOR w niektórych bankach:
 

 

Bank
Formuła WIBOR dla kredytów hipotecznych
Jak często bank zmienia wartość WIBOR dla nowych kredytów?
Jak często bank zmienia wartość WIBOR dla udzielonych kredytów (jak często zmienia się wysokość raty)?
Alior Bank
WIBOR 3M
codziennie
co 3 mies.
Kredyt Bank
WIBOR 3M
co 1 mies.
co 3 mies.
Millennium
WIBOR 3M
co 3 mies.
co 3 mies.
Pekao
WIBOR 3M
co 1 mies.1
co 1 mies.1
BGŻ
WIBOR 6M/12M3
codziennie
co 6 lub 12 mies.2

Źródło:kredyty hipoteczneComperia.pl

 
Pełne zestawienie banków i zadady aktualizacji WIBOR-u przy ustalaniu oprocentowania kredytów hipotecznych znajdziesz tutaj>>
 
A Twoim zdaniem, czy przy wyborze kredytu warto brać pod uwagę fakt, jak często zmienia się WIBOR? Czy to wpływa istotnie na raty kredytu mieszkaniowego? Podziel się swoją opinią na naszym forum!
 
Comperia.pl
Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam