Bank obiecuje bezpłatne bankomaty za granicą? I tak możesz się nadziać na prowizję

2018-07-18 12:30:30

Choć na rynku nie brakuje kont z obietnicą bezprowizyjnych wypłat gotówki ze wszystkich bankomatów na świecie, to jest jeden haczyk. Reklamowe obietnice gwarantują jedynie brak prowizji banku. Korzystając z zagranicznego bankomatu, turysta może jednak się natknąć na dodatkową opłatę - nakładaną przez operatora bankomatu.

Wypłata gotówki z zagranicznego bankomatu może być obciążona kilkoma opłatami (jednocześnie):

  • prowizją za przewalutowanie transakcji,
  • prowizją banku za wypłatę z bankomatu,
  • prowizją operatora bankomatu.

Prowizja za przewalutowanie

Prowizja za przewalutowanie to koszt rozliczenia transakcji odbywającej się w walucie innej niż waluta, w której prowadzone jest konto klienta. Jeśli rachunek danej osoby jest prowadzony w złotówkach, przy czym chce ona wypłacić pieniądze z tego konta wymienione na euro, to przeliczenie walut odbywa się po określonym kursie (w tym miejscu pojawia się jeszcze jeden, niewymieniony wcześniej, ukryty koszt dla klienta: spread), a za sam fakt przewalutowania organizacja, która tego dokonuje, pobiera opłatę.

Wysokość tego rodzaju opłaty poznasz z tabeli opłat i prowizji swojego banku.

Prowizja (banku) za wypłatę gotówki z bankomatu za granicą

Niezależnie od kosztu przewalutowania transakcji bank może pobrać opłatę za pojedynczą operację wypłaty gotówkowej, dokonanej przez klienta. Prowizja za wypłatę gotówki za granicą zazwyczaj naliczana jest procentowo od kwoty pobieranej przez klienta, przy czym bank w tabeli opłat i prowizji określa również nominalną stawkę, jaką pobierze.

Najczęściej prowizja od wypłat bankomatowych oscyluje w granicach 3%, nie mniej niż 5-10 zł od każdej wypłaty.

Chociaż na rynku funkcjonuje jednak wiele ofert, w ramach których posiadacz danego konta może wypłacać pieniądze z dowolnych bankomatów na świecie bez prowizji, to trzeba pamiętać, że mowa jedynie o prowizji banku.

Prowizja operatora bankomatu

Choć w krajach Unii Europejskiej operatorzy bankomatów nie stosują dodatkowych (własnych) prowizji od wypłat gotówkowych, a za udostępnianie swoich maszyn rozliczają się bezpośrednio z bankiem klienta, to w odleglejszych krajach (zwłaszcza krajach Dalekiego Wschodu) turyści mogą zetknąć się z podwójną prowizją.

W sytuacji operacja wypłaty będzie może być obarczona nie tylko prowizją banku, ale i prowizją operatora maszyny. Stawkę tej pierwszej poznamy z cennika naszego banku, z kolei prowizja operatora urządzenia będzie podana w komunikacie, jaki pojawi się klientowi na ekranie bankomatu podczas realizowania wypłaty. To właśnie z tego powodu, podczas korzystania z urządzeń nieznanych nam operatorów, powinniśmy z uwagą śledzić informacje wyświetlane nam na ekranach maszyn.

Pośpieszne zaakceptowanie komunikatu o dodatkowej prowizji poskutkuje obciążeniem naszego konta za zrealizowanie operacji. Zawsze jednak możemy nie wyrazić zgody na ten koszt, wybierając opcję anulowania transakcji. Wówczas nie pobierzemy gotówki za pomocą tego urządzenia, będziemy mogli za to poszukać innej maszyny, której właściciel nie będzie stosował własnych prowizji.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam