19 prób wyłudzeń kredytów dziennie. Kradzież tożsamości to prawdziwa plaga

2017-12-31 12:28:27

W III kwartale 2017 roku oszuści usiłowali wyłudzić kredyty na cudze dowody aż 1,8 tys. razy – alarmuje Związek Banków Polskich. Gdyby te próby się powiodły, ofiary złodziei tożsamości miałyby łącznie 130,5 mln zł nie swojego zadłużenia.

Jak podaje ZBP w najnowszym wydaniu Raportu o dokumentach infoDOK, w III kwartale mijającego roku do Centralnej Bazy Danych Systemu Dokumenty Zastrzeżone trafiło ok 38,5 tys. dokumentów tożsamości: dowodów osobistych, paszportów i praw jazdy. Uśredniając – średnio każdego dnia Polacy zastrzegali 418 nowych dokumentów.

Aktualnie w bazie Systemu DZ znajdują się dane dotyczące 38 487 tys. dokumentów, które zostały zgłoszone do zastrzeżenia po ich utracie (stan na koniec września 2017 r.). Część z nich została wcześniej skradziona, część „tylko” zagubiona.

Nie bagatelizuj utraty dokumentów

Utraty dowodu czy innego dokumentu zawierającego dane wrażliwe, czyli dane identyfikacyjne, które np. mogłyby posłużyć innej osobie do podszycia się pod ich właściciela, nie warto lekceważyć.

O tym, że lepiej dmuchać na zimne, niż liczyć na szczęśliwe odnalezienie się dowodu osobistego czy prawa jazdy, najlepiej świadczą statystyki. Zgodnie z informacjami podanymi przez Grzegorza Kondka, Koordynatora Kampanii Informacyjnej Systemu DZ od 2008 roku, w którym to rozpoczęto odnotowywanie prób wyłudzeń kredytowych na osoby trzecie, odnotowano aż 72,9 tys. takich działań. Bankowcy rozpoznawali średnio ponad 20 prób wyłudzeń dziennie. Łączna kwota kredytów, o które ubiegali się oszuści na cudze dane, to aż 3,96 mld zł.

W przypadku III kwartału 2017 roku średnia dzienna nieznacznie zmalała, osiągając poziom 19 prób wyłudzeń na dobę.

Wspólny numer do zastrzegania kart

W przypadku utraty portfela, torebki czy plecaka, w których przechowywaliśmy ważne dokumenty, warto pamiętać nie tylko o zastrzeżeniu dowodu czy paszportu, ale również kart bankomatowych. Nawet jeśli nie korzystamy z ich funkcji zbliżeniowej.

By zablokować kartę, wystarczy zadzwonić na dedykowaną infolinię swojego banku lub skorzystać z uniwersalnego numeru telefonu należącego do międzybankowego Systemu Zastrzegania Kart. Infolinia dostępna jest pod nr:

(+48) 828 828 828

Czynna jest całodobowo, nawet w święta i pozostałe dni ustawowo wolne od pracy.

W którym banku zgłosić kradzież dowodu?

W przypadku chęci zastrzeżenia dokumentów, najlepiej jak najszybciej udać się do dowolnego oddziału swojego banku. Zgłoszenia można dokonać również w bankach, z których usług nie korzystamy, jednak w przypadku obcych klientów część banków stosuje dodatkową opłatę – jej wysokość nie powinna przekroczyć kilkudziesięciu złotych.  

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam