Gdzie warto otworzyć konto dla nastolatka?

2013-07-08 13:50:15

Edukację finansową dziecka warto rozpocząć jak najszybciej. Jednym ze sposobów realizacji tego zadania jest założenie konta bankowego. Za jego pomocą nauczymy pociechę, jak rozsądnie gospodarować pieniędzmi, jak wykonywać przelewy i wypłacać środki z bankomatu. Które banki oferują konta dla młodych ludzi? Comperia.pl podpowiada.

Konta dla młodzieży można znaleźć w większości banków w naszym kraju. Produkty takie oferują m.in. BPH, ING Bank Śląski, mBank, MultiBank, Pekao, Toyota Bank, PKO BP, BZ WBK, eurobank, Deutsche Bank, Raiffeisen Polbank, Millennium i BOŚ Bank. Posiadaczami tego typu rachunków mogą być osoby niepełnoletnie, które ukończyły 13 lat. Dopiero w tym wieku dziecko uzyskuje niepełną zdolność do czynności prawnych.

Do założenia rachunku nastolatkowi potrzebna jest obecność rodzica i jego podpis na umowie. Niektóre banki wymagają również, by rodzic posiadał w tej samej instytucji swój rachunek osobisty, nie jest to jednak regułą.

Większość kont dla dzieci ma podobne funkcjonalności, dlatego wybierając odpowiedni rachunek dla naszej pociechy warto sugerować się kosztami. Jedynie 4 banki proponują nastolatkowi zupełnie darmowy produkt – BPH (Cool Konto), ING Bank Śląski (Konto z Lwem Direct 13-18 lat), mBank (izzyKonto) i MultiBank (MultiKonto Młodzieżowe). W innych prowadzenie konta jest darmowe, ale użytkowanie karty już nie. Opłaty te nie są, co prawda, wygórowane, od 99 gr w banku Pekao do 5 zł w Deutsche Banku, ale jeśli można ich uniknąć, to czemu tego nie zrobić?

Wiele banków premiuje aktywnych użytkowników i nie pobiera opłaty za kartę, o ile jej posiadacz faktycznie z niej korzysta. Wystarczy wykonać 2 transakcje bezgotówkowe, by Raiffeisen Bank anulował opłatę za kartę, 3 transakcji wymagają eurobank i BZ WBK. Millennium nie pobierze ani grosza za kartę, jeśli jej posiadacz wykona nią zakupy za 250 zł. Przy 1 transakcji miesięcznie Deutsche Bank obniży opłatę za kartę z 5 zł do 1. Są też banki nieugięte wobec młodzieży – np. Pekao S.A. co miesiąc pobierze 99 gr, Toyota Bank 1 zł, PKO BP 3 zł, eurobank 4,95 zł, a Bank Ochrony Środowiska 6 zł.

Jednak karta to nie tylko płatności w sklepach. Z jej pomocą można również wypłacać gotówkę z bankomatów. Warto od początku uczyć dziecko, żeby korzystało jedynie z maszyn własnego banku – w ten sposób uniknie dodatkowych opłat. Jedynie ING Bank Śląski, Toyota Bank, PKO BP i eurobank udostępniają dzieciom możliwość bezprowizyjnych wypłat z bankomatów konkurencji (Toyota Bank tylko 3 wypłaty w miesiącu). Z kontem w eurobanku można za darmo wypłacać pieniądze ze wszystkich bankomatów w Polsce, a z rachunkiem w PKO BP - na całym świecie.

Większość banków nie pobiera opłat za przelewy wykonywane przez Internet, ale np. bank BPH na 35 gr wycenił każdą autoryzację przelewów za pomocą SMS. Warto dodać, że jest to jedyny możliwy sposób autoryzacji transakcji…

Na koncie dziecko może także zarabiać. Dobrym tego przykładem jest Konto Młodzieżowe Click w Toyota Banku. W pakiecie dziecko dostaje również konto oszczędnościowe Super Click z oprocentowaniem do 5,50 proc. w skali roku. Co więcej, bank nagradza bonusami najlepszych uczniów. Przy średniej od 4,75 - 4,99 można dodatkowo zyskać 100 proc. odsetek, a przy średniej od 5,00 - 200 proc.

Autor: Marta Ośko
Comperia.pl

Marta Ośko

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam