W którym banku jeszcze można założyć konto na przelew?

2017-02-12 17:15:45

Już od przeszło półrocza obowiązuje rekomendacja KNF ograniczająca możliwość otwierania kont bankowych na przelew. Dzięki nowym przepisom miał zostać zwiększony poziom bezpieczeństwa, minimalizując ryzyko zakładania rachunków na kradzione dane osobowe (w celu m.in. wyłudzania pożyczek). Niestety skutkiem zmian banki zaczęły wycofywać możliwość otwarcia ROR-u poprzez kanał zdalny. Na przelew założymy konto w jedynie kilku instytucjach.

Zgodnie z nowymi zasadami rachunek może zostać założony przez Internet za pomocą weryfikacji tożsamości klienta poprzez przelew z jego konta prowadzonego przez inny bank. Nie można jednak użyć do tego konta, które zostało otwarte w taki sam sposób (kanałem zdalnym).

Skutkiem zmian, by udostępnić klientowi możliwość założenia konta za pomocą przelewu, bank musi sprawdzić, czy ROR, z którego ten przelew został wysłany, został założony przez daną osobę metodą tradycyjną - poprzez wizytę w oddziale. Jeśli konsument nie posiada rachunku otwartego w oddziale banku, do założenia nowego konta pozostają mu bardziej czasochłonne metody:

  • osobista wizyta w placówce danego banku
  • złożenie wniosku o konto przez Internet z zamówieniem dostarczenia umowy (w celu jej podpisania) za pośrednictwem kuriera.

Banki nie chcą centralnej bazy kont

W jaki sposób banki miałyby weryfikować, czy konto, z którego nowy klient wysłał przelew, było otwarte osobiście? Służyć temu miała centralna baza danych KIR i ZBP, do której poszczególne banki przekazywałyby informacje o rachunkach swoich klientów. Niestety, wymóg dzielenia się takimi informacjami nie spodobał się samym bankom, z których kilka (w tym największa z instytucji: PKO Bank Polski) odmówiły współpracy w tym zakresie.

Tu założysz konto na przelew

Jedynie garstka banków nadal umożliwia otwarcie konta za pośrednictwem kanału zdalnego. Jeśli chcesz zaoszczędzić czas na wizyty w oddziale czy wypatrywanie kuriera z umową, sprawdź oferty kont osobistych w tych instytucjach:

  • Alior Bank
  • BZ WBK
  • mBank
  • Nest Banku
  • Raiffeisen Polbank

Wkrótce powstaną nowe formy autoryzacji

To utrudnienie w szybkiej i wygodnej zmianie kont bankowych niedługo może zostać pokonane, a wszystko dzięki nowym formom weryfikacji tożsamości, które pozwolą na zawarcie umowy na odległość. Mowa m.in. o obiecująco brzmiących wirtualnych oddziałach, gdzie doradca mógłby zweryfikować tożsamość klienta podczas rozmowy video.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam