Comperia przedstawia 5 sposobów na niższą ratę hipoteczną

2009-12-11 09:45:42

Kredytowa rata zaczyna doskwierać? Co miesiąc zbierasz grosz do grosza, by nie zalegać bankowi z płatnościami? Na pewno chciałbyś zmienić ten stan rzeczy. Chcesz poznać sposoby na niższą ratę kredytową? Przeczytaj poradnik Comperii!

 

Kredyt hipoteczny jest w większości przypadków niezbędnym narzędziem do spełnienia marzeń o własnym „m”. Rzadko kto dysponuje gotówką rzędu kilkuset tysięcy złotych. A przecież takie pieniądze są niezbędne dla dokonania transakcji. No więc kredyt. Tylko jak sprawić, żeby rata nie była zbyt dotkliwa?
 
Negocjacje
 
Pierwszy krok na drodze do obniżki kredytowego obciążenia to rozmowa z pożyczkodawcą o niższych stawkach specjalnie dla Ciebie. Argumenty? Bo jesteś stałym klientem, bo spłacasz bez opóźnień, bo korzystasz również z innych usług banku, bo dostałeś atrakcyjną kontrofertę z innej instytucji… Spróbować trzeba, to nic nie kosztuje.
 
Wydłuż okres kredytowania
 
Jeżeli negocjacje nie powiodły się wciąż pozostaje Ci opcja wydłużenia okresu spłaty. Zapytaj w banku, czy w Twoim przypadku taka możliwość wchodzi w grę? Dzięki niej istotnie zmniejszysz miesięczne obciążenia. Nawet o kilkadziesiąt procent. Wprawdzie całkowita suma odsetek oddanych do banku w efekcie wzrośnie, jednak comiesięczna płatność spadnie.
 
Wakacje kredytowe
 
Kolejny sposób na doraźne zmniejszenie wysokości płaconej raty to tzw. wakacje kredytowe. Część banków umożliwia na określony czas zmniejszenie raty o część kapitałową. To duża ulga dla Twojego portfela. Wykorzystasz oddech do przeorganizowania domowego budżetu i powrócisz do płacenia rat w standardowej wysokości.
 
Znajdź tańszą ofertę u konkurencji
 
Wszystkie wskazane wyżej sposoby nie rozwiązały problemu? Wciąż pozostaje możliwość poszukania lepszej oferty u konkurencji. Kredyt refinansowy czy też konsolidacyjny w innym banku może okazać się po prostu tańszy. Wprawdzie z operacją wiążą się koszty i trochę formalności, jednak ostatecznie możesz osiągnąć cel w postaci niższej raty.
 
Walutowy zamiast złotowego
 
Ostatni sposób to przejście z kredytu złotowego na walutowy. Wiąże się to niestety z dodatkowym ryzykiem zmiany wysokości raty w zależności od kursu złotego. Jednak z uwagi na niższe oprocentowanie obowiązujące w kraju danej waluty możesz płacić ratę nawet kilkadziesiąt procent niższą. Dopóki złoty będzie silny. W przeciwnym wypadku koszty pójdą w górę.
Masz inny sposób na redukcję wysokości rat? Napisz nam o tym.
 
Chcesz podyskutować o kredytach mieszkaniowych? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum!
 
Comperia.pl

 

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam