Archiwalny ranking kont oszczędnościowych - sierpień 2013

Korzystanie z kont oszczędnościowych jest jednym z podstawowych sposobów na lokowanie nadwyżek finansowych. Comperia.pl sprawdziła, które banki oferują obecnie najatrakcyjniejsze oprocentowanie na rachunkach oszczędnościowych dla salda 2 tys. zł.

Coraz więcej banków oferuje oprocentowanie rachunków oszczędnościowych na poziomie niższym niż 3 proc. Na najlepszych kontach można zarabiać jeszcze nawet do 4 proc. w skali roku, aczkolwiek większość z tych najlepszych lokat to oferty promocyjne albo skierowane tylko do pewnej grupy klientów.

Najwyższym oprocentowaniem konta oszczędnościowego na rynku mogą pochwalić się Deutsche Bank i BGŻ Optima. Obie instytucje są w stanie płacić nawet 4 proc. w skali roku. Niestety, jedynie „wybrańcom”. W Deutsche Banku tyle zarabiają tylko osoby, które założą (lub posiadają najwcześniej od grudnia 2011 r.) konto osobiste dbNET. Z kolei w BGŻ Optima oprocentowanie 4 proc. przez 3 miesiące to powitalny prezent dla nowych klientów. Inni zarabiają obecnie 3,2 proc. w skali roku, a prawdopodobnie od 23 sierpnia stawka oprocentowania powróci do standardowego poziomu 3 proc.

Kilka banków daje aktualnie swoich klientom na rachunku oszczędnościowym 3,5 proc. w skali roku. Do grona tych instytucji należą: Citi Handlowy (Konto SuperOszczędnościowe), BNP Paribas (Konto WIĘCEJ Oszczędnościowe), ING Bank Śląski (Otwarte Konto Oszczędnościowe i Otwarte Konto Oszczędnościowe Bonus oraz Program Oszczędnościowy Smart Saver) oraz Bank Millennium (dla nowych środków na Koncie Oszczędnościowym). 3,30 proc. w skali roku w sierpniu zarabiają z kolei posiadacze rachunków oszczędnościowych w Getin Noble Banku.

Najlepsze konta oszczędnościowe przy saldzie 2 tys. zł
Bank
Oferta
Oprocentowanie
Konieczność konta osobistego?
Deutsche Bank
db Konto Oszczędnościowe 24h
4,00%
Tak, konieczne jest Konto Osobiste db NET otwarte nie wcześniej niż dnia 1 grudnia 2011 roku.
BGŻOptima
Konto BGŻOptima - oferta dla Nowych Klientów
4,00%
Nie, bank nie otwiera w ogóle kont osobistych.
Citi Handlowy
Konto SuperOszczędnościowe
3,50%
Nie, ale bez odpowiedniej aktywności na Koncie Osobistym (transakcje bezgotówkowe na łączną sumę min. 500 zł lub przelew wynagrodzenia w wysokości min. 2 000 zł na nie) opłata za prowadzenie Konta SuperOszczędnościowego to 30 zł.
BNP Paribas
Konto WIĘCEJ Oszczędnościowe
3,50%
tak
ING Bank Śląski
Otwarte Konto Oszczędnościowe
3,50%
nie
ING Bank Śląski
Otwarte Konto Oszczędnościowe Bonus
3,50%
Konieczne inne konto oszczędnościowe w ING Banku Śląskim
ING Bank Śląski
Program Oszczędnościowy Smart Saver
3,50%
Tak
Bank Millennium
Konto Oszczędnościowe na nowe środki
3,50%
Tak
Getin Noble Bank
Konto Oszczędnościowe
3,30%
Tak, można bez konta ale wówczas konto oprocentowane 2 p. proc. mniej
Getin Noble Bank
Celowe Konto Oszczędnościowe
3,30%
Tak
Getin Noble Bank
Konto Oszczędnościowe Skarbonka
3,30%
Tak
BGŻOptima
Konto BGŻOptima
3,20%
Nie, bank nie otwiera w ogóle kont osobistych.
źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Trzeba pamiętać także, że konta oszczędnościowe bazują na zmiennej stopie procentowej, a więc bank może, informując wcześniej o tym klientów, obniżyć je (lub oczywiście podwyższyć, choć obecnie to dużo mniej prawdopodobne). Zresztą np. w Getin Noble Banku oprocentowanie jest automatycznie uaktualniane co miesiąc, i wynosi połowę stawki WIBOR 1M z ostatniego roboczego dnia poprzedniego miesiąca (plus ewentualna premia).

Jak wspomniano, sporo jest kont, których oprocentowanie jest promocyjne. Dlatego warto być świadomym do kiedy nasze środki będą procentować na zwiększonych obrotach. Przykładowo, już wiadomo, że w Getin Noble Banku od połowy września o 0,5 p. proc. spadnie oprocentowanie Kont Oszczędnościowych: Skarbonka i Celowego. W ING Banku Śląskim oprocentowanie Otwartego Konta Oszczędnościowego spadnie o 1,5 p. proc. po 4 miesiącach od jego założenia, zaś na Otwartym Koncie Oszczędnościowym Bonus zarabiać można tylko do 2 października br. Z kolei w Banku Millennium, aby nowe środki przez 92 dni zarabiały według promocyjnego oprocentowania (3,50 proc.), należy je przelać do 5 września włącznie.

Należy także mieć na uwadze, że większość banków otwiera konta oszczędnościowe jedynie osobom posiadając tam także rachunek osobisty. Lub przynajmniej oferuje takim klientom znacznie atrakcyjniejsze oprocentowanie. Zatem poszukiwania konta oszczędnościowego zwykle ograniczają się tylko do tych banków, w których posiada się ROR. Raczej niewiele osób zakłada konto osobiste specjalnie po to, aby skorzystać z rachunku oszczędnościowego.

Opisane powyżej oferty analizowane były dla salda na rachunku na poziomie 2 tys. zł. Bywa, że banki różnicują oprocentowanie w zależności od kwoty na koncie oszczędnościowym, dlatego dla innych sum oprocentowanie może odbiegać od przedstawionego.
Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Mikołaj Fidziński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam