Co lepsze: karta kredytowa czy gotówka? Sprawdź z Comperią!

2010-01-04 14:07:34

Lepiej korzystać z karty kredytowej, czy lepiej jest płacić gotówką? Karta to wygoda i czasami prestiż, ale też nieodparta pokusa wydawania pieniędzy... Gotówki często brakuje...Co więc wybrać? Comperia próbuje zatem zrobić podsumowanie informacji o kartach kredytowych i odpowiedzieć na pytanie, co jest lepsze: gotówka czy karta kredytowa?

Gotówka nic nie kosztuje, ale…

 
Z naszego punktu widzenia gotówka nie niesie ze sobą żadnych ukrytych opłat i jest to zgodne z rzeczywistością. Można jedynie zastanowić się nad kwestią bezpieczeństwa, bo utrata gotówki wskutek kradzieży może nam przynieść nieodwracalną stratę 100% środków. Co jest jeszcze ważne przy temacie gotówki: niestety, ale masz ze sobą jej ograniczoną ilość…
 
Karta kredytowa - opłaty i korzyści
 
Karta kredytowa, jak i gotówka, ma wady i zalety. Podstawową wadą są opłaty i z tym bywa różnie. Czasami banki robią promocje, powszechne natomiast jest zmniejszenie opłaty za użytkowanie karty jeśli Twoje obroty pieniędzmi przekroczą wyznaczoną przez bank kwotę. Dodatkowo możesz zapłacić za wydanie karty, prowizję za wypłatę gotówki oraz za ubezpieczenie (choć i tu zdarza się, że ubezpieczenie jest darmowe). Karta kredytowa ma też korzyści. Po pierwsze możesz zapłacić pieniędzmi, których jeszcze nie masz, czyli najzwyczajniej wziąć kredyt. Jest to możliwość, która przydaje się, a warunki takiego kredytu znasz wcześniej. Jeżeli po zakupie spłacisz kredyt w okresie bezodsetkowym ( jego długość to zazwyczaj 55 dni), nie będzie Cię to dużo kosztowało. Dodatkową korzyścią jest bezpieczeństwo. Nie nosisz pieniędzy ze sobą, więc trudno jest je ukraść. Jeśli to się zdarzy, bank w większości przypadków przejmie odpowiedzialność za transakcje dokonane po kradzieży, więc nic nie stracisz.
 
Sprawdź najlepsze karty kredytowe
 
Podsumowując, przy częstych obrotach pieniędzmi i zakupach na kredyt, karta kredytowa może przynieść Ci dużo korzyści.
 
Jednak jeśli nie kupujesz czegoś na kredyt, to gotówka z pewnością będzie dla Ciebie tańszym rozwiązaniem.  
 
 
Gotówka
Karta kredytowa
Zalety
- brak opłat
- można kupić coś na kredyt
- ochrona przed kradzieżą
- wygoda w płaceniu
- tani kredyt (przy spłacie w okresie bezodsetkowym)
Wady
- ograniczona ilość
- możliwość utraty wskutek kradzieży
- opłaty za wydanie, użytkowanie, ubezpieczenie
- wysokie odsetki od kredytu, jeśli wykroczymy ze spłatą poza okres bezodsetkowy
 
 
 
Chcesz podyskutować o usługach finansowych i ich jakości? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum!
 
Comperia.pl
Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam