Kredyty z dopłatą BGK do oprocentowania mają "rozkręcić się" jesienią

W ciągu najbliższych tygodni Bank Gospodarstwa Krajowego ma podpisać umowy o dopłacie z kolejnymi partnerami. Do tej pory chęć współpracy zadeklarował ING Bank Śląski. Zainteresowanych jest podobno jednak znacznie więcej.

Dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, dopłata do odsetek kredytu wynosi 2 pkt. proc. W przypadku dużych firmy to 1 pkt. proc. Mogą z nich skorzystać wszystkie firmy, niezależnie od branży. Dopłata dotyczy kredytów obrotowych i nie będzie pomniejszała kapitału. Kredyty z dopłatami powinny się rozkręcić jesienią - informuje prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka. Według wyliczeń nowy produkt wygeneruje kredyty w wysokości 20-30 mld zł.

Wsparcie oferowane przez bank to tylko jedna z form pomocy, jaką bank oferuje w związku z pandemią koronawirusa. Jako pierwsze zostały uruchomione programy pomocowe pozwalające przetrwać firmom (zwolnienia z ZUS, postojowe, dopłaty do utrzymania miejsc pracy), a następnie wprowadzono Tarczę Finansową. Daszyńska-Muzyczka zaznacza, że oferowane przez BGK rozwiązania można łączyć, choć dozwolona przez Komisję Europejską pomoc publiczna nie może przekroczyć. 800 tys. euro.

Współpracą w ramach dopłaty do oprocentowania deklaruje podobno 16 kolejnych banków. Już niedługo BGK ogłosi, które z nich wezmą udział w projekcie.

 

Joanna Piwko

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam