Darmowa karta kredytowa? To całkiem możliwe…

2014-04-02 14:14:00

Karty kredytowe na dobre zagościły w portfelach wielu Polaków. Na co dzień wykorzystywane są do codziennych płatności w sklepach, czy punktach usługowych. Niestety, w większości przypadków korzystanie z tego rozwiązania nie jest darmowe. Porównywarka finansowa Comperia.pl postanowiła jednak poszukać sposobów na uniknięcie opłat związanych z obsługą karty.

Dzięki swojej konstrukcji i prostocie karta kredytowa stała się bardzo popularnym narzędziem wykorzystywanym do dokonywania wszelkich płatności. Trzeba jednak pamiętać, że jej niewłaściwe użytkowanie dla klienta oznacza koszty, między innymi opłatę za wydanie karty, opłatę za jej miesięczne użytkowanie, czy chociażby opłatę za operacje gotówkowe. Na szczęście są sposoby, dzięki którym można korzystać z tego produktu całkowicie za darmo.

Aktywność

Najważniejszym czynnikiem obniżającym koszty związane z kartą jest aktywne korzystanie z tego instrumentu. O ile wydanie karty zazwyczaj jest darmowe, to już jej użytkowanie - nie. Większość instytucji uwarunkowuje jednak pobieranie tej opłaty od ilości lub wartości transakcji dokonanych przy użyciu takiego plastiku.

I tak klienci Getin Noble Banku posiadający kartę MasterCard World muszą co miesiąc dokonać transakcji na minimum 500 zł, żeby nie płacić 14,99 za obsługę karty, a Alior Sync od posiadaczy Sync Credit MasterCard wymaga przynajmniej 4 transakcji bezgotówkowych miesięcznie, żeby użytkowanie karty było darmowe.

Umiejętne użytkowanie

Uniknięcie opłat pobieranych z tytułu korzystania z karty kredytowej jest możliwe dzięki jej umiejętnemu użytkowaniu, czyli wykorzystywaniu tzw. okresu bezodsetkowego. Polega on na tym, że klient przez pewien okres (zazwyczaj jeden miesiąc) dokonuje transakcji swoją kartą kredytową. Po tym czasie bank generuje zestawienie zawierające listę wszystkich przeprowadzonych transakcji, informację o wysokości wykorzystanego limitu oraz kwotę wymaganą do spłaty. Jedyną rzeczą wymaganą od klienta jest tylko całkowita spłata powstałego zadłużenia.

Warto wspomnieć, że okres bezodsetkowy dotyczy tylko operacji bezgotówkowych (płatności w sklepach, na stacjach benzynowych itd.). W przypadku transakcji gotówkowych (wypłata pieniędzy z bankomatu) odsetki są naliczane już od dnia przeprowadzenia takiej operacji (wyjątkiem są karty kredytowe oferowana przez Bank Millennium).

Korzystanie z kart kredytowych wymaga od klienta poznania podstawowych zasad funkcjonowania tego instrumentu. Zresztą zasada ta dotyczy wszystkich produktów dostępnych na rynku finansowym. Dlatego zanim zdecydujemy się na zakup jakiekolwiek produktu należy dobrze go zrozumieć. W ten sposób w przyszłości unikniemy przykrych niespodzianek.

Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam