Najlepsze konta bankowe: kwiecień 2018

2018-04-27 12:40:35

0 zł za konto, kartę, przelewy internetowe i wpłaty we wpłatomatach, a do tego zwrot do 5% wydatków kartą na rozrywkę, sport i rekreację – tyle i wiele więcej można zyskać, wybierając konto, które zajęło pierwsze miejsce w najnowszym rankingu Comperia.pl.

Sprawdziliśmy, które konta bankowe aktualnie najbardziej się opłacają. Tradycyjnie wśród głównych kryteriów, jakie wzięliśmy pod uwagę podczas opracowywania rankingu rachunków osobistych, znalazły się koszty prowadzenia konta i obsługi karty płatniczej. Zweryfikowaliśmy przy tym, które banki umożliwiają klientom pobieranie gotówki z bankomatów (nie tylko własnych) bez prowizji. W tym miesiącu pokusiliśmy się jeszcze o zbadanie, na jakie dodatkowe bonusy mogą liczyć posiadacze poszczególnych rodzajów kont, a także czy bank zadbał o maksymalne ułatwienie założenia konta, udostępniając opcję zawarcia umowy elektronicznej.

Ranking kont osobistych: kwiecień 2018

Podczas przygotowywania rozszerzonego zestawienia zastosowaliśmy metodę punktową. W ten sposób mogliśmy porównać oferty nie tylko pod kątem czynników kosztowych, ale i premiowych oraz wygody obsługi. W opublikowanej poniżej tabeli znalazły się tylko te propozycje banków, które – po uwzględnieniu założeń rankingu – nie będą się wiązać z opłatami miesięcznymi za podstawowe usługi (czyli prowadzenie konta i obsługę karty). Warunki cenowe badaliśmy w oparciu o przykład profilowego klienta, który będzie otrzymywał na konto część wynagrodzenia w kwocie 1500 zł miesięcznie i co miesiąc 4-krotnie zapłaci za zakupy kartą, na łączną kwotę 400 zł. Analizując poszczególne rachunki, przyznawaliśmy po jednym punkcie za:

  • brak opłaty miesięcznej za prowadzenie ROR-u,

  • brak opłaty miesięcznej za kartę,

  • darmowe wypłaty w PLN z bankomatów własnych banku (lub wybranych – należących do innych operatorów, jeśli bank nie posiada własnych maszyn),

  • darmowe wypłaty w PLN z bankomatów obcych (w Polsce),

  • brak opłat za wpłaty gotówkowe we wpłatomatach (przynajmniej wskazanych),

  • moneyback (zwrot części wydatków poniesionych kartą do konta),

  • możliwość szybkiego zawarcia umowy za pomocą przelewu.

Łącznie do zdobycia było 7 punktów. Najwyższą notę udało się uzyskać tylko jednemu bankowi.

Najlepsze konta osobiste

Bank

Konto

Suma
pkt.

Opcja
założenia
konta
na przelew

Moneyback
(zwrot
za płatności
kartą
do konta)

0 zł
za konto

0 zł
za kartę

0 zł
wypłaty
w PLN z
bankom.
własnych
lub
wybranych

0 zł
wypłaty
w PLN z
innych
bankom.
w PL

0 zł
wpłaty we
wpłatom.

(bez limitu wypłat)

eurobank

Konto Active

7

1

1

1

1

1

1*

1

Alior Bank

Konto Jakże Osobiste

6

1

1**

1

1

1

1**

0

Bank Pocztowy

Bliskie Konto Pocztowe

6

0

1

1

1

1

1

1

BOŚ

Ekokonto bez Kosztów

5

1

0

1

1

1

1

0

Getin Bank

Konto Proste Zasady

5

0

1

1

1

1

1

1****

Idea Bank

Konto Idealne

5

1

0

1

1

1

1

1

Nest Bank

Nest Konto

5

1

0

1

1

1

1

1

T-Mobile

Freemium

5

0

1

1

1

1***

1***

0

Credit Agricole

PROSTO-
Oszczę-
dzające Plus

4

0

0

1

1

1

1

0

Orange Finanse

Konto Osobiste

4

0

0

1

1

1

1

1

PKO BP

PKO Konto za Zero

4

1

0

1

1

1

0

1

Raiffeisen Polbank

Wymarzone Konto

4

1

0

1

1

1

0

0

Bank Millennium

Konto 360 Stopni

3

0

0

1

1

1

0

1

BGŻ BNP Paribas

Konto Optymalne

3

0

0

1

1

1

0

1

Deutsche Bank

dbSmart

3

0

0

1

1

1

0

0

Inteligo

Konto Inteligo

3

0

0

1

1

1

0

0

Pekao

Konto Przekorzystne

3

0

0

1

1

1

0

0

Toyota Bank

Konto Jedyne

3

0

1

1

1

0

0

0

Źródło: porównywarka Comperia.pl
*Darmowe wypłaty w PLN z krajowych bankomatów obcych powyżej 100 zł
**Opcje wybrane w ramach dwóch darmowych korzyści
*** 0 zł za pierwsze trzy wypłaty gotówki w bankomatach w kraju i za granicą w danym miesiącu kalendarzowym, czwarta i kolejne kosztują 6 zł.
****Wpłaty bez prowizji tylko we wpłatomatach zlokalizowanych w placówkach banku, pozostałe: 0,6% od kwoty wpłaty min. 1 zł

Najwięcej zyskasz w eurobanku

Zwycięzcą kwietniowego wydania rankingu kont osobistych został eurobank z kontem active. Osoby, które będą przelewać dochód (min. 1500 zł) mogą liczyć na 0 zł za prowadzenie konta oraz 0 zł za kartę, jeśli w danym miesiącu na ich rachunku zostaną zaksięgowane płatności kartą na kwotę min. 400 zł. Bank nie pobiera prowizji od wypłat gotówki ze wszystkich bankomatów w Polsce (w przypadku bankomatów obcych warunki dotyczą wypłat od 100 zł). Darmowe są również przelewy internetowe i mobilne do innych banków, w tym zlecenia stałe.

W przypadku moneybacku uczestnicy programu „Rodzina i Przyjaciele” mogą liczyć na aż 5% zwrotu wydatków kartą na rozrywkę, sport i rekreację. Maksymalnie można zyskać w ten sposób do 720 zł rocznie. To jednak nie koniec bonusów.

Osoby, które do 31.05.2018 podczas zakładania konta zdecydują się na limit kredytowy na start w kwocie 600 zł mogą korzystać z niego przez 90 dni za darmo.

0 zł to dopiero początek

O ile większość banków komercyjnych umożliwia klientom indywidualnym tanie korzystanie z konta i karty (uniknięcie opłat miesięcznych następuje zwykle po spełnieniu prostych warunków), to moneyback należy już niestety do rzadkości. Zwrot wydatków opłaconych kartą debetową oferuje tylko 6 banków uwzględnionych w zestawieniu, przy czym w Alior Banku opcja ta jest dostępna dopiero po wyborze takiej korzyści (dwie pierwsze są darmowe, za kolejne trzeba płacić, choć są fakultatywne).

Kiepski wybór mają również osoby, które chciałyby założyć konto szybko i wygodnie – bez osobistego wybierania się do oddziału lub oczekiwania na kuriera. Tylko w 7 spośród 19 banków wymienionych w rankingu można podpisać umowę elektronicznie po weryfikacji tożsamości przelewem z innego banku.

Najgorzej banki wypadają jednak pod względem zapewniania dostępu do bezprowizyjnych wpłat we wpłatomatach. Spośród banków wymienionych w tabeli jedynie 9 umożliwia pobieranie gotówki z własnych lub wybranych wpłatomatów bez dodatkowych opłat.

Ekspert Comperia.pl