Jak za darmo sprawdzić historię OC lub AC samochodu?

2018-08-20 15:38:23

Każdy kierowca, który chce sprawdzić przebieg swojego OC lub AC (lub np. potrzebuje potwierdzenia zniżek za bezszkodową jazdę), może uzyskać on-line raport o historii szkód odnotowanych przez UFG. Usługa jest bezpłatna, a do skorzystania z niej wystarczy założyć konto na portalu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Z bazy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) mogą  za darmo skorzystać wszystkie osoby fizyczne czy przedsiębiorcy. W raporcie UFG o przebiegu ubezpieczenia lub historii szkód znaleźć można podstawowe informacje o szkodach, takie jak:

  • data zdarzenia drogowego,
  • nazwę ubezpieczyciela, do którego zgłoszono szkodę,
  • identyfikator szkody nadany przez towarzystwo ubezpieczeniowe,
  • rola danej osoby w zdarzeniu (np. sprawca, kierujący, poszkodowany),
  • rodzaj ubezpieczenia (OC lub AC).

Dokument będzie zawierać informacje o posiadanych przez kierowcę polisach komunikacyjnych (OC/AC), a także ewentualnych szkodach drogowych i wypłaconych z ubezpieczenia odszkodowaniach. UFG nie gromadzi jednak danych o przysługujących klientowi zniżkach.

Raporty z UFG udostępniane są w dwóch wariantach: zawierającym pełną historię w UFG lub z prezentujący informacje z ostatnich 5 lat. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że informacje gromadzone są w bazie dopiero od kilkunastu lat: od 2004 r. w przypadku OC i od 2006 r. w zakresie AC. Raport pobrać można w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej lub niemieckiej.

Dostęp do historii szkód kierowca może uzyskać po rejestracji na portalu UFG. Zarejestrowani użytkownicy mogą generować informacje o szkodowości w dowolnej chwili - w postaci elektronicznej. Osoby, którym zależy na otrzymaniu papierowej wersji raportu mają możliwość zamówienia go pocztą lub odebrania dokumentu osobiście (albo za pośrednictwem pełnomocnika) w siedzibie UFG. Wystarczy wcześniej złożyć odpowiedni wniosek (i ewentualne pełnomocnictwo), dostępny m.in. w serwisie UFG. Raport w papierowej formie zostanie udostępniony w czasie 15 dni roboczych od zamówienia.

Do zarejestrowania konta na portalu UFG potrzebne uzupełnienie formularza, przy czym wymagane będzie:

  • podanie adresu e-mail,
  • wybranie rodzaju konta,
  • potwierdzenie własnej tożsamości (osoby fizyczne: za pomocą weryfikacji on-line na podstawie danych z dowodu osobistego, z użyciem profilu zaufanego ePUAP lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego; firmy: skan dokumentów potwierdzających prowadzenie działalności, upoważnienie do reprezentowania firmy).

Po poprawnym uzupełnieniu wniosku o założenie konta UFG mailowo prześle użytkownikowi link aktywacyjny. Po kliknięciu w niego użytkownik zostanie poproszony o ustanowienie hasła do konta.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam