BIG InfoMonitor: wyjaśniamy, co to jest i jak działa

2017-01-09 14:27:23

Masz problem z zaciągnięciem kredytu, bo Twoje dane widnieją w BIG-u InfoMonitor, a Ty nie wiesz, dlaczego to stanowi problem? Dowiedz się, czym właściwie jest i jak działa rejestr InfoMonitor.

BIG, czyli biuro informacji gospodarczej, to podmiot działający w oparciu o przepisy Ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. BIG nie jest więc jedną instytucją, ale rodzajem instytucji, do których należy również rejestr InfoMonitor.

Czym zajmuje się BIG?

BIG InfoMonitor zbiera, przechowuje i udostępnia dane o przeterminowanym zadłużeniu osób  i firm. Jako jedyny BIG umożliwia pozyskanie danych przechowywanych przez BIK (Biuro Informacji Kredytowej) oraz Związek Banków Polskich.

Kiedy dane trafiają do rejestru InfoMonitor?

By wierzyciel mógł wpisać Cię do BIG-u, muszą zostać spełnione poniższe warunki:

  • zaległy dług musi wynosić minimum 200 zł,
  • musi minąć minimum 60 dni od terminu należnej płatności,
  • musi upłynąć minimum 14 dni od chwili, w której wierzyciel powiadomił Cię o zamiarze przekazania danych o Twoim zadłużeniu do rejestru InfoMonitor.

Przekazać dane o dłużniku do BIG-u InfoMonitor mogą:

  • banki,
  • firmy pożyczkowe,
  • podmioty państwowe,
  • przedsiębiorcy,
  • osoby fizyczne.

By dopisać dłużnika do bazy InfoMonitor, należy wcześniej zawrzeć z biurem odpowiednią umowę o świadczenie usług.

Kto może sprawdzić dane w BIG-u InfoMonitor?

Poznać historię finansową osoby czy firmy, której dane zostały odnotowane w rejestrze InfoMonitor, mogą wyżej wymienione podmioty, choć w przypadku klientów indywidualnych istnieją ograniczenia. Osoby fizyczne mogą pobrać raport o sobie, wybranym przedsiębiorstwie, ale nie mogą pozyskać danych o innych osobach fizycznych. By zweryfikować dane na własny temat, nie potrzeba żadnych dodatkowych umów - wystarczy poświęcić kilka minut na rejestrację on-line w systemie InfoMonitor.

Zasady rejestracji

Jeśli chcesz sprawdzić, jakie dane o Tobie widnieją w rejestrze, wejdź na stronę system.big.pl i załóż konto. Po uzupełnieniu formularza i potwierdzeniu rejestracji poprzez kliknięcie w link aktywacyjny otrzymany mailowo, trzeba będzie załączyć w panelu klienta (po zalogowaniu do systemu) skan swojego dowodu osobistego w celu potwierdzenia tożsamości. Po weryfikacji danych konto zostanie aktywowane, a Ty będziesz mógł pobrać raport o swoich zadłużeniach (przysługuje bezpłatnie raz na 6 miesięcy). Jeśli będziesz chciał otrzymywać raporty częściej, będziesz mógł zrobić to za dodatkową, kilkuzłotową opłatą.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam