Archiwalny ranking kont oszczędnościowych - styczeń 2014

Ubiegły rok nie był najlepszy dla oszczędzających – po obniżkach stóp procentowych oprocentowanie depozytów bankowych było rekordowo niskie. Czy początek nowego roku coś zmienił? Sprawdzamy najnowszy ranking kont oszczędnościowych.

Przez cały rok 2013 systematycznie spadało oprocentowanie kont oszczędnościowych. Jeszcze w styczniu średnie oprocentowanie rachunków spełniających parametry: średnie saldo: 2 tys. zł, 1 zewnętrzny przelew internetowy, okres oszczędzania 12 miesięcy, przyjmowało wartość 3,78 proc., by w grudniu osiągnąć poziom 2,09 proc. Pocieszające jest tylko to, że od września tempo tych zmian jest zdecydowanie mniejsze.

Nic nie wskazuje na to, by w najbliższych miesiącach sytuacja miała się zmienić. Co prawda RPP nie obniża już stóp, ale na razie nie planuje ich również podnosić. Według analityków, na podwyżki możemy liczyć dopiero w drugiej połowie roku.

Co zrobić, by zarobić jak najwięcej?

Porównywać! Konto kontu nie jest równe i każdy bank inaczej wynagradza swoich klientów. Nie musimy lokować pieniędzy w instytucji, w której mamy tradycyjne konto oszczędnościowe. Możemy sami wybrać bank, który pozwoli nam zarobić najwięcej.

Wybór optymalnego konta oszczędnościowego uzależniony jest od kilku czynników - przede wszystkim od okresu oszczędzania i kwoty, jaką chcemy zainwestować. Przy porównaniu kont należy sprawdzić wysokość oprocentowania, ale warto również zwrócić uwagę, jak częsta jest kapitalizacja odsetek. Im częściej banki dokonują kapitalizacji, tym większy będzie zysk. Jeśli kapitalizacja jest dzienna, każdego kolejnego dnia odsetki naliczane są od wyższej kwoty.

A kto obecnie oferuje najwięcej?

 

Comperia.pl sprawdziła, w którym banku obecnie warto ulokować 5 tys. zł z założeniem, że z konta oszczędnościowego nie będziemy wypłacać ani grosza przez 6 miesięcy.

 

TOP 5 kont oszczędnościowych, kwota oszczędności 5 tys. zł, okres oszczędzania 6 miesięcy
Bank
Nazwa oferty
Oprocentowanie
Odsetki po podatku
BGŻOptima
Konto BGŻOptima - oferta dla Nowych Klientów
3,60%
73,34
BNP Paribas
Konto WIĘCEJ oszczędnościowe
3,50%
71,29
Getin Noble Bank
Konto Oszczędnościowe
3,30%
67,19
Millennium
Konto Oszczędnościowe na nowe środki
3,10%
63,09
Citi Handlowy
Konto SuperOszczędnościowe
3,03%
61,68
źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Na podium w rankingu znalazło się Konto Oszczędnościowe w banku BGŻOptima – promocja dla nowych klientów. Użytkownicy tego rachunku mogą liczyć na oprocentowanie na poziomie 3,60 proc., co oznacza niespełna 75 zł zysku. Promocyjne oprocentowanie obowiązuje Nowych Klientów przez 3 miesiące i obejmuje środki do kwoty 20 tys. zł.

Zaletą Konta BGŻOptima jest brak opłat za przelewy, i nie ma znaczenia, czy wykonujesz jeden, czy dziesięć. Bank nie pobiera też prowizji za prowadzenie rachunku. Umowę o prowadzenie konta można zawrzeć przez Internet, bez pośrednictwa kuriera.

Drugie miejsce zajęło Konto WięcejOszczędnościowe w BNP Paribas z oprocentowaniem 3,50 proc. i zyskiem 71,29 zł. Korzystnym oprocentowaniem objęte są środki do kwoty 15 tys. zł, dla nadwyżek zysk wyniesie 2,25 proc. Warto zwrócić uwagę, że w przypadku tego konta kapitalizacja odsetek następuje każdego dnia roboczego.

Czołówkę zamyka Getin Bank i jego Konto Oszczędnościowe. Klienci banku mogą liczyć na 3,30 proc. zysk z inwestycji i 67,19 zł odsetek. Warunkiem uzyskania promocyjnego oprocentowania jest posiadanie Konta Getin UP, Konta Słonecznego lub Konta Uniwersalnego Plus.

Marta Ośko
Comperia.pl

Marta Ośko

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam