Darmowa karta kredytowa? To zadziała, jeśli będziesz pamiętać o tych 4 zasadach

2017-03-24 10:20:23

Karta kredytowa może stanowić prosty i całkowicie darmowy sposób na drobne pożyczki. Myli się jednak ten, kto uważa, że nie ma w tym żadnych haczyków. Wybierając kartę dla siebie, warto pamiętać o 4 ważnych zasadach.

Polacy uwielbiają karty kredytowe. Pod koniec września 2016 r. posiadaliśmy w portfelach łącznie 5,8 mln sztuk tego typu płatników. I słusznie - karta kredytowa to sposób na tanie pożyczki, ale tylko wtedy, kiedy będziemy pamiętać o kilku zasadach związanych z jej użytkowaniem.

1. Spłać cały dług w terminie

Chciałeś kupić komputer na raty, ale usłyszałeś, że płacąc kartą kredytową, unikniesz odsetek? To prawda, ale unikniesz oprocentowania tylko wtedy, gdy oddasz bankowi cały dług w okresie bezodsetkowym. Ten zazwyczaj wynosi do pięćdziesięciu kilku dni. Jeśli chcesz zwracać pieniądze za zakup przez kilka miesięcy, korzystając z karty kredytowej nie uda Ci się uniknąć odsetek.

2. Pamiętaj o opłatach miesięcznych

Odsetki to nie jedyny koszt, jaki może się wiązać z użytkowaniem karty kredytowej. Coraz częściej banki wprowadzają stałe opłaty miesięczne lub roczne, które klient musi ponosić niezależnie od tego, czy korzystał w danym miesiącu z zadłużenia na karcie, czy też nie. Na szczęście w wielu przypadkach opłat tych można uniknąć, np. wykonując w każdym okresie rozliczeniowym odpowiednią ilość operacji bezgotówkowych z użyciem karty.

3. Nie wypłacaj z bankomatów

Potrzebujesz gotówki? Nie pobieraj jej za pomocą karty kredytowej. Operacje gotówkowe z użyciem karty kredytowej są obciążone dodatkowym kosztem - prowizją od wypłaty. Dodatkowo nie obowiązuje w ich przypadku okres bezodsetkowy. Oprocentowanie od zadłużenia naliczane jest już od chwili pobrania pieniędzy.

4. Uważaj na przelewy

Chcesz zrealizować przelew internetowy za pomocą karty kredytowej? Większość banków uzna tę operację za gotówkową! Nie będziesz wtedy mógł skorzystać z okresu bezodsetkowego, a za przelew możesz zostać obciążony dodatkową prowizją.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam