Detaliczne obligacje skarbowe bez tajemnic

2012-09-20 14:35:02

Oszczędzanie to niewdzięczne zajęcie. Wymaga nie tylko samozaparcia w regularnym odkładaniu określonej kwoty, ale także poświęcenia czasu na optymalny dobór instrumentów. Na rynku finansowym jest wiele produktów, którym warto się przyjrzeć. Jednym z nich obligacje skarbowe. Comperia.pl podpowiada, czym są takie instrumenty i co możemy na nich zyskać?

Obligacje skarbowe to pożyczka udzielana państwu przez jego obywateli na ściśle określony czas. Po jego upłynięciu następuje wykup obligacji, a osoba, która zainwestowała w ten produkt, otrzymuje zwrot wpłaconego przez siebie kapitału wraz z narosłymi odsetkami.

Na rynku można spotkać wiele rodzajów obligacji skarbowych. Różnią się one między sobą zarówno sposobem naliczania odsetek, jak i dostępnością. Inne papiery są skierowane do odbiorców instytucjonalnych, a inne do inwestorów indywidualnych. Szczególnie interesujące są papiery skierowane do tej drugiej grupy odbiorców. Można je podzielić na kilka grup.

DOS - dwuletnie oszczędnościowe o stałym oprocentowaniu. Ten rodzaj obligacji jest skierowany do osób, które chcą z góry wiedzieć ile wyniesie zysk z inwestycji. Cena zakupu jednej sztuki takiego papieru wynosi 100 złotych, a oprocentowanie aktualnie oferowanej serii wynosi 4,5 proc. w skali roku (kapitalizacja roczna).

TOZ - trzyletnie oszczędnościowe o zmiennym oprocentowaniu. Tego typu obligacje kupowane są przez osoby oczekujące regularnej wypłaty odsetek, która w przypadku tych papierów następuje raz na 6 miesięcy. Podobnie jak we wspomnianych powyżej DOS’ach, taki i tu cena emisyjna jednej obligacji jest równa 100 złotych. Różnica widoczna jest w sposobie naliczania odsetek. TOZ’y są oprocentowane wg zmiennej stopy procentowej opartej o WIBOR 6M. Dla obligacji obecnie oferowanych oprocentowanie wynosi 5,13 proc.

COI - czteroletnie indeksowane. Obligacje czteroletnie są skierowane do osób chcących ochronić realną wartość swoich pieniędzy. Ich oprocentowanie zależy od aktualnego poziomu inflacji. Jest ono ustalane na podstawie danych o inflacji inflacji w analizowanym roku oraz marży odsetkowej. Dodatek w postaci marży ma gwarantować realny zarobek czyli odsetki wyższe niż poziom inflacji w danym roku. Warto jeszcze wiedzieć, że w przypadku tego rodzaju obligacji odsetki są wypłacane raz w roku, a oprocentowanie aktualnie oferowanej serii wynosi 5,50 proc.

EDO - dziesięcioletnie emerytalne indeksowane. Ten typ obligacji wybierają osoby zainteresowane długoterminowym oszczędzaniem. W zamyśle zresztą te papiery miały za zadanie wsparcie Polaków w odkładaniu na emeryturę. EDO, podobnie jak COI, są oprocentowane według zmiennej stopy procentowej opartej o poziom inflacji oraz dodatkową marżę odsetkową. Aktualnie oferowana seria tych papierów pozwala zarobić 6 proc. w skali roku (oprocentowanie w pierwszym okresie odsetkowym). Warto pamiętać, że w obligacjach tych następuje roczna kapitalizacja odsetek.

Wszystkie wymienione powyżej obligacje należą do grupy detalicznych obligacji skarbowych. Oznacza to, że ich nabywcami mogą być osoby fizyczne (rezydenci i nierezydenci), stowarzyszenia oraz inne organizacje społeczne i zawodowe, a także fundacje wpisane do rejestru sądowego. Szczegóły dotyczące funkcjonowania oraz sposobu wyliczania odsetek dla danego typu obligacji są określane w listach emisyjnych wybranego papieru.

Wymienione powyżej rodzaje obligacji można nabyć w Punktach Sprzedaży Obligacji w wybranych oddziałach banku PKO BP, za pośrednictwem serwisu internetowego www.zakup.obligacjeskarbowe.pl oraz za pośrednictwem konta Inteligo.

Lokowanie pieniędzy w obligacjach skarbowych jest jedną z najbezpieczniejszych metod ich pomnażania, ponieważ to państwo jest dłużnikiem swoich obywateli. Trudno jest sobie wyobrazić sytuację, w której dany kraj mógłby zbankrutować. Jednak takie sytuacje się zdarzają (najgłośniejszy ostatnio przykład Grecja), dlatego do wszelkiego rodzaju inwestycji trzeba podchodzić z dużą rozwagą. Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam