Łomża dołącza do programu Mieszkanie Plus

2017-11-10 11:36:41

Łomża jest kolejnym miastem, które dołączyło do programu Mieszkanie Plus. Dla Łomżan oznacza to 115 mieszkań z atrakcyjnym czynszem – dostępnych także w opcji pierwokupu.

Pierwszy budynek wybudowany w Łomży w ramach programu Mieszkanie Plus ma powstać przy ul. Rubinowej. Nieruchomość pomieści 53 lokale. Drugi budynek powstanie przy ul. Sikorskiego. Pomieści 62 mieszkania i przedszkole. Konkretnie: Przedszkole nr nr 5, które zostanie przeniesione na parter bloku z pobliskiego budynku.

Rozpoczęcie prac budowlanych przewidziane jest na wionę przyszłego roku.

List intencyjny w sprawie wybudowania obu nieruchomości został już podpisany przez prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego i wiceministra infrastruktury i budownictwa Tomasza Żuchowskiego.

Wstępne założenia projektów przewidują, że w obu budynkach znajdą się 2- i 3-pokojowe mieszkania i średniej powierzchni użytkowej 40 metrów kwadratowych. Zgodnie z prognozami czynsz ma wynieść od 10 do 20 zł za metr kwadratowy.

Mieszkania będą dostępne w dwóch wariantach: 15-letniego wynajmu bez możliwości przeniesienia własności na lokatorów oraz 30-wynajmu z opcją dojścia do własności (na preferencyjnych warunkach).

Inwestycja ma zostać zrealizowana w oparciu o ustawę o Krajowym Zasobie Nieruchomości, która obowiązuje od 11 września 2017 r. Na mocy nowych przepisów utworzono tzw. bank ziemi, którego zadaniem jest zarządzanie nieruchomościami należącymi do Skarbu Państwa. To na państwowych gruntach mają powstawać kolejne osiedla w ramach programu Mieszkanie Plus. Istnieje jednak możliwość nawiązywania współpracy z zainteresowanymi gminami i budowania bloków na należących do nich gruntach, tak jak odbędzie się to właśnie w Łomży.

Władze miasta nie powiedziały jeszcze ostatniego zdania w zakresie udziału w programie Mieszkanie Plus. Prowadzone są jeszcze rozmowy w sprawie możliwości wybudowania następnych bloków na terenach miasta – w okolicach ul. Kolejowej i Sikorskiego. Budynki powstałyby na gruntach należących do PKP.  

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam