Gdzie i za ile można pożyczyć pieniądze na działkę?

2012-04-27 12:02:57

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego na zakup działki budowlanej jest nieco trudniejsze niż otrzymanie pożyczki na kupno domu czy mieszkania. Warunki kredytów są mniej korzystne, a formalności bardziej skomplikowane. Analitycy Comperia.pl sprawdzili, które banki udzielają pożyczek na zakup ziemi.

Nie taka prosta sprawa…

Zakup ziemi to lokata majątku lub niezbędna inwestycja dla osób planujących budowę domu. Niestety, zaciągnięcie kredytu hipotecznego na ten cel nie jest proste, szczególnie jeśli zabezpieczeniem zobowiązania ma być ziemia.

Po pierwsze - kredytów na działkę budowlaną udziela mniej banków, a te, które to robią częściej wymagają wkładu własnego. Działka budowlana jest przeważnie uznawana przez banki za gorsze zabezpieczenie kredytu niż np. dom czy mieszkanie, z powodu większej niestabilności cen ziemi.

Po drugie - jeśli w ogóle bank zdecyduje się zabezpieczyć swoje wierzytelności kredytowaną działką, to przede wszystkim budowlaną. Działka rekreacyjna czy rolna zazwyczaj nie jest przez banki akceptowana jako zabezpieczenie. Wyjątkiem będą banki Alior, Bank BGŻ, Getin Noble Bank i PKO BP.

Mnóstwo formalności

Także w sferze formalności kredyt na działkę nie jest łatwym i szybkim w zdobyciu zobowiązaniem. Proces gromadzenia dokumentów niezbędnych w procesie kredytowym jest bardziej uciążliwy niż w przypadku kredytu zabezpieczonego domem czy mieszkaniem.

Podstawowa sprawa to oczywiście dokumenty potwierdzające prawo własności zbywcy do nieruchomości, czyli najczęściej akt notarialny, albo np. orzeczenie spadkowe sądu, jeśli osoba sprzedająca działkę jest otrzymała działkę w spadku.

Niezbędny okaże się także odpis z księgi wieczystej (ważny tylko przez 30 dni). Poza tym kredytodawca będzie potrzebował zaznajomić się z wypisem i wyrysem z rejestru gruntów oraz decyzją o warunkach zabudowy, którą można otrzymać w odpowiednim urzędzie gminy.

Bank przeprowadzi też wycenę nieruchomości, sporządzając operat szacunkowy potwierdzający rynkową wartość działki.

Najlepszy kredyt na działkę oferuje…

Załóżmy, że planujemy kupić działkę za 200 tys. zł, mamy 20 tys. zł wkładu własnego, potrzebujemy kredyt na 180 tys. zł. i będziemy go spłacać przez 30 lat. Obecnie 14 banków ma w swojej ofercie produkty, które pozwolą nam zrealizować nasze plany. Najkorzystniejszy kredyt oferuje bank BGŻ, w miesięcznie płacić będziemy 1 072,26 zł.

Oprocentowanie rzeczywiste pożyczki wynosi 6,29 proc., natomiast marża 1 proc. Warunkiem skorzystania z promocyjnej oferty jest założenie w banku konta osobistego w Planie Aktywnym z miesięcznymi wpływami min. 2 000 zł, wykupienie karty kredytowej i wykonywanie nią operacji bezgotówkowych na kwotę co najmniej 300 zł miesięcznie (opcjonalnie karty kredytowej Gold z miesięcznymi operacjami bezgotówkowymi na kwotę co najmniej 1 000 zł) oraz ubezpieczenia nieruchomości "Pewny Dom" albo "Pewny Dom Plus" od ognia i innych zdarzeń losowych.

Pełną ofertę banków na kredyty na działki możesz zobaczyć tutaj. Autor: Mikołaj Fidziński
Marta Ośko
Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam