Dolar droższy niż miesiąc temu. Sprawdź nasz Kredytometr i swoje raty!

2010-02-15 13:59:04

Comperia regularnie śledzi losy kredytów hipotecznych. Nasz cotygodniowy Kredytometr pozwala na zapoznanie się z bieżącymi zmianami wysokości rat kredytowych, a także stóp procentowych i kursów walutowych. Zobacz, jak zmieniła się rata Twojego kredytu na przestrzeni ostatnich miesięcy. Sprawdź, w jakiej walucie najkorzystniej zaciągniesz kredyt hipoteczny!

W porównaniu do ostatniego tygodnia, nieznacznie spadły raty kredytów hipoteczych we wszystkich analizowanych walutach. W przypadku zobowiązań zaciąganych w złotówkach, powodem tych zmian był spadek rynkowych stóp procentowych. Dla kredytów denominowanych do walut obcych dużą rolę odegrały także obniżki notowań.
 
Dolar droższy niż miesiąc temu
 
Kredyty hipoteczne denominowane do dolara amerykańskiego są wprawdzie tańsze w spłacie niż w ubiegłym tygodniu, niemniej jednak, w porównaniu do stycznia, miesięczna rata wzrosła aż o 46 złotych. Zmiany te są spowodowane w głównej mierze znacznymi wahaniami kursów walutowych. Jeszcze w połowie ostatniego miesiąca za dolara musieliśmy zapłacić 2,87 zł, dzisiaj natomiast o 17 groszy więcej. Miesięczna rata modelowego kredytu hipotecznego w tej walucie w wysokości 200 tys. zł, zaciągniętego na okres 30 lat, wynosi obecnie 834 złote. Jest to najtańsza oferta na rynku.
 
Złotówki stale najdroższe
 
Pomimo ponownych spadków rynkowej stopy procentowej WIBOR – obecnie 4,17 proc. – kredyty złotowe są najdroższe na rynku. W przypadku modelowego kredytu, ich miesięczna rata wynosi ok. 1 100 zł. Jest to o ponad 250 zł więcej, niż w przypadku zobowiązań denominowanych do dolarów amerykańskich. Niemniej jednak, miesięczne wahania rat kredytów w naszej rodzimej walucie są najmniejsze. Dla osób odznaczających się znaczna awersją do ryzyka może to być zatem najpewniejsza opcja. Ponadto, w dalszym ciągu jest ona najłatwiej dostępna na rynku.
 
Euro i frank – stabilniej niż dolar, taniej niż złotówka
 
W przypadku euro oraz franków szwajcarskich miesięczne obciążenia związane ze spłatą kredytu znajdują się na podobnym poziomie. Za modelowy kredyt hipoteczny w wysokości 200 tys. zł przyjdzie nam zapłacić odpowiednio ok. 830 zł i 870 zł miesięcznie. W porównaniu do lutego 2009 roku obie opcje walutowe są znacznie tańsze. Raty kredytów w euro spadły o ponad 300 zł, we frankach natomiast o prawie 150 zł.
 

Jeżeli rozważasz zaciągnięcie zobowiązania w jednej z tych walut, to zdecydowanie lepszym wyborem będzie wspólna waluta europejska. W perspektywie pewnego przystąpienia Polski do strefy euro miesięczne obciążenia w tej walucie w dalszym ciągu powinny spadać – po przymusowym przewalutowaniu znikną koszty spreadu.

Zmiana wysokości rat kredytów hipotecznych

kredyt hipoteczny w pln

Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl

 

Zmiana wysokości średniego oprocentowania kredytów hipotecznych
 
kredyt oprocentowanie

Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl

 

Zmiana wysokości średnich kursów spłaty kredytów hipotecznych

kredyt a kurs walutowy

 

Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl

 

Chcesz podyskutować o kredytach mieszkaniowych? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum!
 
Comperia.pl

 

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam