Gotówkometr Comperii - koszty kredytowe względnie stabilne

2011-11-10 12:08:46

Październikowy odczyt Gotówkometru Comperii wskazuje, że na rynku bankowych kredytów gotówkowych zapanowała stabilizacja. Średni koszt takich zobowiązań w minionym miesiącu nieznacznie wzrósł i tym samym powrócił do wartości notowanej przed dwoma miesiącami.

Raz w miesiącu analitycy Comperii opracowują zestawienie, w którym prezentowany jest średni koszt kredytu gotówkowego. Parametrem, który zdaniem Comperii najlepiej oddaje omawiany koszt, jest rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) takich zobowiązań.

Nasi analitycy pod uwagę biorą dwa czynniki: wysokość przyznawanej pożyczki - 5 tysięcy złotych oraz czas jej spłacania - 36 miesięcy. Analiza obejmuje zarówno oferty standardowe, jak i promocyjne. Punktem odniesienia dla naszych porównań są kwartalne wyliczenia RRSO z ostatnich trzech lat.Widać, że średnia wartość RRSO kredytów gotówkowych zaciąganych na kwotę 5 tys. zł z 36-miesięcznym terminem spłaty zachowuje się stabilnie. Przez ostatnie cztery miesiące odczyt tej zmiennej znajdował się w wąskim przedziale pomiędzy 23,20 a 23,39 proc.

Szukając uzasadnienia dla takiego zachowania można stwierdzić, że jest ono w głównej mierze spowodowane stabilizacją wśród rynkowych stóp procentowych, a w szczególności stawki WIBOR. Jest to następstwem braku zmian poziomu stóp procentowych przez Narodowy Bank Polski, który ostatnią taką operację przeprowadził w czerwcu br.

Podobne zachowanie można zauważyć, analizując wysokość prowizji za udzielenie takiego kredytu. Ostatnie dwa odczyty tego wskaźnika są niemal jednakowe - w III kw. 2011 r. wyniósł on 3,26 proc., a w październiku br. 3,23 proc.

Stabilne zachowanie obu indeksów (RRSO i prowizji) naszego modelowego kredytu nie oznacza, że na rynku kredytów gotówkowych nic się nie dzieje. Klienci, którzy są zainteresowani tego typu pożyczką mogą znaleźć atrakcyjne oferty w wielu instytucjach finansowych. Na najlepsze warunki można liczyć w bankach: BNP Paribas, Citi Handlowym, Eurobanku, Getin Banku czy też w Polbanku. We wszystkich tych podmiotach roczna rzeczywista stopa procentowa takiego kredytu wynosi mniej niż 15 proc.

Brak decyzji polskiego banku centralnego, a, co za tym idzie, względnie małe wahania rynkowych stóp procentowych to dobra informacja dla osób, które noszą się z zamiarem zaciągnięcia kredytu gotówkowego lub już taki posiadają. Stabilność oznacza, że wysokość rat takich zobowiązań nie ulegnie zmianie.


Jacek Kasperczyk
Comperia.pl
 

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam