Ile kosztuje przelew z karty kredytowej?

2013-01-07 09:30:36

Kartą kredytową można nie tylko płacić w sklepach czy innych punktach usługowych albo w Internecie. Z jej rachunku można dokonywać także przelewów, niemal jak z konta osobistego. Niestety, przeważnie taka usługa jest droga, więc najlepiej korzystać z niej tylko w ostateczności.

Po pierwsze, nie wszystkie banki umożliwiają dokonywanie przelewu z rachunku karty kredytowej. Po drugie, nie zawsze banki udostępniają dokonanie transakcji zarówno w serwisie bankowości elektronicznej, jak i w oddziale czy przez infolinię. Nawet jeśli możemy dokonywać przelewów z karty kredytowym danym kanałem, należy bardzo poważnie się zastanowić, czy naprawdę nie ma lepszego sposobu na zrealizowanie płatności. Z przelewami z rachunku karty kredytowej mogą wiązać się bowiem nawet dwa różne koszty.

Opłata za przelew

Tylko w bardzo nielicznych sytuacjach przelew z rachunku karty kredytowej jest darmowy. Mowa m.in. o internetowych przelewach w ING Banku Śląskim i Banku BPH czy transferach w ramach usługi MultiTransfer w MultiBanku, mTRANSFER w mBanku oraz o opcji Twoje Rachunki w Credit Agricole.

Przygniatająca większość przelewów z rachunku karty kredytowej wiąże się jednak z kosztami. Często są one niemałe, sięgając nawet 3 czy 4 proc. wartości transakcji. Co więcej, banki ustalają minimalne wysokości takiej opłaty nawet na 5, 8 czy 10 zł. Przelewając z rachunku karty kredytowej 300 zł, opłata może wynieść nawet 12 zł.

Opłata za transakcję gotówkową

Banki różnie klasyfikują przelewy z rachunku karty kredytowej. Dla około połowy z nich jest to transakcja gotówkowa, dla pozostałych - bezgotówkowa. W czym tkwi różnica? Przy transakcji gotówkowych nie obowiązuje okres bezodsetkowy. Innymi słowy, odsetki od transakcji są naliczane już od pierwszego dnia od jej wykonania.

Lepiej jest zatem, jeśli bank uznaje przelew z rachunku karty kredytowej za transakcję bezgotówkową. Wówczas, o ile zdąży się w całości spłacić ten dług w okresie bezodsetkowym (od 20 do 60 dni w zależności od banku i momentu wykonania transakcji w okresie rozliczeniowym), nie zostaną pobrane żadne odsetki. Skorzysta się z darmowego kredytu.

Przykładowo - posiadając kartę kredytową z oprocentowaniem 20 proc. i dokonując przelewu z rachunku karty kredytowej na kwotę 300 zł oraz spłacając ten dług po miesiącu, z tytułu odsetek zapłaci się 5 zł, jeśli nasz bank uznał ją za transakcję gotówkową. W innych bankach, dla których to transakcja bezgotówkowa, żadne odsetki nie zostałyby naliczone. Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Mikołaj Fidziński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam