Chcesz wyremontować mieszkanie? Podpowiadamy, jak zrobić to najtaniej

2013-08-08 10:17:19

Lato to najlepszy czas na remont mieszkania. Co zrobić, kiedy oszczędności nie są wystarczające, by pokryć wszystkie wydatki związane z tym przedsięwzięciem? Rozwiązaniem może być zaciągnięcie kredytu gotówkowego lub pożyczki hipotecznej. Który sposób jest lepszy?

Możliwości jest wiele. Znane …

Środki na sfinansowanie remontu można zdobyć na kilka sposobów. Najpopularniejsze to zaciągnięcie kredytu gotówkowego lub pożyczki hipotecznej. Pieniądze w ten sposób uzyskane można przeznaczyć na dowolny cel, banku nie interesuje, jak je spożytkujemy.

Oba rozwiązania mają plusy i minusy. Zaletą kredytu gotówkowego jest prosta procedura uzyskania pożyczki. Dla kwot do 50 tys. zł większość banków nie wymaga od kredytobiorców zabezpieczeń. Wystarczy zdolność kredytowa i pozytywna historia w BIK, żeby bez zbędnych formalności uzyskać kredyt gotówkowy.

Niestety, nie ma nic za darmo. Ponoszone ryzyko banki rekompensują sobie wyższym oprocentowaniem rzeczywistym tego typu pożyczek. Zakładając, że wydamy na remont 30 tys. zł, a zadłużenie chcemy spłacić w 5 lat, najlepsza oferta kredytu gotówkowego (bank BNP Paribas Kredyt gotówkowy "Wiosna 2013" II edycja - oferta promocyjna) oznacza miesięczną ratę ponad 646 zł, a RRSO kredytu wynosi 11,55 proc.

Taniej wychodzi zaciągnięcie pożyczki hipotecznej. Osoba, która zdecyduje się na taki produkt i wybierze najlepszą obecnie ofertę na rynku, czyli Pożyczkę hipoteczną w Banku Millennium, co miesiąc będzie wpłacać do banku niespełna 587 zł, a RRSO zobowiązania wynosi 9,1 proc.

Żeby nie było tak kolorowo, w przypadku pożyczki hipotecznej trzeba liczyć się z wysokimi kosztami dodatkowymi towarzyszącemu zaciąganiu takiego zobowiązania. Do podstawowych zaliczyć można prowizję, wycenę nieruchomości, ustanowienie hipoteki przez bank, wpis hipoteki oraz ubezpieczenie pomostowe (do czasu dostarczenia prawomocnego odpisu księgi wieczystej z wpisaną na rzecz banku hipoteką).

Na niekorzyść tego rozwiązania działa również czas oczekiwania na pieniądze – w przypadku kredytów gotówkowych wiele banków deklaruje, że już tego samego dnia środki znajdą się na koncie kredytobiorcy. W rzeczywistości od złożenia wniosku do wypłaty mija kilka dni, niemniej jednak nie da się tego porównać z czasem oczekiwania na pożyczkę, który może wynieść nawet miesiąc.

… i mniej znane

Nie każdy wie, że najtańszym sposobem na sfinansowanie remontu jest zaciągnięcie … kredytu hipotecznego. Pieniądze uzyskane z kredytu można przeznaczyć nie tylko na zakup nieruchomości, ale także na zmianę jej wystroju.

Formalności związane z zaciągnięciem tego zobowiązania są praktycznie identyczne, jak w przypadku pożyczki hipotecznej. Różnica polega na tym, że pieniądze z pożyczki możemy wydać dowolnie, a osoby, które zdecydują się na kredyt hipoteczny będą musiały przedstawiać bankowi szczegółowy kosztorys i rozliczać faktury, aby mieć dostęp do środków. Utrudnienia te rekompensuje nieco niższa comiesięczna rata – 553 zł. RRSO w przypadku najlepszej oferty (Kredyt z prowizją 0 proc. - oferta pakietowa w Deutsche Banku) wynosi 4,66 proc.

Biorąc pod uwagę wysokość miesięcznej raty najtańszym sposobem na sfinansowanie remontu jest kredyt hipoteczny. Jednak podejmując decyzję, trzeba uwzględnić koszty dodatkowe oraz czas potrzebny na załatwienie wszystkich formalności.
Autor: Marta Ośko
Comperia.pl

Marta Ośko

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam