Do czego służy konto bilansujące? Odpowiada Comperia.pl

2009-12-07 14:29:01

Kilka banków udostępnia swoim klientom w ramach kredytu hipotecznego dostęp do tzw. konta bilansującego. Ulotki reklamowe kipią od wynikających zeń korzyści. Wprawdzie usługa obowiązuje tylko dla wariantu spłaty w rodzimej walucie, ale ten dzisiaj jest dominujący. Kto powinien sięgnąć po tajemnicze konto? Tłumaczy Comperia.pl.

W potocznym i zgoła słusznym rozumieniu kredyt zaciągamy wtedy, kiedy własne oszczędności nie wystarczają na sfinansowanie zakupu określonych dóbr. Z kolei korzystanie z konta oszczędnościowego to praktyka właściwa dla osób dysponujących nadwyżkami finansowymi. Po co więc konto (bilansujące) zadłużonym na hipotekach?
 
Jak działa bilansowanie?
 
Mechanizm bilansowania kredytu oszczędnościami powoduje, że bank nalicza odsetki od kwoty mniejszej niż wynika bezpośrednio z harmonogramu spłat. Zdeponowane na koncie pieniądze są wirtualnie księgowane po stronie spłaty kredytu. Automatycznie spada wysokość kredytowej raty. Jednocześnie zdeponowane wcześniej oszczędności pozostają dostępne dla klienta. Może je w każdej chwili wypłacić.
 
Konto bilansujące lepsze niż wcześniejsza spłata
 
Wyobraźmy sobie sytuację, kiedy kredytobiorca uzyskuje większy wpływ na konto. Sprzedał samochód, otrzymał premię, wygrał na loterii, cokolwiek. Ma oczywiście chęć pozbyć się ciążących na nim długów. Ale wtedy jednocześnie wyczyści się z oszczędności. Posiadający dostęp do konta bilansującego ulokują na nim nadwyżki. Dzięki temu bank przestanie naliczać odsetki od kredytu. Jakby go nie było. A oszczędności wciąż są…
 
Najlepszy kredyt hipoteczny? Sprawdź na naszej porównywarce!
 
Comiesięczne wpływy obniżą koszt hipoteki
 
Jednorazowe, większe wpłaty to nie wszystko. Co miesiąc spodziewasz się pewnie wpływów z pensji, czy innych źródeł zarobków. Jeżeli będą kierowane na konto oszczędnościowe i pozostaną tam przynajmniej przez kilka dni to w tym czasie obniżą koszt obsługi kredytu. Spadnie podstawa naliczania odsetek, tym samy bank zsumuje je do niższej kwoty. Nie stracisz przy okazji swobody do dysponowania oszczędnościami.
 
Kto oferuje konto bilansujące?
 
Z naszych danych wynika, że w tej chwili trzy banki oferują usługę bilansowania kredytu oszczędnościami: mBank, Multibank i HSBC. Nie są to najtańsze na rynku propozycje, jednak może w Twoim przypadku to nie cena zadecyduje? Polecamy oczywiście nasze porównywarki dla ułatwienia podjęcia decyzji.

 

Chcesz podyskutować o kredytach mieszkaniowych? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum!
 
Comperia.pl

 

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam