Gotówkometr Comperii-wyjątkowo mokry lipiec studzi koszty kredytów gotówkowych

2011-07-22 13:02:44

Upływający miesiąc zostanie niewątpliwie zapamiętany jako ten, w którym pogoda wyraźnie działała na niekorzyść urlopowiczów. Wyjątkowo deszczowe dni nie pozwalały wprawdzie cieszyć się wakacjami w Polsce, ale najwyraźniej ostudziły zapędy bankowców do zwiększania kosztów udzielania kredytów gotówkowych. W konsekwencji te produkty bankowe nieznacznie potaniały.

Co miesiąc eksperci Comperii opracowują zestawienie, w którym prezentowany jest średni koszt kredytu gotówkowego. Parametrem, który zdaniem Comperii najlepiej oddaje omawiane koszt, jest rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO).

Nasi analitycy pod uwagę biorą dwa czynniki: wysokość przyznawanej pożyczki – 5 tysięcy zł oraz czas jej spłacania – 36 miesięcy. Punktem odniesienia dla naszych porównań są kwartalne wyliczenia RRSO z ostatnich trzech lat.

gotówkometr Comperii lipiec 2011

 

 

 
 
 
 
Komentarz analityka:
 
Średnia wartość RRSO na koniec drugiego kwartału bieżącego roku wybiła się ponad poziom 22,5 proc. (dokładnie 22,61 proc.) Obecnie, nieznacznie przekroczyła 23 proc. – co pokazuje, że kredyty gotówkowe są aktualnie droższe niż w ubiegłym kwartale.
 
Z obserwacji najświeższych danych wynika jednak, że w ciągu ostatniego miesiąca nastąpiło nieznaczne wyhamowanie trendu wzrostowego dotyczącego średniego oprocentowania tych produktów bankowych. Aktualnie średnie RRSO kredytu gotówkowego w wysokości 5 tys. zł, zaciągniętego na 3 lata wynosi 23,06 proc.
 
Czynnikiem, który niewątpliwie miał wpływ na owo wyhamowanie, była powzięta na początku lipca b.r. przez Radę Polityki Pieniężnej decyzja o nie podnoszeniu stóp procentowych. W rezultacie wskaźnik WIBOR 3M w ciągu ostatnich 30 dni praktycznie nie zmienił się. Za ważniejsze należy jednak uznać inny fakt.
 
Otóż, RPP, uzasadniając swoją decyzję, w komunikacie z 6 lipca b.r. wspomina, że w „pierwszych miesiącach II kw. b.r. utrzymywała się ujemna dynamika kredytów konsumpcyjnych”. Prawdopodobnie dopiero w ostatnim czasie banki zaczęły odczuwać jej brak i postanowiły zmodyfikować swoją ofertę kredytową. W trzech z nich nastąpiło obniżenie kosztów pożyczanych pieniędzy, a w kolejnych pięciu – wzrosło.
O tym, że aktualnie średnie oprocentowanie kredytów gotówkowych zmniejszyło się, zadecydowały jednak nowe propozycje banków. W gronie instytucji, które zaproponowały klientom coś nowego znalazły się: BNP Paribas, Pekao S.A., Polbank, Kredyt Bank oraz Invest-Bank.
 
Ten pierwszy nie dość, że od dłuższego czasu pozostaje liderem wśród najtańszych kredytów gotówkowych, sztandarowy produkt o nazwie „Zrealizuj swój plan” postanowił dodatkowo objąć promocją. Polega ona na tym, że dla kredytobiorców, którzy posiadają lub założą konto z pakietem L i XL (przy czym opłata za prowadzenie takich rachunków jest wyższa niż w przypadku kont z pakietem S i M) przewidziano brak prowizji.
 
Dzięki temu oprocentowanie rzeczywiste takiej pożyczki wyniesie zaledwie 10,36 proc. Dla porównania najwyższe wskaźniki RRSO obejmujące pięć najdroższych ofert przekraczają pułap 30 proc.
Brak prowizji to także wyróżnik „Pożyczki gotówkowej bez prowizji” (Pekao SA) oraz wprowadzonych przez Polbank ofert pt. „Kredyt Bezpieczny Korzystny” i „Kredyt Bezpieczny Optymalny”. Z propozycją niższego oprocentowania wychylił się także Kredyt Bank, jednakże wymaga on poniesienia dodatkowych kosztów związanych z ubezpieczeniem na życie lub od utraty pracy.
 
Natomiast Invest-Bank przedłużył do 31 lipca br. promocję „kredytu urodzinowego” - bez prowizji i z miesięczną ratą już od 20 zł. Produkt ten, w celu lepszego upubliczniania informacji o nim, dodatkowo opatrzony został nazwą „kredyt na lato”. Ale czy ten „kryptonim” zwiększy jego popularność, skoro na rynku są inne korzystniejsze?
Paweł Puchalski
Comperia.pl

 

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam