Czas na swawole, czyli jak sfinansować wakacje?

2015-06-09 08:19:00

Za niespełna trzy tygodnie rozpocznie się ulubiony okres naszych dzieci. Wakacje - bo to o nich mowa - to czas, w którym nasi podopieczni bez żadnych obowiązków spędzą najbliższe 2 miesiące. Część z nich wyjedzie na letnie obozy, inni pojadą z nami na urlop, jeszcze inni odwiedzą dziadków. Punktem łączącym wszystkie te wyprawy jest konieczność ich sfinansowania. Porównywarka finansowa podpowiada w jaki sposób można to zrobić.

Po pierwsze kredyt

Jedną z najbardziej popularnych metod sfinansowania wyjazdu wakacyjnego jest zaciągnięcie w tym celu kredytu gotówkowego. Do niewątpliwych zalet tego rozwiązania należą przede wszystkim ogólna dostępność oraz szybkość załatwienia całej procedury kredytowej.

Osoba zainteresowana takim zobowiązaniem wystarczy, że posiada stałe źródło dochodu oraz może się pochwalić dobrą historią kredytową. Oczywiście nie należy zapominać o zdolności do regularnego opłacania rat kredytowych.

Ważnym elementem zachęcającym do zaciągnięcia kredytu jest stosunkowo atrakcyjny poziom oprocentowania tych produktów. Dobrze jest to widoczne zwłaszcza na wykresie średniej RRSO dwuletniego kredytu na kwotę 5 tys. złotych.

Średnia RRSO kredytów gotówkowych na 2 lata na 5 tys. zł

Źródło: Comperia Analytics

Ostatni odczyt średniej RRSO wyniósł dokładnie 19,16 proc. Warte uwagi jest to, że jeszcze rok temu zmienna ta oscylowała w granicach 22 proc. , a teraz jest o blisko 3 pkt. proc. niższa. Tego nie można nie zauważyć.

Po drugie limit

Innym ciekawym rozwiązaniem wykorzystywanym do sfinansowania wakacyjnych wydatków jest limit odnawialny w rachunku bieżącym. To nic innego jak specjalna linia kredytowa, z której klient korzysta po wykorzystaniu środków własnych zgromadzonych na swoim ROR-ze.

Procedura ubiegania się o limit odnawialny w koncie zamyka się koniecznością złożenia w banku odpowiedniego wniosku o uruchomienie tego produktu.

Nie należy jednak zapominać, że z takiego rozwiązania mogą skorzystać wyłącznie osoby, które przez okres ostatnich kilku miesięcy (od 3 do 6) regularnie zasilały swoje konto osobiste. Co ważne - produkty te, podobnie jak opisane powyżej kredyty gotówkowe, są dostępne praktycznie w każdym banku działającym w Polsce.

Warto wiedzieć, że maksymalne oprocentowanie nominalne limitu odnawialnego nie może przekroczyć poziomu 10 proc., czyli wysokości równej czterokrotności stopy lombardowej ogłaszanej przez Narodowy Bank Polski.

Po trzecie karta

Ostatnim przydatnym produktem służącym do sfinansowania wakacyjnych wydatków może być karta kredytowa. Instrument ten nie dość, że jest łatwo dostępny (oferowany przez wszystkie banki), to jeszcze daje klientowi możliwość zaciągnięcia zupełnie darmowego kredytu dzięki okresowi bezodsetkowemu.

Co istotne, na rynku można znaleźć karty kredytowe, za których użytkowanie klient nie poniesie żadnych opłat. Bardzo dokładny opis tych produktów wraz ze szczegółowym rankingiem jest dostępny TUTAJ.

Co wybrać?

Z powyższych metod trudno wskazań jedną, która spełni oczekiwania wszystkich klientów. Każdy z nas jest inny, a więc zwraca uwagę na odmienne cechy.

Nie bez znaczenia jest także czas, w jakim możliwe jest skorzystanie z opisanych powyżej produktów. O ile formalności związane z uruchomieniem limitu w koncie i czy zaciągnięciem kredytu gotówkowego można załatwić maksymalnie w dwa dni robocze, o tyle na otrzymanie karty kredytowej przyjdzie nam poczekać nawet dwa tygodnie (konieczność wyprodukowania „plastiku”). Trzeba mieć to na uwadze zwłaszcza jeśli termin naszego wyjazdu wakacyjnego jest już niepokojąco bliski.

Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam