Gotówka na święta, czyli jak działa kredyt w koncie

2013-12-20 11:55:00

Okres świąt zbliża się wielkimi krokami. Wszyscy wokół kupują prezenty i wybierają dania na świąteczną wieczerzę. Niestety, czas ten wiąże się także z czymś mniej przyjemnym - z dużymi wydatkami. Jak zabezpieczyć budżet domowy przed dodatkowymi kosztami? Pomocne może być skorzystanie z limitu w koncie.

Kredyt w rachunku osobistym to doskonałe narzędzie służące do zabezpieczenia domowych finansów przed niespodziewanymi wydatkami. Wynika to po części z samej konstrukcji tego produktu. Limit odnawialny działa bowiem na zasadzie rezerwy, z której można skorzystać w chwili wyczerpania przez klienta własnych środków.

Jak można uzyskać?

Limit w koncie osobistym jest produktem oferowanym niemal w każdym banku. Żeby go uruchomić, wystarczy złożyć w instytucji, w której mamy rachunek, odpowiedni wniosek. Warunkiem uzyskania takiego kredytu są stałe wpływy na posiadane przez klienta konto oraz odpowiedni staż w danym banku. Najczęściej minimalny okres, po jakim można ubiegać się o limit w ROR to trzy miesiące.

Możliwa do uzyskania kwota takiego kredytu wynosi kilkukrotność osiąganego wynagrodzenia, a sama pożyczka jest udzielana na okres dwunastu miesięcy z możliwością odnowienia.

Zawsze pod ręką

Jedną z istotnych cech kredytu w rachunku osobistym jest to, że „pożyczone” środki zawsze pozostają do dyspozycji klienta. Oznacza to, że można z nich skorzystać w każdej sytuacji, gdy tylko zabraknie własnych pieniędzy.

Przykładowo załóżmy, że podczas płacenia w sklepie na jego rachunku nie będzie już pieniędzy, wtedy to automatycznie zostaną uruchomione środki z limitu. Nie ma potrzeby składania oddzielnej dyspozycji uruchomienia kredytu, czy też innych dokumentów.

Nie musisz pamiętać o spłacie

Zaletą limitu w koncie osobistym jest to, że, w przeciwieństwie do tradycyjnego kredytu, nie występuje harmonogram spłat. Co więcej, klient nie musi pamiętać o konkretnej dacie spłaty, ale może dokonywać tej czynności w dowolnym momencie. Każdy, nawet najmniejszy wpływ pieniędzy na rachunek powoduje automatyczną spłatę zadłużenia, co skutkuje odnowieniem przyznanego limitu.

Powyższa sytuacja powoduje, że z kredytu odnawialnego można korzystać niemal na okrągło. Klient może się zadłużać i spłacać zadłużenie tyle razy, ile tylko chce. Trzeba jednak zadbać o to, aby po dwunastu miesiącach saldo zadłużenia było równe zero, gdyż w przeciwnym razie klient zostanie obciążony dodatkowymi kosztami.

Limit w rachunku osobistym jest rozwiązaniem, które doskonale sprawdza się jako gotówka na „czarną godzinę”. Klient nie ma obowiązku z niej skorzystać, ale ona zawsze pozostaje do jego dyspozycji. Dzięki takiemu podejściu ma on pewność, że nie zostanie zaskoczony żadnymi nieprzewidzianymi wydatkami.

Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam