Jak zabezpieczyć pieniądze w podróży?

2017-05-15 07:37:20

Zgodnie z informacjami podanymi przez Visa, aż 82% Polaków na zagraniczne wyjazdy zabiera ze sobą kartę płatniczą. Płaci nią jednak tylko 41% badanych. Czy wciąż nadal bardziej ufamy gotówce?

Zeszłoroczne badanie przeprowadzone na zlecenie Visa, wykazało, że Polacy w podobnym zakresie posługują się kartami płatniczymi w kraju, jak i za granicą. Podczas podróży korzystało z nich 41% badanych. Trzeba przyznać, że płatności bezgotówkowe - zwłaszcza poza granicami kraju - z reguły są bezpieczniejsze niż posługiwanie się banknotami i monetami.

Plusy chargebacku

Karty pozwalają na korzystanie z korzyści płynących z chargebacku, czyli usługi pozwalającej odzyskać pieniądze wydane kartą, jeżeli transakcja okazała się nieudana (np. otrzymaliśmy towar niezgodny z opisem), a reklamacje u sprzedawcy nie przynoszą oczekiwanego skutku. Warto przy tym podkreślić, że w przypadku opłacania wycieczek wykupionych w biurze podróży, płacenie za nie kartą jest szczególnie polecane. Jeśli touroperator zbankrutuje albo hotel lub pokój okaże się dużo niższego standardu niż oczekiwany, dzięki opcji chargeback pozwoli na duże prostsze i szybsze odzyskanie wydanych pieniędzy.

Odpowiedzialność tylko do 150 euro

W przypadku kradzieży gotówki zwykle mamy małe szanse na odzyskanie pieniędzy. Jeżeli tymczasem ktoś ukradnie naszą kartę i użyje jej, narażając nas na straty, to będziemy za nie odpowiedzialni tylko do kwoty 150 euro (płatności stykowe) lub 50 euro (płatności zbliżeniowe), a jeśli dany bank nie daje możliwości wyłączenia funkcji zbliżeniowej karty, klient nie ponosi żadnej odpowiedzialności finansowej w przypadku nieuprawnionego korzystania z karty.

Uwaga na dodatkowe koszty

Płacąc kartą w obcej walucie, narażasz się jednak na dodatkowe koszty. O ile w przypadku posługiwania się gotówką właściwie musisz się liczyć tylko ze spreadem, czyli koniecznością wyszukania najtańszego kantoru, który wymieni walutę po najlepszej dla Ciebie cenie, o tyle w przypadku kart nie masz wyboru - o kosztach operacji przesądzi Twój bank lub organizacja kartowa, z której usług korzystasz. Mowa o opłatach za przewalutowanie, za wypłatę gotówki z bankomatu (by poznać koszty, sprawdź cennik Twojego banku). Jeżeli wypłacasz gotówkę z lokalnego bankomatu w kraju poza strefą euro czy dolara (w bardziej egzotycznych krajach), powinieneś też uważać na ewentualne dodatkowe opłaty nakładane przez właściciela tego konkretnego urządzenia.

Rozsądek przede wszystkim

Planując urlop za granicą, zaplanuj swój wakacyjny budżet. Zastanów się, ile pieniędzy zamierzasz wydać podczas wyjazdu - to ułatwi Ci podjęcie decyzji co do tego, w jakiej formie posiadać przy sobie swoje fundusze. Najbezpieczniej będzie wziąć ze sobą dwie karty płatnicze (najlepiej z wyłączoną opcją płatności zbliżeniowych na czas wyjazdu) i drobną kwotę w banknotach. Nie zapomnij przy tym o ustawieniu odpowiednich limitów na kartach i posiadaniu na kartach funduszy, które nie będą o wiele wyższe niż kwota, którą planujesz wydać podczas całego wyjazdu.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam