Czy musisz zgodzić się na zmianę regulaminu kredytu? Nie, ale...

2010-03-29 08:41:22

Posiadasz kredyt mieszkaniowy? Jeśli tak, to mimo wszystko zapewne nie zapoznałeś się z jego regulaminem. A nawet jeśli, to od tego czasu regulamin mógł się zmienić kilka razy. Nie, nie bez Twojej wiedzy-bank musi poinformować Cię o zmianie regulaminu. Czy możesz nie zgodzić się na proponowane zmiany? Tak, ale musisz wtedy po prostu odstąpić od umowy kredytu…

… i oczywiście spłacić kredyt.
Jednostronna zmiana regulaminu (lub tabeli opłat i prowizji), bez poinformowania drugiej strony jest klauzulą niedozwoloną w umowie cywilno prawnej. Dotyczy to nie tylko instytucji finansowych, ale np. też operatorów telefonii komórkowej.
 
Co zawiera regulamin kredytu hipotecznego?
W przypadku kredytu hipotecznego nie tylko ważna jest sama treść umowy kredytowej, ale również to co zawiera regulamin kredytu. Dokument ten reguluje i porządkuje wiele szczegółowych kwestii związanych z  kredytem. Mogą należeć do nich np. zasady naliczania ubezpieczenia pomostowego, wkładu własnego, te dotyczące ustalania oprocentowania, określenie komu bank może udzielić kredytu, akceptowane przez bank zabezpieczenia, maksymalny okres kredytu itp.
Regulamin kredytu, wbrew pozorom nie jest tylko dodatkowym zbiorem niezbyt potrzebnych definicji, ale dokumentem, który realnie ma wpływ na kształt i koszt Twojego kredytu. Warto więc śledzić jego zmiany!
 
Pamiętaj również o tym, że podobna zasada, jak przy regulaminie kredytu obowiązuje przy tabeli opłat i prowizji, która jest integralną częścią umowy kredytowej. Bank również ma obowiązek poinformowania Cię o zmianie tego dokumentu.
 

 
 
Na co zwracać uwagę czytając regulamin kredytu?
Regulamin kredytu może mieć formę bardzo ogólną i nie zawierać szczególnie ważnych zapisów. W niektórych bankach mogą zawierać jednak elementy, których zmiana może wpłynąć na koszt Twojego kredytu. Np. jeśli regulamin określa, jak rozliczane są transze kredytu na budowę, to zmiana tego zapisu w trakcie wypłaty kredytu może mieć dla Ciebie istotny wpływ (jeśli nastawiałeś się np. na rozliczenie zdjęciami z budowy, a bank nagle wprowadza zapis, że potrzebna jest również wizytacja inspektora z banku oraz zestaw faktur…). Warto też zwrócić uwagę na to w jakim stopniu bank określa w regulaminie zasady ustalania i zwalniania zabezpieczeń kredytu (w jakim czasie musi to zrobić), zasady wypłaty kredytu i pobierania opłat, zasady naliczania ubezpieczenia brakującego wkładu własnego, itp.. Każdy regulamin banku jest inny, więc w każdym przypadku sprawdź, czego on w przypadku Twojego kredytu dotyczy.

Porównaj najlepsze kredyty hipoteczne!
 
Co jeśli się nie zgodzisz na zmianę?
Możesz nie zgodzić się na zmianę regulaminu banku, ale w takim przypadku po prostu musisz odstąpić od umowy kredytowej. A to wiąże się z koniecznością spłaty kredytu mieszkaniowego, co wiadomo nie jest łatwe biorąc pod uwagę kwoty jakie wchodzą w grę. W rzeczywistości więc praktycznie w każdym przypadku jesteś zmuszony do tego, by zmiany w regulaminie przyjąć. Ważne jednak byś był ich świadom i wiedział jaki wpływ mają na Twój kredyt.
 
A Ty jaki masz regulamin kredytu hipotecznego? Podziel się swoja opinią na naszym forum!
 
Comperia.pl
Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam