Gdzie pożyczyć na święta?

2011-12-21 10:00:31

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Na kogoś, kto nie będzie w stanie wysupłać środków na wydatki świąteczne czy prezenty to ostatni moment, aby wziąć kredyt gotówkowy.

Osoby, które nauczone doświadczeniem choćby sprzed roku oczekiwały świątecznego zatrzęsienia promocjami bankowych kredytów gotówkowych, tym razem mogą czuć się rozczarowane. Wysypu atrakcyjnych ofert nie było. Co więcej, niekiedy banki proponowały promocje trochę „na alibi”. Bank BPH każdemu wnioskującemu oferował maskotkę, w ING Banku Śląskim kredytobiorca otrzyma książkę wraz z audiobookiem, a w Banku Ochrony Środowiska – 5 bonów towarowych Sodexo o wartości 20 zł każdy. 100 zł da w ramach promocji także Bank Zachodni WBK, ale tylko tym, którzy zaciągną zobowiązanie na przynajmniej 3 tys. zł. Nieliczne banki postanowiły walczyć warunkami kredytu - neoBANK kusi pożyczką świąteczną bez prowizji, a Kredyt Bank wprowadził niedawno do oferty kilka nowych, naprawdę atrakcyjnych kredytów gotówkowych, których zaletą także jest m.in. brak prowizji przygotowawczej.

To właśnie Nowy Kredyt Gotówkowy od Kredyt Banku jest wśród pożyczek na 1 tys. zł na 12 miesięcy jednym z najlepszych produktów na rynku m.in. obok Kredytu Gotówkowego MAX Getin Banku, Pożyczki Gotówkowej Alior Banku czy Kredytu Prostoliczonego od Credit Agricole. Choć przy tak niskiej pożyczanej kwocie nie ma wielkich różnic w ratach między bankami (raty na rynku wynoszą od 87 do 100 zł), to nie znaczy to jednak, iż nie należy porównywać poszczególnych ofert! Jeśli komuś nie robi dużej różnicy, czy płacić będzie ratę w wysokości np. 90 czy 95 zł, to niech przeliczy, iż w skali roku da to 60 zł więcej odsetek, czyli właściwie...drugie tyle. Komuś, kto potrzebuje pożyczyć tysiąc złotych na święta, zapewne będzie zależało, aby oddać bankowi np. 1 100 zł, a nie 1 200 zł.

Jeśli z kolei ktoś potrzebowałby większych środków na zimowe wydatki świąteczno – urlopowe, powinien udać się między innymi do banku BNP Paribas, eurobanku, banku Citi Handlowy czy Getin Banku. Te instytucje według porównywarki finansowej Comperia.pl oferują najlepsze kredyty na 10 tys. zł, na 3 lata. W tym wypadku różnice w ratach są dużo wyższe i mogą wynieść nawet do 100 zł. Najlepsze kredyty to raty rzędu 320-340 zł, ale bywają też pożyczki z ratami na poziomie 400-420 zł. Tym razem tym bardziej nie trzeba przypominać, jak ważny jest dobry wybór kredytodawcy.

Na koniec warto zwrócić uwagę, że choć co prawda banki nie oferują już tak dużo kredytów świątecznych, to starają się przyciągać klientów nieco inaczej – umożliwiając im tańsze zakupy oraz konkursy. W ING Banku Śląskim w programie bankujesz-kupujesz ceny towarów są obniżone lub ich zakup premiowany jest m.in. wydaniem kart rabatowych. Dokonując w okresie świątecznym transakcji kartami kredytowymi Sygma Banku, można wygrać atrakcyjne nagrody. Podobne konkursy i promocyjne oferty trwają też m.in. w BNP Paribas, Citi Handlowy i BZ WBK.

Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam