Karta obciążeniowa - idealne rozwiązanie w delegacjach służbowych

2017-05-26 12:02:22

Karta obciążeniowa (charge) jest rodzajem karty płatniczej, która posiada cechy zarówno karty debetowej (tej, która wydawana jest do kont osobistych), jak i kredytowej. Można dzięki niej płacić bezgotówkowo w punktach usługowo-handlowych, wypłacać pieniądze z bankomatów czy nawet płacić przez Internet. Polecana jest szczególnie firmom, które chcą w prosty sposób kontrolować wydatki służbowe delegowanych pracowników.

Karta obciążeniowa to karta z odroczonym terminem płatności, co oznacza, że wszystkie operacje finansowe wykonane przy jej użyciu są rozliczane tylko raz w poszczególnych okresach rozliczeniowych - najczęściej: raz w miesiącu.

Automatyczna spłata z konta

Karta charge jest powiązana z rachunkiem osobistym (lub firmowym) klienta. To z tego konta w dniu spłaty zadłużenia powstałego w ciągu całego okresu rozliczeniowego, bank pobierze wymaganą kwotę (automatycznie). Sam klient nie musi więc pamiętać o terminach spłaty i wykonywaniu jakichkolwiek przelewów z tego tytułu. Wystarczy, że będzie pamiętał, by na jego koncie była zapewniona suma, która pozwoli na uregulowanie całości zadłużenia z karty charge. "Całości" to w tym przypadku słowo klucz. W przeciwieństwie do kart kredytowych, cały dług powstały na karcie charge musi być spłacony w dniu rozliczenia. Wydatków nie uda nam się więc rozłożyć na raty, tak jak jest to możliwe w przypadku karty kredytowej.

Prowizje od transakcji

Kolejną różnicą między kartą kredytową a obciążeniową są koszty. Płacąc bezgotówkowo tą pierwszą, nie jesteśmy obłożeni dodatkowymi prowizjami, w tym drugim przypadku od każdej transakcji z reguły bank pobiera prowizję.

Szybki dostęp do gotówki

Karta charge stanowi dobre rozwiązanie problemu monitorowania wydatków służbowych przez delegowanych pracowników czy kadry zarządzające firm. Jest świetną alternatywą dla zaliczek. Dzięki comiesięcznym rozliczeniom, koszty wyjazdów służbowych mogą być efektywniej kontrolowane. Dzięki możliwości zmiany limitu na karcie, pracownik ma stały dostęp do gotówki, a jej wysokości w łatwy sposób może decydować pracodawca. Karta jest też dobrym narzędziem płatniczym za granicą, ułatwiając rozliczanie płatności dokonanym w innej walucie.

Ubezpieczenie NNW do karty

Jeśli szukasz dobrej karty obciążeniowej dla swojej firmy, zwróć uwagę na oferty z dodatkowym ubezpieczeniem, m.in. NNW, często dodawanym do kart, które może stanowić solidne zabezpieczenie wyjazdu - zwłaszcza tego zagranicznego.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam