Działka budowlana a rolna. W co warto zainwestować?

2009-12-28 07:15:00

Inwestycje mniej przewidywalne przynoszą większe pieniądze, ale mogą być też źródłem strat. To prawo działa też w przypadku inwestowania w grunty. Dopóki działka rolna utrzymuje swój uprawny charakter pozostaje mniej wartościowa. Zyskuje, kiedy prawo pozwala postawić na niej osiedle domków. Jednak w momencie jej nabywania nie wiemy, czy i kiedy to będzie możliwe…

Działka rolna jest przewidziana do uprawiania roli. Stanowi więc przedmiot zainteresowania rolników parających się na co dzień właśnie tym zajęciem. W chwili jednak, kiedy prawdopodobne staje się przekształcenie jej w działkę budowlaną, jej wartość błyskawicznie rośnie. Grządki mają szansę przekształcić się w asfaltowe drogi, a na tym zarobią już nie tylko rolnicy.
 
Popyt wyznacza cenę
 
Cenę każdego towaru, w tym działek wyznacza popyt. Im więcej osób chce nabyć dane dobro tym jego cena jest wyższa. A więc tym wyższa będzie cena działki im ludzie chętniej będą się chcieli na niej budować. W Polsce brakuje atrakcyjnych lokalizacji. Przekształcona w budowlaną działka, położona w interesującym położeniu będzie nie lada kąskiem dla nieruchomościowych inwestorów. Zakupienie jej jeszcze wtedy, kiedy miała rolny charakter przysporzy krociowych zysków.
 
Jak szukać działek
 
Z ziemią jest dużo trudniej niż z mieszkaniami. Nie poddaje się standaryzacji, jest trudna w porównywaniu, nie istnieje kompleksowa baza ofert sprzedaży działek. Dlatego musisz zdać się na indywidualne poszukiwania, tym bardziej, że co bardziej atrakcyjne okazje szybko znikają z rynku. Najlepszy sposób to wizja lokalna w interesującej Cię okolicy, rozmowy z okolicznymi mieszkańcami, współpraca z funkcjonującymi na danym terenie biurami pośrednictwa nieruchomości. I cierpliwe czekanie na dobry strzał.
 
Ryzyko
 
Zwrot z inwestycji może być krociowy, jednak czas jej trwania jest niestety trudno przewidywalny. Działka rolna stanie się budowlaną dopiero wtedy, kiedy właściwe dla danej gminy organy uchwalą taki stan rzeczy. Nie możesz przewidzieć kiedy to nastąpi. Nie masz też na to wpływu. Wprawdzie określone lokalizacje działek, na przykład bliskie skupiskom ludności, dają duże prawdopodobieństwo uchwalenia nowego, korzystnego dla Ciebie planu zagospodarowania przestrzeni. Jednak jest to tylko prawdopodobieństwo, nie pewność…
 
Warto więc inwestować?
 
Nabywanie ziemi rolnej w celach inwestycyjnych jest rozsądne jedynie wtedy, kiedy nie stanowi ono istotnej części Twoich pieniędzy. Jest to inwestycja ryzykowna, dlatego nie powinna zajmować dużego udziału w Twoich interesach. Może jednak ostatecznie przyczynić się do ich zaskakująco dobrego rozwoju, czego Ci życzymy.

 

Chcesz podyskutować o rynku nieruchomości? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum!
 
Comperia.pl

 

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam