Zakup mieszkania w kamienicy - czy to na pewno opłacalna inwestycja?

2017-06-08 20:18:17

Atrakcyjna lokalizacja, duża wartość historyczna budynku i łatwy dostęp do komunikacji miejskiej to główne atuty mieszkań w kamienicach. Niestety inwestowanie w leciwe nieruchomości, pamiętające czasy wojny, wiąże się jednak i z ryzykiem, którego kupcy nie zawsze są świadomi.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, w co najbardziej opłaci się inwestować: apartamentowce, kamienice czy bloki z wielkiej płyty. Zakup lokalu w każdym z tych typów nieruchomości może okazać się zarówno interesem życia, przynoszącym duży zysk, jak i największą porażką, powodującą same straty. Właśnie z tego powodu do każdego zakupu nieruchomości - czy to dla siebie, czy pod wynajem - należy odpowiednio się przygotować.

Zalety mieszkań w kamienicach

Przestrzeń stanowi chyba największą zaletę kamienic. Wysokość lokali sięga nawet 3 metrów (i więcej), dzięki czemu mieszkania przynoszą większe możliwości aranżacji w nowoczesnym, niemal loftowym stylu, dając nawet szansę na wybudowanie antresoli. Przestrzenność lokali dotyczy także układu pomieszczeń. Pokoje, a nawet kuchnia, są przestronne, co dodatkowo podkreślają duże okna, wpuszczające wiele światła słonecznego. Kamienice posiadają często także różnego rodzaju schowki i spiżarnie, co jest rzadko spotykane w blokach, nawet tych w nowoczesnym budownictwie.

Kolejną zaletą kamienic są grube mury z cegły, dzięki którym mieszkania są dobrze izolowane od hałasów. Solidne mury pozwalają też utrzymać w mieszkaniu przyjemną, chłodną temperaturę w lecie, niestety z tego samego względu pomieszczenia wymagają intensywniejszego dogrzewania zimą (przez zwiększają miesięczne koszty utrzymania lokalu).

Ciemne strony kamienic

Niestety kamienice często są bardzo zaniedbane, a ceny remontów fasad, klatek schodowych i innych części wspólnych budynków są duże. W dodatku wymagają rozłożenia kosztów pomiędzy lokatorów, a wiele osób zamieszkujących kamienice nie osiąga dochodów na tyle wysokich, by zgodzić się na partycypowanie w renowacji. W podobnie nie najlepszym stanie bywają też poszczególne lokale, które wymagają zwykle gruntownego remontu, włącznie z wymianą instalacji elektrycznej, grzewczej czy wodociągowej. Mało tego, nierzadko wymagają odgrzybiania (powstawaniu i rozprzestrzenianiu różnego rodzaju pleśni czy grzybów sprzyjają wysoka wilgotność i niskie temperatury pomieszczeń w kamienicach). Wiele problemów stwarzają też kwestie własnościowe budynku. Gdy ten jest uznany za zabytek i jednocześnie należy do gminy, możemy mieć trudność w uzyskaniu zgody na wymianę niektórych części budynku, np. stolarki okiennej.

Oczywiście nie wszystkie kamienice są zaniedbane. Niestety w przypadku tych odrestaurowanych ceny powierzchni potrafią być kilkukrotnie wyższe, często przekraczając pułap 20 tys. zł/m kwadratowy. Zakup tak drogiego mieszkania może nie być najlepszym pomysłem w przypadku chęci wynajmu czy odsprzedaży go w bliskiej przyszłości. Do tego w związku z mieszkaniem w centrach istnieje duży problem z garażowaniem pojazdów i miejscami postojowymi. Osiedla nie są strzeżone i rzadko kiedy posiadają przynależne tereny zielone lub windy, co czyni je mało przyjaznymi dla rodzin z dziećmi czy osób starszych.

Przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania w kamienicy, warto oszacować (koniecznie z pomocą specjalisty) koszt przyszłych remontów, ustalić z właścicielem budynku, czy istnieją przeszkody w wymianie okien i odrestaurowaniu balkonów oraz rozejrzeć się za miejscem parkingowym. Przede wszystkim trzeba jednak zastanowić się, czy zatłoczona okolica na pewno będzie spełniać nasze oczekiwania wypoczynkowe.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam