Gotówkometr Comperii – w czerwcu dni coraz dłuższe, a kredyty gotówkowe coraz droższe

2011-07-01 09:17:27

Właśnie co minął czerwiec i zaczęły się wakacje. Ale dla osób pragnących udać się na letni wypoczynek, a nieposiadających odpowiedniej ilości pieniędzy, nie mamy dobrych wieści. Kredyty gotówkowe drożeją i to całkiem szybko. Niezadowoleni z tego będą także ci, którzy planowali latem wyremontować dom lub mieszkanie.

Co miesiąc analitycy Comperii opracowują zestawienie prezentujące średnie koszty kredytu gotówkowego. Parametrem, który zdaniem Comperii najlepiej oddaje omawiane koszty, jest rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO). Nasi analitycy pod uwagę biorą dwa czynniki: wysokość przyznawanej pożyczki – 5 tysięcy zł oraz czas jej spłacania – 36 miesięcy. Punktem odniesienia dla naszych porównań są kwartalne wyliczenia RRSO z ostatnich dwóch lat.

Wykres: średnie RRSO kredytów gotówkowych II kw. 2008 – czerwiec 2011

 

kredyty gotówkowe 2011 gotówkometr

 

Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl
   
Średnia wartość RRSO na koniec pierwszego kwartału tego roku nie przekraczała poziomu 22 proc. (dokładnie 21,90 proc.) Obecnie, w czerwcu 2011 r. wynosi ona 23,31 proc. – tym samym widać, że kredyty gotówkowe konsekwentnie drożeją. Wzrost średniej ceny pożyczanych od banków pieniędzy jest tym bardziej zauważalny, jeśli porówna się tę wartość z obserwacją za poprzedni miesiąc. Odczyt dokonany w połowie maja b.r. wskazywał 22,58 proc. - zatem średnio w ciągu ostatniego miesiąca koszty takiego modelowego kredytu wzrosły niemal o ¾ punktu procentowego.
Przyczyną rosnącej ceny pożyczek są dwie kolejne podwyżki stóp procentowych, jakich w maju i czerwcu dokonała Rada Polityki Pieniężnej. W ślad za nimi podążył wskaźnik WIBOR, a ten bezpośrednio przełożył się na wzrost średniej rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania. Tak duży wzrost to także efekt niskiej aktywności promocyjnej banków w segmencie kredytów gotówkowych w ostatnich 4-5 tygodniach.
 
Jej wyrazem są tylko dwie akcje promocyjne, z których godna uwagi jest właściwie tylko jedna tj. kredyt na wakacje od Meritum Banku. Oferta, o której mowa została omówiona przez redakcję Comperii, przez kilkunastoma dniami, o czym można dowiedzieć się klikając tutaj.
 
Druga, wciąż obowiązująca oferta Invest Banku polegała na zaproponowaniu osobom zatrudnionym na umowę o pracę od co najmniej 3 miesięcy pożyczki gotówkowej o zerowej prowizji. Zaciągnięcie takiego zobowiązania jest nagradzane przez bank drobnym upominkiem.
 
Jak zatem widać przyczyn drożejących kredytów należy upatrywać w czynnikach niezależnych od banków – zacieśnianie polityki pieniężnej przez RPP przekłada się na droższy pieniądz. Ponadto bankowcy nie kwapią się z obniżaniem innych parametrów kredytowych (takich jak np. prowizja) – najwyraźniej sądzą, że popyt na kredyty konsumpcyjne (w związku np. z wakacyjnymi i remontami) utrzyma się lub nawet wzrośnie. Rosnące stopy procentowe są dobrą wymówką-uzasadnieniem dla drogich kredytów gotówkowych.
 
Paweł Puchalski
Comperia.pl

 

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam