Co oznacza restrukturyzacja kredytu i kto powinien z niej skorzystać? Cz.2

2013-04-30 10:25:28

W poprzednim artykule radziliśmy, co zrobić gdy miesięczne zobowiązania z tytułu spłacanych kredytów i pożyczek przerosną nieco możliwości finansowe. Dzisiaj rozwiniemy tę kwestię i udzielimy kolejnych kilku porad, co począć, gdy raty zbyt mocno nas uwierają.

W ostatnim poradniku wspomnieliśmy, jak poradzić sobie ze spadającą płynnością finansową wywołaną obciążeniami kredytowymi. Jako remedium zaproponowaliśmy kilka rodzajów restrukturyzacji zadłużenia. Powiedzieliśmy o wydłużeniu okresu kredytowania, możliwości przewalutowania a także zmianie harmonogramu spłat. Dzisiaj przyjrzymy się kilku kolejnym.

Przypomnijmy, że takie rozwiązanie problemu płynności finansowej kredytobiorcy, banki dopuszczają w przypadku istotnej zmiany jego sytuacji finansowej. Przesłankami do pozytywnego rozpatrzenia wniosku o restrukturyzację, z pewnością będzie dla banku utrata pracy przez kredytobiorcę lub inne powody pogorszenia jego warunków bytowania materialnego.

Nie ten, to inny

Jedną z form, jakie może przybrać restrukturyzacja zadłużenia, jest refinansowanie kredytu. To takie wyjście awaryjne z banku, który nie chce się zgodzić na zmianę warunków kredytowania. Możemy wówczas podjąć rozmowy z innym potencjalnym kredytodawcą, który podejmie się spłaty naszego dotychczasowego zadłużenia, oferując jednocześnie warunki lepsze niż poprzednik. Najczęściej takim produktom towarzyszą oferty satelickie, w postaci wydłużenia okresu spłaty, czy możliwości dobrania dodatkowej ilości pieniędzy.

Pożyczki i kredyty obłożone kilkunastoprocentowymi odsetkami z pewnością można będzie zamienić na tańsze w innym banku. Pożyczki gotówkowe, kredyty chwilówki, limity w karcie kredytowej, to jedne z najdroższych produktów bankowych. W związku z tym warto pomyśleć o ich refinansowaniu z użyciem, na przykład, linii kredytowej w koncie osobistym.

W przypadku większych kwot zadłużenia, powstałych w skutek kumulacji drobnych pożyczek gotówkowych, można się nawet zastanowić nad ich refinansowaniem zaciągając pożyczkę hipoteczną. Taki manewr daje możliwość pozyskania taniego pieniądza, którego spłata może być rozłożona nawet na kilkadziesiąt lat.

Dla chcących odpocząć

Odmienną formą restrukturyzacji zadłużenia oferowaną przez banki, są tzw. wakacje kredytowe. Ten typ rozwiązania problemu podeschłej płynności finansowej, pozwala na zawieszenie spłaty rat na pewien czas. Dzięki temu nie będziemy przez kilka miesięcy musieli spłacać kapitału i odsetek. Nie zmienia to faktu, że te drugie będą cały czas naliczane i dopisywane do niespłaconej części zadłużenia. Często samo skorzystanie z wakacji kredytowych wiąże się z podpisaniem aneksu, który rzadko kiedy jest za darmo.

Sytuacja kredytobiorcy, który nagle stracił dochody nie jest więc beznadziejna. Ważne, by jak najszybciej zgłosić się do banku i podjąć rozmowy. Im wcześniej zaczniemy działać, tym mniej zadłużenia zdąży nam narosnąć i łatwiej poradzimy sobie z jego spłatą, gdy już staniemy na nogi.

Autor: Jakub Tomaszewski
Comperia.pl

Jakub Tomaszewski

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam