Wybieramy najlepsze konto dla studenta

2018-03-14 15:02:20

Studenci stanowią uprzywilejowaną grupę klientów bankowych. Osoby młode mogą nie tylko przebierać w tanich, zwykle wręcz całkowicie darmowych kontach osobistych, ale i często nie muszą spełniać żadnych dodatkowych wymogów, żeby móc korzystać z preferencyjnego cennika. By za 0 zł korzystać z konta z funkcjonalną kartą, a przy tym za darmo wypłacać gotówkę ze wszystkich bankomatów nie tylko w kraju, ale i za granicą, wystarczy mieć poniżej 26 lat i wybrać dobrą ofertę. Tę najlepszą znaleźć można aktualnie w Banku Pekao S.A. – wynika z rankingu kont dla studentów, przygotowanego przez Comperia.pl.

Podczas porównywania rachunków osobistych, jakie do zaoferowania tej nieco starszej młodzieży mają banki, wzięliśmy pod uwagę podstawowe koszty związane z posiadaniem ROR-u (to fachowy skrót od „rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego”, czyli po prostu: konta osobistego) oraz wydanej do niego karty. Zwróciliśmy przy tym uwagę na opłaty towarzyszące posiadaczom kont za granicą. To szczególnie istotne informacje dla osób, które mniej lub bardziej regularnie wyjeżdżają z Polski, np. podejmują się prac sezonowych (tak popularnych wśród żaków) lub korzystają z możliwości studiowania przez semestr czy dwa za granicą w ramach programów wymian, typu Erasmus.

Podczas opracowywania rankingu kont dla studenta posłużyliśmy się metodą oceny punktowej. Przyznawaliśmy po jednym punkcie w ramach pięciu kategorii:

  • bezwarunkowo darmowe konto osobiste (stała opłata miesięczna za prowadzenie konta: 0 zł),

  • bezwarunkowo bezpłatna karta (stała opłata miesięczna za obsługę karty debetowej: 0 zł),

  • bezwarunkowy brak prowizji od wypłat ze wszystkich bankomatów w Polsce,

  • bezwarunkowy brak prowizji od wypłat ze wszystkich bankomatów za granicą,

  • karta debetowa z opcją wielowalutowości.

W przypadku czterech pierwszych kategorii przy poszczególnych kontach dopisywaliśmy punkt tylko wówczas, gdy w cenniku banku widniało 0 zł za daną usługę, bez konieczności spełniania przez posiadacza konta dodatkowego warunku zwalniającego ze standardowej opłaty.

Dodatkowy punkt naliczaliśmy wtedy, kiedy bank udostępniał do danego konta kartę wielowalutową. Dzięki takiej karcie można płacić w dolarach, euro, funtach czy frankach przez ponoszenia kosztów przewalutowania. To wygodny i tani sposób posługiwania się obcą walutą nie tylko za granicą (podczas realizowania transakcji bezgotówkowych lub pobierania pieniędzy z bankomatów), ale i w Polsce (np. podczas płacenia za zakupy w zagranicznych sklepach internetowych). Wystarczy założyć w danym banku wybrane konto walutowe i połączyć to konto z kartą wielowalutową. Od tej pory będziemy potrzebować tylko jednej karty, by obsługiwać zarówno konto w złotówkach, jak i posiadane konta wielowalutowe. Płacenie kartą w innej walucie niż polski złoty jest proste – karta sama rozpozna walutę płatności i pobierze pieniądze bezpośrednio z odpowiedniego konta. W ten sposób omijamy konieczność płacenia prowizji za przewalutowanie transakcji. Oczywiście wcześniej należy zapewnić potrzebną kwotę na danym koncie walutowym – można samemu wpłacić lub przelać na nie pieniądze albo właśnie ten rachunek wskazać zagranicznemu pracodawcy do wypłaty wynagrodzenia.

Najlepsze konta dla studenta

Bank

 Konto

Suma punktów

Darmowe konto

Darmowa karta

Darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce

Darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów za granicą

Karta wielowalutowa

Bank Pekao S.A.

Konto Przekorzystne do 26 lat

5

1

1

1

1

1

Alior Bank

Konto Jakże Osobiste

3

1

0

11)

11)

0

Getin Bank

Proste Zasady od 18 do 26 lat

3

1

1

1

0

0

Idea Bank

Konto Idealne

3

1

1

1

0

0

Nest Bank

Nest Konto

3

1

1

1

0

0

Orange Finanse

Konto Osobiste

3

1

1

1

0

0

PKO Bank Polski

PKO Konto dla Młodych

3

1

0

1

1

0

Bank Zachodni WBK

Konto Jakie Chcę

2

1

0

1

0

0

BGŻ BNP Paribas

Konto Optymalne

2

1

1

0

02)

0

BOŚ Bank

Ekokonto bez Kosztów

2

1

0

1

0

0

ING Bank Śląski

Konto Direct 18-26

2

1

0

03)

0

1

mBank

eKonto m

2

14)

0

15)

06)

0

Plus Bank

Konto Plus

2

1

0

1

0

0

Bank Millennium

Konto 360° Student

1

1

0

0

0

0

Credit Agricole

1 Konto

1

1

0

0

0

0

Deutsche Bank

dbNET

1

1

0

0

07)

0

Inteligo

Konto Inteligo

1

1

0

0

0

0

T-Mobile Usługi Bankowe

Freemium

1

1

0

0

0

0

Raiffeisen Polbank

Wymarzone Konto

1

1

0

0

0

0

Źródło: Porównywarka Comperia.pl (dostęp: 8.02.2018 r.)

1) Opcja braku prowizji dostępna po wybraniu dwóch darmowych korzyści: bezprowizyjnych wypłat gotówki ze wszystkich bankomatów krajowych i zagranicznych
2) Bank zapewnia bezprowizyjne wypłaty gotówki za granicą z bankomatów Grupy BNP Paribas i w ramach Global Alliance
3) Pierwsza w miesiącu wypłata gotówki w PLN z bankomatu obcego jest darmowa
4) Brak opłaty w przypadku klientów do 24 r.ż. Osoby od 25 r.ż. ponoszą koszt 5 zł lub 0 zł przy wpływach min. 1000 zł
5) Darmowe wszystkie wypłaty z bankomatów w Polsce dla osób do 20 lat oraz od 50 zł dla osób w wieku 21-24 lata oraz od 100 zł dla pozostałych
6) armowe wypłaty z bankomatów za granicą tylko dla osób od 25 lat
7) Darmowe wypłaty z bankomatów zagranicznych należących do Grupy Deutsche Banku

Maksymalną ocenę (5 punktów) uzyskał tylko jeden bank: Bank Pekao S.A., dzięki ofercie Konta Przekorzystnego do 26 lat. Bank Pekao S.A. jako jedyny bank zapewnia bezwarunkowe 0 zł zarówno za konto, kartę, jak i wypłaty gotówki z bankomatów na całym świecie. Jako jeden z dwóch banków wymienionych w zestawieniu (wraz z ING Bankiem Śląskim) umożliwia studentom uzyskanie karty wielowalutowej (za 0 zł). Warto przy tym wspomnieć, że w Banku Pekao S.A. bezpłatne jest również prowadzenie Eurokont Walutowych, których otwarcie umożliwi korzystanie z pełni funkcjonalności karty wielowalutowej. Kolejnymi zaletami Konta Przekorzystnego są darmowe przelewy w PLN przez internet i program zniżek Galeria Rabatów, dzięki któremu można oszczędzić do 30% na zakupach w partnerów programu. Studentów nieco bardziej oszczędnych ucieszy z kolei możliwość przystąpienia do promocji Konta Oszczędnościowego, na którym zyskać można 2,7% w skali roku (podwyższone oprocentowanie obowiązuje dla kwot do 10 000 zł). By otworzyć konto, wystarczy udać się do dowolnego oddziału banku.

Ocenę o 2 punkty niższą od Banku Pekao S.A. uzyskało aż 6 banków: Alior Bank, Getin Bank, Idea Bank, Nest Bank, Orange Finanse i PKO BP. Oprócz braku karty z funkcją multiwalutowości piętą achillesową większości rachunków były prowizje od wypłat gotówki z bankomatów za granicą. Tylko trzy banki spośród wskazanych w tabeli umożliwiają studentom pobieranie pieniędzy z bankomatów poza Polską bez prowizji, przy czym w Alior Banku opcja ta jest dostępna tylko po wyborze odpowiedniej korzyści. Niewiele więcej – bo sześć – banków nie stawia dodatkowych warunków osobom, które chciałyby ominąć opłatę miesięczną za użytkowanie karty debetowej.

Najlepiej rynek kont dla studentów wypada z kolei pod względem braku warunków utrzymania opłaty 0 zł za prowadzenie rachunku. Każda z uwzględnionych w zestawieniu instytucji pozwala młodym klientom na posiadanie ROR-u bez narażania się na choćby drobną opłatę miesięczną za samo konto.

Emilia Kasińska