Indeks zadłużenia - kwiecień 2010. Najwięcej zyskali posiadacze kredytów w euro

2010-05-01 21:57:32

Comperia, jak co miesiąc, prezentuje wpływ kursu walutowego oraz zmiany stóp procentowych na zaciągnięte przez Was kredyty mieszkaniowe w złotych oraz franku szwajcarskim. W tym miesiącu, powody do zadowolenia mieli posiadacze kredytów w euro oraz w PLN. W pierwszym przypadku spadający kurs EUR, a w drugim spadające rynkowe stopy procentowe sprawiły, że wartość zadłużenia spadła bardziej niż tego oczekiwano.

Badamy zmiany poziomu całkowitego zadłużenia, pozostającego do spłaty dla przykładowego kredytu hipotecznego na 300 tys. zł. Czy warto teraz sprzedać mieszkanie z kredytem we frankach? A może nadpłacić kredyt lub go przewalutować czy refinansować? By podjąć optymalną decyzję w tych kwestiach, powinieneś wiedzieć na bieżąco ile jesteś winny bankowi w danym momencie. Comperia codziennie publikując te dane, pozwala zorientować Ci się w sytuacji.
 
Z uwagi na to, że ostatno bardzo dużo działo się na rynku kredytów hipotecznych -złoty najpierw bardzo się umacniał, później wyraźnie stracił na wartości, banki oferowały niskie marże – później coraz wyższe. Comperia.pl śledzi na bieżąco wpływ kursów walutowych oraz zmian stóp procentowych na kredyty hipoteczne (300 tys. zł) zaciągnięte w:
 
·         Styczniu 2006 roku
·         Styczniu 2007 roku
·         Styczniu 2008 roku
·         Styczniu 2009 roku
 
Jeśli macie sugestie, pytania do naszego indeksu lub chcecie dowiedzieć się jak wygląda dokładnie Twoje indywidualne saldo zadłużenia i jak je regularnie mierzyć to piszcie na adres: uwagi@comperia.pl

Aktualne wartość kredytu do spłaty (kwiecień 2010 roku):

kredyt w euro

Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl
 
Historia zmiany wartości zadłużenia w zależności od zmiany stóp procentowych i kursów walutowych dla kredytu w CHF i PLN:
 
Kredyt zaciągnięty w styczniu 2006r.:
kredyt w euro
Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl
 
Kredyt zaciągnięty w styczniu 2007r.:
kredyt w euro
Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl
 
Kredyt zaciągnięty w styczniu 2008r.:
kredyt w euro
Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl
 
 
Kredyt zaciągnięty w styczniu 2009r.:
kredyt w euro
Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl
 
W kwietniu nie mieliśmy już do czynienia z tak dużym umocnieniem złotego, niemniej jednak, najbardziej skorzystali posiadacze kredytów w euro, ponieważ średni kurs spłaty kredytu spadł z 4,05 zł do 3,98 zł. A to oczywiście sprawiło, że spadła wartość kredytów w euro pozostała do spłaty. W ostatnich miesiącach widać, że wartość kredytu do spłaty wyrażona w euro spada szybciej niż kredytów we frankach szwajcarskich. W przypadku franka szwajcarskiego nie doszło do osłabienia jego kursu-jest to zapewne wynik interwencji Banku Centralnego Szwajcarii, który nie chciał dopuścić do zbyt nadmiernego spadku wartości własnej waluty. Z drugiej strony złoty mógł się umocnić jeszcze bardziej, gdyby nie interwencja NBP, który chciał z kolei zatrzymać zbyt szybkie umacnianie naszej waluty.
 
Pierwszy raz od dłuższego czasu powody do zadowolenia mają również posiadacze kredytów złotowych. W wyniku wyraźnego spadku stawki WIBOR (WIBOR 3M wynosi już poniżej 4,0%) ich saldo zadłużenia będzie spadać szybciej, a raty kredytowe będą niższe. Jednak niestety wydaje się, że ta sytuacja nie potrwa zbyt długo i wkrótce stopy procentowe mogą znów rosnąć.
Średnie kursy po jakich spłacaliście swoje kredyty denominowane w euro lub we franku wygladały w kwietniu 2010r. tak:
  • Kurs spłaty kredytu w CHF: 2,80 zł (poprzednia wartość w marcu 2010r.: 2,79 zł)
  • Kurs spłaty kredytu w EUR: 3,98 zł (poprzednia wartość w marcu 2010r.: 4,05 zł)
  • Kurs spłaty kredytu w USD: 2,98 zł (poprzednia wartość w marcu 2010r.: 2,98 zł)
Średnie poziomy stóp procentowych dla odpowiednich walut wynosiły w marcu 2010r.:
  • LIBOR 3M dla CHF= 0,25% (poprzednia wartość w lutym 2009r.: 0,25%)
  • WIBOR 3M dla PLN= 4,07% (poprzednia wartość w lutym 2009r.: 4,15%)
  • EURIBOR 3M dla EUR= 0,58% (poprzednia wartość w lutym 2009r.: 0,60%)
  • LIBOR 3M dla USD= 0,29% (poprzednia wartość w lutym 2009r.: 0,25%)
Pamiętaj! Indeks zadłużenia pokazuje jak zmienia się kwota pozostała do spłaty modelowego kredytu zaciągniętego w w styczniu 2006r., 2007r., 2008r., 2009r. Jeśli chcesz sprawdzić swój stan zadłużenia napisz do nas na uwagi@comperia.pl

Comperia.pl

 

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam