Eko Pożyczka w BOŚ - 18 zł za każdy pożyczony tysiąc złotych. Hit czy kit?

2012-10-16 12:47:38

Bank Ochrony Środowiska ruszył z kampanią pożyczek gotówkowych. Z reklam dowiadujemy się dwóch spraw - mniej istotnej z finansowego punktu widzenia – czyli że w zamian za zaciągnięcie pożyczki bank wesprze ochronę zagrożonego gatunku zwierząt, oraz ważniejszej dla kredytobiorcy, a mianowicie, iż raty rozpoczynają się już od 18 zł za każdy pożyczony 1 tys. zł. Comperia.pl postanowiła sprawdzić tę ofertę. Okazuje się, że sporo w niej kruczków i niespodzianek dla klienta.

Ktoś widzący ofertę pożyczki Banku Ochrony Środowiska miałby prawo być nią zachwyconym. Marketingowo wszystko jest perfekcyjnie - wyeksponowano napisy „1000 zł” oraz „Rata od 18 zł” (gdzie „rata od” jest napisane wertykalnie i wyraźnie mniejszą czcionką). Czy jednak pod tym lukrem jest nadal tak słodko i pysznie? Niestety - nie do końca. Już na wstępie z kwitkiem odsyłani są klienci, którzy marzyli o wycieczce czy kinie domowym za środki pożyczone od Banku Ochrony Środowiska w ramach reklamowanej oferty „raty od 18 zł za każdy 1 tys. zł”. Okazuje się, że Eko Pożyczkę można przeznaczyć jedynie na „zielone zakupy” - czyli ekologiczne rozwiązania, takie jak np. rowery, samochody elektryczne, sprzęt AGD o klasie energooszczędności co najmniej A++, pokrycia dachowe o naturalnym pochodzeniu, domowe stacje uzdatniania wody z ujęć własnych, systemy odzysku wody deszczowej czy ogniwa fotowoltaiczne.

W dodatku chodzi tylko o zakupy u 236 pośredników handlowych, z którymi bank zawarł umowę. W reklamie nie ma o tych jakże istotnych zastrzeżeniach ani słowa. Nazwa „Eko pożyczka” także właściwie nie musi stanowić żadnej wskazówki, bo już jakoś np. zysków z Ekolokaty od BOŚ nie trzeba przecież przeznaczać na ekologię.

Idźmy dalej - w samym stwierdzeniu „pożyczka z ratą już od 18 zł za każdy pożyczony tysiąc złotych” jest pewna pułapka. W praktyce bowiem miesięczna rata nie wyniesie mniej niż pięciokrotność tej sumy, czyli 90 zł. Dlaczego? To proste - minimalna kwota Eko Pożyczki to 5 tys. zł. Co do warunków zobowiązania - trzeba przyznać, że są one naprawdę dobre. Za udzielenie pożyczki bank pobiera prowizję na poziomie 1 proc. Z kolei marża kredytowa (stała część oprocentowania nominalnego kredytu, częścią zmienną jest stopa rynkowa WIBOR 3M) zależy od długości okresu spłaty, i może wynieść od 3 proc. (kredyty do 12 miesięcy) do 6,5 proc. (na 87-98 miesięcy). Rata w wysokości 18 zł za każdy pożyczony 1 tys. zł to warunki dla Eko Pożyczki z okresem kredytowania równym 84 miesiące. Jeśli więc ktoś planuje ekologiczne zakupy u partnera BOŚ Banku - Eko Pożyczką dobrze jest je sfinansować.

Warto także przypomnieć i pochwalić Bank Ochrony Środowiska, że za każdą udzieloną pożyczkę gotówkową do 30 listopada br. przekaże po 2 zł jednemu z Parków Narodowych na wsparcie zagrożonego gatunku zwierząt. Jakie będzie to zwierzę - o tym zadecydują internauci. W szranki „stanęły”: łoś (Biebrzański Park Narodowy), foka szara i morświn (Słowiński Park Narodowy), niedźwiedź brunatny (Bieszczadzki Park Narodowy), orzeł przedni (Gorczański Park Narodowy) oraz ryś (Kampinoski Park Narodowy). Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Mikołaj Fidziński