Czy karta Maestro może być kartą kredytową? Sprawdź z Comperią systemy płatnicze kart!

2010-02-01 09:21:42

Prawie każdy z nas posiada w swoim portfelu "plastikowe pieniądze". Mowa tu oczywiście o kartach płatniczych, które w ostatnim czasie zrewolucjonizowały nasz sposób płatności za dobra czy usługi. Rodzajów kart jest mnóstwo – kredytowe i debetowe, Visa i MasterCard… Czy próbowałeś się kiedyś w tym wszystkim połapać? Czym karta Maestro różni się od Visy Electron? Dzisiaj Comperia wyjaśnia najważniejsze kwestie związane z typami kart płatniczych.

Różnica między kartą kredytową a debetową


Powszechnie wiadomo, że karty kredytowe są odpowiednikiem zwykłego kredytu i nie każdy może je dostać, zaś karty debetowe trafiają w nasze ręce w momencie otwarcia konta osobistego w banku. Jak dokładnie wygląda mechanizm działania tych kart?

Generalnie karty płatnicze wydawane przez instytucje bankowe możemy podzielić na 3 grupy: karty kredytowe, obciążeniowe i debetowe. Każdą z nich bez problemu zapłacisz za zakupy w sklepie, jednak różne będzie źródło, z którego pochodzić będą środki pieniężne na pokrycie realizowanej transakcji. Poniżej wyjaśniamy zasady ich działania.

Karta kredytowa – najstarszy rodzaj karty płatniczej, daje posiadaczowi dostęp to z góry określonego limitu kredytowego w banku. Innymi słowy jej właściciel może dokonywać płatności bez fizycznego dysponowania odpowiednimi środkami. Zadłużenie na karcie kredytowej jest odpowiednikiem zaciągniętego w banku kredytu gotówkowego. Klient nie ma wyznaczonego ostatecznego terminu spłaty zadłużenia, czyli pokrycia wykorzystanego limitu realnymi pieniędzmi. Jeżeli jednak nie zrobi tego w trakcie trwania tzw. okresu bezodsetkowego (z reguły 50-60 dni), bank zacznie naliczać karne odsetki. Ten rodzaj karty przeznaczony jest dla osób, które udokumentują stałe dochody umożliwiające zwrot pożyczonej kwoty kredytu.
 

 

Karta obciążeniowa – zwana także kartą typu charge, ma podobny charakter działania do karty kredytowej, jednak główną różnicą jest obowiązek spłaty wykorzystanego limitu do końca pojedynczego okresu rozliczeniowego (np. 1 miesiąc).

Karta debetowa – obecnie najbardziej popularny typ karty płatniczej. Wydawana jest najczęściej do rachunku osobistego i służy do dysponowania kapitałem zgromadzonym na tym rachunku. Jej posiadacz nie może za pomocą karty debetowej wydać więcej niż wynosi aktualne saldo na przypisanym do niej koncie (zakładając brak możliwości debetu w koncie).
 
Kto rozlicza transakcje dokonywane kartami?

Istnieje kilka organizacji płatniczych, których głównym zadaniem jest emitowanie kart płatniczych oraz rozliczanie wszelkich transakcji dokonywanych za ich pośrednictwem. O takie karty można ubiegać się bezpośrednio w jednej z organizacji lub dostać je w banku, co jest o wiele bardziej popularnym rozwiązaniem. Bogactwo oferty kart oferowanych przez dany bank zależy od warunków i ilości umów pomiędzy bankami a organizacjami płatniczymi.
Świat organizacji płatniczych zdominowany jest przez firmy amerykańskie. Do najważniejszych należą: Visa International, MasterCard, American Express i Diners Club. Jedyną nieamerykańską organizacją, która jest liczącym się graczem na rynku jest japońska JCB International. Karty powyższych organizacji są powszechnie akceptowane na całym świecie. W Polsce zdecydowany status lidera zdobyły Visa oraz MasterCard, zaś karty pozostałych organizacji traktowane są często jako prestiżowe.

Czy karta Maestro może być kartą kredytową?

Każda organizacja płatnicza wprowadziła swój podział kart ze względu na ich przeznaczenie. Zobrazujemy to na przykładzie obsługiwanych przez MasterCard.
Do podstawowych rodzajów kart emitowanych przez MasterCard należą:
- Maestro – emitowane jako karty debetowe, obsługiwane mogą być wyłącznie w urządzeniach elektronicznych (bankomatach i terminalach płatniczych),
- MasterCard Electronic – karty kredytowe płaskie, niepowiązane z kontem osobistym klienta, jednak funkcjonalnością zbliżone są do kart Maestro,
- MasterCard Classic, Silver, Gold, Platinium – karty kredytowe wypukłe (embossowane), taką postać z reguły mają wszystkie karty kredytowe wydawane w bankach klientom indywidualnym. Karty wypukłe są obsługiwane nie tylko przez urządzenia elektroniczne, ale także pozwalają na dokonywanie transakcji off-line w starszych terminalach płatniczych (tzw. żelazkach),
- World Signia – najbardziej prestiżowe karty kredytowe, oferowane wyłącznie klientom o wysokim statusie majątkowym,
- MasterCard Business – karty kredytowe dla klientów instytucjonalnych.

Z powyższego wynika, że karta Maestro nie może być jednocześnie kartą kredytową. Podobny podział obowiązuje w innych organizacjach płatniczych, np. w przypadku Visy karty debetowe są kartami typu Visa Electron.

Chcesz podyskutować o kartach płatniczych? Szukasz odpowiedzi na pytanie dotyczące Twojej karty? Odwiedź nasze forum o kartach kredytowych!
 
Comperia.pl
Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam