Archiwalny ranking kredytów hipotecznych - maj 2013

2013-05-09 14:33:43

Wiosna w pełni! Pogoda zachęca do wyjazdów za miasto i relaksu na świeżym powietrzu. Marzeniem staje się poranna kawa na tarasie i wiele osób zaczyna te marzenia realizować. Krokiem pierwszym z reguły staje się zakup działki, na której można postawić choć niewielki dom. Tylko jak taki zakup sfinansować? Comperia.pl przedstawia najnowszy ranking kredytów hipotecznych, które można przeznaczyć na zakup działki.

Dom z ogródkiem – marzenie większości!

Warto jednak być świadomym, że osoby, które chcą zrealizować to marzenie już na początku czekają trudności. Przede wszystkim, zaciągnięcie kredytu hipotecznego na zakup działki jest dużo trudniejsze niż np. na mieszkanie, zwłaszcza, jeśli jedynym zabezpieczeniem zobowiązania będzie ziemia.

Kredytów pod zastaw działki udziela zdecydowanie mniej banków, a te, które już to robią mogą wymagać wkładu własnego. Dlaczego? Ponieważ, z powodu większej niestabilności cen ziemi, dla banków działka budowlana jest dużo gorszym zabezpieczeniem kredytu niż np. dom czy mieszkanie.

Dużo, bardzo dużo formalności

Zbieranie wszystkich dokumentów niezbędnych do zakupu działki jest bardziej uciążliwe niż w przypadku kredytu zabezpieczonego domem czy mieszkaniem.

Najważniejsze są dokumenty potwierdzające prawo własności zbywcy do nieruchomości, czyli najczęściej akt notarialny, albo orzeczenie spadkowe sądu, jeśli osoba sprzedająca działkę otrzymała działkę w spadku. Konieczny będzie również odpis z księgi wieczystej (ważny 30 dni).

Poza tym kredytodawca musi zapoznać się z wypisem i wyrysem z rejestru gruntów oraz decyzją o warunkach zabudowy, którą można otrzymać w odpowiednim urzędzie gminy. Może się bowiem okazać, że nasz wymarzony dom nie wpisuje się w plan zagospodarowania nabywanego przez nas terenu i lepiej to wiedzieć, zanim zainwestujemy pieniądze.

Bank przeprowadzi również wycenę nieruchomości, sporządzając operat szacunkowy potwierdzający rynkową wartość działki.

A gdzie po kredyt?

Po dopełnieniu wszystkich formalności należy „tylko” wybrać najlepszy kredyt hipoteczny. Comperia.pl przejrzała oferty banków i sprawdziła, która instytucja proponuje najlepszy kredyt na działkę wartą 200 tys. zł, przy założeniu, że nabywca ma 10 proc. wkładu własnego i zobowiązanie będzie spłacał w ratach równych przez 25 lat.

Najlepszą ofertę przy tych założeniach ma obecnie bank PKO BP. Osoby, które zdecydują się "WŁASNY KĄT Hipoteczny" - oferta pakietowa będą co miesiąc płacić ratę w wysokości prawie 900 zł. Oprocentowanie rzeczywiste pożyczki wynosi 4,47 proc. Żeby uzyskać takie parametry, klient musi posiadać lub zakupić dodatkowe produkty banku - konto osobiste, kartę kredytową, 4-letnie ubezpieczenie od utraty pracy oraz ubezpieczenie na życie. Bank nie pobiera prowizji za udzielenie pożyczki.

TOP 7 kredytów hipotecznych na działkę, kwota kredytu 180 tys. zł, okres kredytowania 25 lat
Bank
Nazwa oferty
Rata
Prowizja
Oprocentowanie rzeczywiste
PKO BP
"WŁASNY KĄT Hipoteczny" - oferta pakietowa
898,18
0,00%
4,49%
Crédit Agricole
Kredyt hipoteczny - oferta promocyjna
924,91
0,00%
4,72%
Kredyt Bank
Kredyt hipoteczny - oferta promocyjna
907,76
2,50%
4,78%
Bank Zachodni WBK
Kredyt hipoteczny - oferta promocyjna
907,76
2,50%
4,78%
Deutsche Bank PBC
Kredyt z prowizją 0% - oferta pakietowa
935,71
0,00%
4,85%
PKO BP
"WŁASNY KĄT Hipoteczny"
923,84
2,20%
4,95%
BOŚ
Kredyt hipoteczny - oferta promocyjna
941,14
1,50%
5,05%
Citi Handlowy
Kredyt hipoteczny - oferta promocyjna
941,14
2,00%
5,09%
źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Autor: Marta Ośko
Comperia.pl

Marta Ośko

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam