Gdzie po kredyt hipoteczny? - ranking uniwersalności hipotecznej banków

2011-01-28 10:08:59

Poniżej kolejna odsłona cyklicznego rankingu Comperii, w którym badamy jakość oferty produktowej banków, skupiając uwagę wyłącznie na kredytach hipotecznych. Kto pożycza w obcych walutach, kto najwyżej wycenia twoją zdolność kredytową, kto wymaga solidnej historii zarobkowej? Sprawdź, które banki mają najbardziej uniwersalne podejście do udzielania kredytów mieszkaniowych.

Sprawdź teraz najlepsze kredyty hipoteczne w naszej porównywarce!

Nie tylko cena się liczy
Co jest najważniejszym wyróżnikiem banku, który sprzedaje kredyty hipoteczne? Pewnie większość przyzna, że cena, czyli ściślej mówiąc łączne koszty związane z kredytem (oprocentowanie, prowizja, ewentualne składki ubezpieczeniowe). W końcu to właśnie warunki cenowe są głównym czynnikiem decydującym o wyborze banku. Kierując się tym torem, najbardziej atrakcyjną ofertę kredytową (w sensie cenowym) posiadają obecnie:
PLN – Deutsche Bank, BOŚ, ING Bank Śląski
EUR – Raiffeisen Bank, DnB Nord
CHF –Deutsche Bank, Nordea Bank
USD – BOŚ

Wszystkie wymienione instytucje wcale nie należą jednak do hipotecznych potentatów na naszym rynku. Okazuje się, że pomimo wizji wyższych rat klienci często decydują się na usługi innego banku. Z czego to wynika?

Powody mogą być wielorakie. Weźmy choćby dwóch gigantów polskiej bankowości – PKO BP i Pekao. Ich popularność jest konsekwencją … popularności. Może to dziwne, ale tak właśnie jest. Samonapędzający się mechanizm nadal przysparza obu bankom niezliczone rzesze klientów, którzy „od dziada pradziada” przyzwyczajeni do marki swojego banku po prostu nie zauważają innych graczy na rynku. Przy wyborze banku górę nad warunkami cenowymi może wziąć także dostępność kredytu, mierzona np. wymogiem posiadania określonego wkładu własnego lub stażu pracy. To właśnie m.in. dzięki liberalnemu podejściu do weryfikacji dochodów swoich klientów Getin Noble Bank może pochwalić się całkiem niezłym wskaźnikiem sprzedaży kredytów hipotecznych – a przecież kredyty w banku Leszka Czarneckiego do najtańszych nie należą. Na tym jeszcze nie koniec. Leniwych skusi z pewnością oferta ING Banku Śląskiego, którego doradcy dojeżdżają do klienta i zdalnie załatwiają wszelkie formalności – można zaciągnąć kredyt na mieszkanie siedząc na kanapie przed telewizorem. Jak widać, sposobów na łowienie klientów jest sporo i niekoniecznie trzeba być tanim.

Różne oblicza uniwersalności

Udowodniliśmy, że cena kredytu nie zawsze ma pierwszorzędne znaczenie. Stąd też pomysł naszego rankingu, który jest próbą wyłonienia banku z najbardziej uniwersalną ofertą hipoteczną. Oceniając atrakcyjność poszczególnych instytucji wzięliśmy pod uwagę wyłącznie parametry, które można skwantyfikować w jednoznaczny sposób.

Zwycięzcami poszczególnych kategorii zostali:

• Liczba walut kredytowych – mBank, MultiBank, PKO BP. Banki te udzielają kredyty aż w czterech obcych walutach (EUR, CHF, USD, GBP). Wprawdzie Nordea Bank może poszczycić się pięcioma walutami obcymi w ofercie, to jednak trzy z nich (DKK, NOK, SEK) są dosyć „egzotyczne” jak na polskie warunki.
• Maksymalny wskaźnik LTV – Alior Bank, który pożycza do 20 proc. ponad wartość nieruchomości zarówno w PLN jak i w EUR.
• Maksymalny okres kredytowania – Alior Bank, Allianz Bank, BOŚ, Getin Noble Bank. Okres spłaty kredytu rozkładają nawet na 50 lat.
• Rozpiętość spreadu walutowego – BGŻ, tylko 4,6 proc. na parze EUR/PLN.
Zdolność kredytowa przy kredycie w PLN – BOŚ, który modelowej rodzinie (rodzina 2+1 z miasta o liczbie mieszkańców 100 tys., dwie osoby osiągające dochody w łącznej wysokości 5 tys. PLN netto/mies., bez zobowiązań kredytowych (w tym kart kredytowych), bez polis ubezpieczeniowych, rodzina posiada samochód klasy 3-letniego Forda Focusa)
pożyczy prawie 558 tys. PLN (30 lat, 80 proc. LTV).
• Zdolność kredytowa przy kredycie w EUR – Raiffeisen Bank. Przy powyższych założeniach (wskaźnik LTV spada tylko do 70 proc.) bank gotowy jest pożyczyć niemal 470 tys. PLN.
• Maksymalny wiek kredytobiorcy w dniu spłaty kredytu – BGŻ, BZ WBK, Nordea Bank. Dla nich wiek kredytobiorcy nie ma większego znaczenia.
• Minimalny staż pracy – Getin Noble Bank, który wymaga tylko 3 miesiące w przypadku umowy o pracę i zlecenie, zaś 6-12 miesięcy przy działalności gospodarczej.

W ramach każdej z powyższych kategorii przyznaliśmy każdemu bankowi od 0 do 1 pkt. Dodatkowe punkty rozdaliśmy także za uczestnictwo w programie Rodzina na Swoim oraz obecność w rankingu TOP 5 kredytów hipotecznych w PLN i EUR.

Zwycięzcą naszego zestawienia został Alior Bank, który jako jedyny zdołał przekroczyć granicę 10 pkt. Miejsce na podium wywalczyli jeszcze PKO BP i Getin Noble Bank. W kilku przypadkach o miejscu w rankingu decydowały dosłownie setne części punktów.

Ranking uniwersalności hipotecznej oferty kredytowej, styczeń 2011

 

Bank

Suma punktów

1

Alior Bank

10,4

2

PKO BP

9,1

3

Getin Noble Bank

9,0

4

MultiBank

8,7

5

mBank

8,3

6

BNP Paribas Fortis

7,8

7

Deutsche Bank

7,7

8

BZ WBK

7,4

9

BGŻ

7,3

10

Pekao

7,2

11

BOŚ

7,1

12

Allianz Bank

7,0

13

Nordea Bank

6,6

14

Lukas Bank

6,5

15

DnB Nord

6,5

16

Millennium Bank

6,3

17

Kredyt Bank

6,3

18

Raiffeisen Bank

5,8

19

BPH

5,5

20

ING Bank Śląski

5,1

21

Eurobank

4,9

22

Polbank EFG

4,6

23

Citi Handlowy

4,2


Pełne zestawienie zawierające szczegółowe parametry ofert oraz punktację cząstkową znajdziesz TUTAJ.

Wiemy już, kto wywalczył miano najbardziej uniwersalnego w dziedzinie kredytów hipotecznych. Pamiętajmy jednak, że spośród wszystkich parametrów kredytu najważniejszym czynnikiem powinna być dla nas jego cena. Nawet niewielkie różnice w miesięcznej racie mogą przerodzić się w skali kilkudziesięciu lat w spore oszczędności.


Sylwester Góreczny
Analityk Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam