MdM zastąpią Indywidualne Konta Mieszkaniowe

2017-08-17 08:56:35

Wygasający program dofinansowań do zakupu nieruchomości: Mieszkanie dla Młodych zostanie wkrótce zastąpiony. I to nie przez jeden, a przez dwa programy: raczkujące już Mieszkanie Plus i startujące w przyszłym roku Indywidualne Konta Mieszkaniowe. Ustawa o IKM już wkrótce.

O ile cel Mieszkania Plus polega na udostępnieniu potrzebującym możliwości długoterminowego wynajmu po korzystnej cenie, o tyle Indywidualne Konta Mieszkaniowe będą nadal pomagać w zakupie własnego mieszkania lub budowy domu, stając się bezpośrednim spadkobiercą dwóch poprzednich programów: Mieszkania dla Młodych i Rodziny na Swoim. Tym razem rząd odchodzi jednak od rozdawania pieniędzy w formie dotacji na zakup nieruchomości. Będzie za to pomagać w oszczędzaniu. I to na dwa sposoby.

Oszczędzanie bez podatku Belki...

Po pierwsze umożliwi długoterminowe zbieranie przez zainteresowanych własnych funduszy, które będą zwolnione z podatku Belki. Przypominamy, że w Polsce obowiązuje podatek od zysków kapitałowych, wskutek którego zyski, np. te z lokat czy kont oszczędnościowych są pomniejszane o 19-procentowy podatek. Oznacza to, że 1/5 wypracowanego przez depozyt zysku musimy oddawać Skarbowi Państwa. Daniny tej aktualnie można uniknąć tylko w jeden sposób: oszczędzając na Indywidualnych Kontach Emerytalnych w ramach III filaru, a już niedługo na drugi sposób: odkładając pieniądze na Indywidualnych Kontach Mieszkaniowych. Niestety zwolnieniu z opodatkowania będą podlegać fundusze tylko do limitu ustalonego w ustawie o IKM. Środki ponad ten pułap będą rozliczane na standardowych zasadach.

... i z coroczną premią

Po drugie rząd zamierza premiować osoby, które zdecydują się na oszczędzanie na IKM. Bonusy będą wypłacane co roku na rachunki mieszkaniowe ich posiadaczy.

By zachować prawo do preferencyjnych warunków oszczędzania, beneficjent programu będzie musiał spełnić kilka warunków. Przede wszystkim nie będzie mógł wypłacić zgromadzonych funduszy przez 5 lat od założenia IKE lub 12 miesięcy, jeśli skorzysta z programu Mieszkanie Plus lub innego programu społecznego budownictwa (np. TBS). IKE mają być dostępne już od przyszłego roku, a pierwsze premie będą wypłacane od 2019 r.

IKM to jeden z projektów należących do Narodowego Programu Mieszkaniowego. Rachunki będą prowadzone przez banki i SKOK-i, które przystąpią do programu. Fundusze przeznaczone na premie dla oszczędzających mają wynieść w 2019 r. 200 mln zł i co roku rezerwa ta będzie zwiększana (o 200 mln zł przez pierwsze cztery lata).

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam