Ranking pożyczek 100% online

2019-08-27 13:40:23

Cyfryzacja coraz śmielej wkracza na rynek usług finansowych. Przez internet możemy już uzyskać nie tylko chwilówkę, ale i bankowy kredyt, ze spłatą rozłożoną nawet na kilka lat. Tylko – czy zawsze będzie to szybkie i wygodne? Sprawdziliśmy, gdzie bez wychodzenia z domu można pożyczyć najwięcej na najkorzystniejszych zasadach.

Jeszcze do niedawna na kredyt online w banku mogli liczyć tylko jego stali klienci, pod warunkiem aktywnego korzystania z konta z dostępem do bankowości elektronicznej. Ograniczenie grona odbiorców do osób, których tożsamość (potwierdzona przy zakładaniu rachunku osobistego) i historia finansowa są znane, pozwalało na zminimalizowanie ryzyka ponoszonego przez kredytodawcę i sprawne procesowanie wniosków, z użyciem dotychczas wypracowanych metod obsługi obecnych klientów: za pośrednictwem serwisów transakcyjnych, dostępnych tylko dla posiadaczy kont.

Nowi klienci mieli możliwość złożenia elektronicznie co najwyżej samego wniosku kredytowego, uzupełniając formularz zamieszczony na stronie internetowej banku. Zawarcie umowy (a wcześniej: nawet dostarczenie ewentualnych dokumentów potwierdzających dochód) wiązało się z koniecznością udania się do wybranej lub wskazanej placówki.

W ostatnich latach coraz więcej banków decyduje się na udostępnianie swoich produktów kredytowych w procesie zdalnym również nowym klientom. Przez internet nie zawsze będzie jednak można pożyczyć tak wysokie kwoty jak w oddziale. Zwiększenie wygody wnioskowania i zawierania umów nie musi przy tym iść w parze z ograniczeniem formalności związanych z dokumentowaniem dochodów. Brak wymogu składania wizyty w placówce zwykle nie zwalnia klientów z konieczności przedłożenia zaświadczenia o zarobkach czy wyciągu z konta, choć nie trzeba wychodzić w tym celu z domu – ich skany można załączyć do formularza kredytowego lub przesłać mailowo.

Zmiany w zakresie usług finansowych świadczonych online dotykają nie tylko sektor bankowy. W pozabankowych firmach można już pożyczyć nie tylko niższe kwoty na drobne wydatki, ale i sumy rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych, przy maksymalnym okresie kredytowania i kosztach spłaty zbliżonych do tych oferowanych przez banki.

Sprawdziliśmy, jak prezentuje się obecnie rynek średnioterminowych kredytów konsumenckich, dostępnych 100% online. Skupiliśmy się na porównaniu ofert pod kątem ich dostępności, przejrzystości cenowej i wygody zawierania umów. Podczas opracowywania zestawienia pożyczek wzięliśmy pod uwagę zarówno produkty banków, jak i firm pozabankowych, oferowane jednocześnie nowym i stałym klientom. O miejscu w rankingu decydowała suma punktów, przyznawanych za:

  • wygodę składania wniosku (1 pkt. za brak wymogu dokumentowania dochodów)

  • dostępność pożyczki (1 pkt., jeśli z oferty możne skorzystać, niezależnie od tego, czy korzystał już lub jeszcze nie korzystał z usług danej instytucji; 1 pkt. za brak obowiązku korzystania z konta w danej instytucji)

  • przejrzystość oferty (1 pkt. za możliwość poznania raty jeszcze przed złożeniem wniosku, za pomocą kalkulatora udostępnionego przez daną instytucję)

W przypadku remisu punktowego o kolejności miejsc decydowała maksymalna kwota pożyczki dostępnej 100% online.

Ranking pożyczek na 5 lat, dostępnych 100% online
LPFirmaOfertaPkt.

Wyma-
gane dokumenty dochodowe?

Wyma-
gane konto w tym samym banku?
Oferta 100% online dla wszystkich klientów?Kalkulator pożyczkiMaks. kwota
dostępna 100% online
1SmartneyPożyczka4NIENIETAKTAK60 000 zł
2T-Mobile Usługi BankoweKredyt gotówkowy3NIENIETAK
(umowa zawierana na infolinii)
NIE
(warunki kredytu zostaną podane podczas rozmowy tel.)
Umowy zawierane tel.: 20 000 zł
(umowy zawierane przez kuriera: 200 000 zł)
3EurobankPożyczka przez Internet3TAK
Wyciąg z konta

(pożyczka do 4200 zł dostępna nawet na oświadczenie)
NIETAKTAK50 000 zł
Nest BankNest Gotówka na Kllik3TAK
Wyciąg z konta
NIETAKTAK50 000 zł
4BNP ParibasiGotówka3BRAK DANYCHNIE
(tylko dla wniosków w serwisie igotowka.pl)
TAK
(tylko dla wniosków składanych przez igotowka.pl)
TAK10 000 zł – przez serwis igotowka.pl

30 000 zł – przez bankowość Pl@net
5Citi HandlowyPożyczka gotówkowa2

TAK
 

w formie elektronicznej: wyciąg z konta lub zaświadczenie o zarobkach
(w przypadku klientów posiadających już produkt kredytowy w Citi Handlowym możliwe jest udzielenie pożyczki nawet bez dokumentów dochodowych)

NIETAKNIE
(koszt pożyczki dostępny po złożeniu wniosku)
150 000 zł
6Santander ConsumerMistrzowski kredyt gotówkowy2TAK
Zaświadczenie o dochodach
NIETAKNIE
(warunki kredytu zostaną podane podczas rozmowy tel.)
25 000 zł dla obecnych klientów,

15 000 zł dla nowych klientów
7Alior Bank
Pożyczka internetowa 0% prowizji
2NIENIENIE
(tylko dla klientów bez kredytów w Alior Banku)
NIE
(koszt pożyczki dostępny po złożeniu wniosku)
4 600 zł
Źródło: strony internetowe pożyczkodawców

 

Ranking pożyczek na 5 lat, dostępnych 100% online
LPFirmaOfertaSugerowany czas wypłaty pożyczki
(od pozytywnej decyzji kredytowej)
Maks. okresSposób weryfikacji tożsamości i potwierdzenie zawarcia umowy
1SmartneyPożyczkaMaks. 30 min.5 latzwrotny przelew weryfikacyjny
LUB
narzędzie Kontomatik udostępnione w serwisie internetowym
2T-Mobile Usługi BankoweKredyt gotówkowyNawet w 1 dzień od zawarcia umowy10 latpożyczka do 20 000 zł – umowa zawierana na infolinii za pośrednictwem konsultanta,
pożyczka pow. 20 000 zł – kurier
3EurobankPożyczka przez InternetNawet w 15 minut
od zaakceptowania umowy (realizacja przelewu ekspresowego jest zależna od dostępności i terminów realizacji w bankach obsługujących usługę)
5 latprzelew 1 zł
Nest BankNest Gotówka na KllikNawet w 15 minut5 latprzelew 1 zł
4BNP ParibasiGotówkaBRAK DANYCH7 latprzelew zwrotny1 zł z rachunku, na który ma wpłynąć pożyczka
5Citi HandlowyPożyczka gotówkowaDecyzja kredytowa nawet w godzinę od złożenia wniosku;

Wypłata nawet w 1 dzień od złożenia wniosku
8 latbrak danych
6Santander ConsumerMistrzowski kredyt gotówkowyNawet w 24 godziny5 latprzelew zwrotny 1 zł
LUB
kurier
7Alior Bank
Pożyczka internetowa 0% prowizji
Nawet w 1 dzień od zawarcia umowy przelew 1 zł z rachunku, na który ma wpłynąć pożyczka
Źródło: strony internetowe pożyczkodawców

Najwięcej punktów w rankingu najkorzystniejszych pożyczek na 5 lat, dostępnych 100% online, zajął Smartney, nowy podmiot na polskim rynku, będący częścią francuskiej Grupy Oney Bank. Oferta łączy cechy kredytu bankowego i szybkiej pożyczki pozabankowej, zapewniając minimum formalności w procesie wnioskowania o finansowanie.

Pożyczkę w Smartney może uzyskać każda osoba w wieku 25-70 lat, posiadająca zdolność kredytową i konto w dowolnym banku.

Ofertę wyróżnia najbardziej uproszczony proces wnioskowania i zawierania umowy spośród kredytów, które znalazły się z zestawieniu: 5-letnią pożyczkę na 60 000 zł uzyskamy jedynie na dowód. Ocena ryzyka kredytowego odbywa się na podstawie informacji zgromadzonych w bazach danych, z których korzystają banki i firmy pożyczkowe, bez obarczania klienta obowiązkiem dostarczania tradycyjnych zaświadczeń o zarobkach.

Na uwagę zasługuje szybkość przebiegu procedury kredytowej w Smartney. Dzięki nowoczesnym mechanizmom badania zdolności finansowej czas oczekiwania na decyzję o przyznaniu pożyczki jest skracany nawet do jednej minuty.

Ekspresowa jest również wypłata przyznanych środków. Dzięki współpracy Smartney z systemem szybkich przelewów DotPay pieniądze z pożyczki są księgowane na rachunku osobistym klienta w ciągu kilku minut od zawarcia umowy (najpóźniej w ciągu pół godziny).

Choć pozostałe instytucje wymienione w rankingu nie dają zapewnień dotyczących maksymalnego czasu transferu środków z pożyczki, to w wielu bankach istnieje możliwość uzyskania pieniędzy do dyspozycji nawet w 15 minut od zaakceptowania umowy. O ostatecznym czasie wpływu pieniędzy decydują zasady przyjmowania przelewów ekspresowych przez bank klienta.

Choć w przypadku kredytów online standardem powinno być prezentowanie klientom kosztów pożyczki jeszcze przed złożeniem wniosku, tylko trzy banki wymienione w zestawieniu udostępniają kalkulatory kredytowe na swoich stronach WWW. W przypadku pozostałych instytucji wysokość raty i cenę pożyczki można poznać dopiero po przekazaniu swoich danych do oceny zdolności kredytowej. W dwóch przypadkach szczegółowe warunki umowy zostaną zaprezentowane nie elektronicznie, a podczas rozmowy telefonicznej z konsultantem banku.

Mimo że każda z instytucji uwzględnionych w rankingu umożliwia rozłożenie spłaty zadłużenia na co najmniej 5 lat, tylko w 4 przypadkach kwota pożyczki dostępnej 100% online sięga min. 50 000 zł (T-Mobile UB umożliwia pożyczenie kwot powyżej 20 tys. zł tylko wtedy, gdy umowa zawarta przez klienta tradycyjnie, na piśmie – po dostarczeniu jej przez kuriera).

Wszystkie oferty wymienione w rankingu dają pożyczkobiorcom możliwość odstąpienia od umowy bez podania przyczyny w terminie do 14 dni od daty jej zawarcia.

Ekspert Comperia.pl