Doradztwo kredytowe - pomocne czy nie?

2011-11-02 08:19:39

Wielu ludzi, decydując się na zaciągnięcie pożyczki, czyni to w banku lub w innej instytucji finansowej. Zmusza ich do tego sytuacja życiowa albo chęć dokonania poważnej inwestycji. Większość z nas - zarówno osób prywatnych, jak i firm - ma raczej łatwy dostęp do kredytów. Problem tkwi w tym, że częstokroć nie wiemy, które źródło finansowania wybrać. I tu pomocne okazuje się doradztwo kredytowe.

Rynek kredytowy w Polsce jest bardzo rozbudowany, a spośród tworzących podmiotów wiele oferuje pożyczenie środków na zbliżonych warunkach. Nierzadko różnice są naprawdę niewielkie, a powodem takiego stanu rzeczy jest ostra konkurencja pomiędzy instytucjami finansowymi. W rywalizowaniu o potencjalnego kredytobiorcę prym wiodą zwłaszcza banki, które aby utrzymać się na rynku, co jakiś czas wprowadzają nowe, jeszcze atrakcyjniejsze promocje i oferty.

Duże miasta, internet i Dolina Krzemowa

Przeciętny Kowalski w tym całym systemie kredytowym może się pogubić. Aby tego uniknąć oraz żeby znaleźć najwłaściwszą ofertę bankową (taką, która w danym jednostkowym przypadku będzie najkorzystniejsza), dobrze jest skorzystać z doradztwa kredytowego. Tego typu usługi pośrednictwa są szeroko rozpowszechnione zwłaszcza w miastach zamieszkałych przez wieleset tysięcy osób, z których niemal każda jest potencjalnym kredytobiorcą. Żeby się przekonać, że tak właśnie jest, nie trzeba sięgać daleko. Ot, wystarczy z grubsza przeszukać zasoby internetu.

Podaż linków dla frazy "doradztwo kredytowe" w zależności od miejsca oraz wyszukiwarek (dane na 31.10.2011)
Poszukiwana fraza
Liczba wyników podawanych przez najpopularniejsze wyszukiwarki w Polsce (w tys.)
bing
google
netsprint
yahoo
doradztwo kredytowe
321
758
580
291
doradztwo kredytowe warszawa
167
515
310
165
doradztwo kredytowe kraków
127
387
190
127
doradztwo kredytowe poznań
100
368
130
97,8
doradztwo kredytowe wrocław
105
109
170
108
doradztwo kredytowe gdańsk
86,2
828
140
87,5
źródło: opracowanie własne autoraJak widać,  gigant w segmencie wyszukiwarek (znana chyba wszystkim amerykańska firma na literę „g”) „wypluwa” niemal dwa razy więcej wyników niż pozostali konkurenci. A przypadku poszukiwanych słów kluczowych „doradztwo kredytowe gdańsk”, okazuje się, że liczba stron www, na których znajduje się jakiekolwiek odniesienie do gdańskiego doradztwa kredytowego, jest prawie 10-krotnie większa, jeśli zastosować algorytm wyszukiwawczy opracowany przez informatyków z kalifornijskiego miasteczka Mountain View położonego w Dolinie Krzemowej.

Jeśli nawet przyjąć, że zaledwie co setna strona internetowa odsyła do podmiotu gospodarczego oferującego usługi doradztwa kredytowego, to okaże się, że takich pośredników jest doprawdy wielu – w szczególności, że doradztwo kredytowe skierowane się zarówno do osób indywidualnych, jak i do firm.

Im większy kredyt, tym bardziej warto skorzystać z usług doradcy


W przypadku osób prywatnych doradztwo kredytowe może okazać się bardzo pomocne przy zaciąganiu zobowiązań na duże sumy pieniędzy. Mowa tu przede wszystkim o kredytach hipotecznych, przeznaczonych na zakup nieruchomości lub budowę np. domu bądź zabudowań gospodarczych. Tym, którzy pragną posiadać nieruchomości na własność, przedstawiciele z branży doradztwa kredytowego pomogą wybrać najwłaściwszą, ich zdaniem, formę finansowania. Na ogół jest to kredyt hipoteczny z banku, który ma aktualnie najlepszą ofertę na rynku.

Niemniej jednak doradztwo kredytowe najlepiej sprawdza w pomaganiu osobom prowadzącym własną działalność gospodarczą oraz we wspieraniu małych i średnich przedsiębiorstw. Kwoty zaciąganych przez nie kredytów, w zależności od wielkości firmy, opiewają nawet na kilka lub kilkanaście milionów złotych. Gdy w grę wchodzą tak duże pieniądze, dobrze jest skorzystać z usług doradcy kredytowego, albowiem „gra” o tańszą propozycję kredytową (choćby tylko o 0,5 proc.) jest warta świeczki. Dowodzi tego poniższe zestawienie.

Porównanie dwóch niemal identycznych kredytów
Kredyt o nast. parametrach
Miesięczna rata
Suma kosztów odsetkowych za cały okres kredytowania
kwota zadłużenia - 5 mln PLN, okres kredytowania - 25 lat, raty równe, oprocentowanie - 5,5 proc.
30 704,37 PLN
4 211 311,00 PLN
kwota zadłużenia - 5 mln PLN, okres kredytowania - 25 lat, raty równe, oprocentowanie - 5,0 proc.
29 229,50 PLN
3 768 850,00 PLN
Różnica: oprocentowanie - 0,5 proc.
1 475 PLN
442 461 PLN
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl


Jak znaleźć dobrego doradcę od kredytów?  

Znalezienie doradcy kredytowego, który sprosta naszym wszystkim wymaganiom, nie jest łatwe. Szukając odpowiedniego człowieka, warto jest zapytać znajomych i przyjaciół, którzy już skorzystali z usług takiego doradcy, jak na tym wyszli. Jeśli odpowiedzą, że sami nie wiedzą („nie analizowaliśmy tego”), to dobrze jest na własną rękę dowiedzieć się, czy w danym czasie na rynku dostępne były lepsze oferty niż ta wskazana im przez doradcę.
 
Nierzadko jest tak, że nasi najbliżsi lub nieco dalsi krewni pracowali lub pracują w banku lub instytucji finansowej i znają procedury bankowe oraz są „za pan brat” z tematyką kredytową. Wówczas warto z takim sojusznikiem u boku wybrać się na spotkanie z „doradcą kredytowym”. Jednak kluczem do sukcesu jest jak najszersza wiedza o kredytach i umiejętność liczenia. Przydatne są także dostępne w internecie kalkulatory kredytowe.

Decyzji o zaciągnięciu kredytu nie należy podejmować samodzielnie (chyba, że jesteśmy singlem), ani pod wpływem impulsu. Gruntowne analizy, długie rozmowy, solidny przegląd rynku i konsultacje „na chłodno” są absolutnie wskazane. W czasie rozmowy z doradcą należy mieć na względzie, że jego interes nie

Poza tym na ogół lepiej jest skorzystać z pomocy doradców pracujących bezpośrednio w banku, w jaki chcemy zaciągnąć pożyczkę. Taki „doradca” jest tak naprawdę „sprzedawcą” (sprzedaje konkretny produkt bankowy, jakim jest kredyt) – a zakup bezpośredni umożliwia w wielu przypadkach zmniejszenie kosztu pożyczanych pieniędzy poprzez ominięcie pośrednika.

Wcześniej jednak należy ustalić, który bank oferuje w danym czasie najtańszy kredyt. Warto też przeprowadzić symulacje, które pokażą, czy nasza sytuacja prawno-formalna oraz zdolność kredytowa pozwolą nam „załapać się” na najlepsze oferty promocyjne.  

Paweł Puchalski
Comperia.pl

 

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam